Sędzia Nawacki dalej na urlopie. Przerwał go na jeden dzień, by odwołać delegację Juszczyszyna

TVN24 | Polska

Autor:
ads//now
Źródło:
tvn24.pl, PAP
P.o. rzecznika sądu Adam Barczak o urlopie Macieja NawackiegoTVN24
wideo 2/10
TVN24P.o. rzecznika sądu o urlopie Macieja Nawackiego

Maciej Nawacki, prezes Sądu Rejonowego w Olsztynie, nadal przebywa na urlopie - poinformował sędzia Adam Barczak, który wykonuje obowiązki rzecznika olsztyńskiego sądu okręgowego. Nawacki przerwał swój urlop we wtorek na jeden dzień i wydał zarządzenie o cofnięciu delegacji sędziego Pawła Juszczyszyna, który miał w Kancelarii Sejmu obejrzeć listy poparcia sędziów do nowej Krajowej Rady Sądownictwa.

Sędzia olsztyńskiego sądu Paweł Juszczyszyn przyjechał we wtorek do Warszawy. Chciał w Kancelarii Sejmu obejrzeć listy poparcia członków nowej Krajowej Rady Sądownictwa. Jednak jego delegacja do stolicy została rano wycofana przez prezesa Sądu Rejonowego w Olsztynie i członka nowej KRS Macieja Nawackiego. W rezultacie Juszczyszynowi nie pokazano dokumentów, na których mu zależało.

Nawacki - jak poinformował we wtorek rzecznik Sądu Okręgowego w Olsztynie Olgierd Dąbrowski-Żegalski - odręcznie napisane zarządzenie o wycofaniu delegacji Juszczyszyna wysłał do sądu we wtorek o godzinie 6.30. Kilka godzin później prezes poinformował, że przerywa urlop.

Sędzia Paweł Juszczyszyn nie mógł zobaczyć list poparcia kandydatów do nowej KRS
21.01 | Olsztyński sędzia Paweł Juszczyszyn pojechał do Warszawy, żeby w Sejmie zobaczyć listy z poparciem kandydatów do nowej Krajowej Rady Sądowniczej. Prezes sądu Maciej Nawacki wrócił z urlopu i cofnął sędziemu delegację.

Przerwał na jeden dzień, potem wrócił na urlop

Sędzia Adam Barczak, który wykonuje obowiązki rzecznika olsztyńskiego sądu okręgowego, przekazał w rozmowie z tvn24.pl, że prezes Maciej Nawacki w środę nie przyszedł do pracy i poinformował sąd, że kontynuuje swój urlop wypoczynkowy. Barczak dodał, że Nawacki najprawdopodobniej nie będzie pracował również w czwartek.

Barczak zaznaczył też, że Nawacki, informując we wtorek drogą mailową o przerwaniu urlopu, przekazał, że pracę będzie wykonywał poza siedzibą sądu. Nie wrócił do Olsztyna.

O urlop prezesa Nawackiego była pytana w środę na konferencji prasowej marszałek Sejmu Elżbieta Witek. - Nie odniosła się do tej sprawy. - Mnie to kompletnie zaskoczyło, nic o tym nie wiedziałam, nie znam szczegółów. Nawet nie wiedziałam, że wrócił z powrotem na urlop. Nie będę tego komentować, bo ta sprawa nie dotyczy marszałka Sejmu - odpowiedziała na pytanie reportera TVN24.

Maciej Nawacki - kim jest?

Nawacki jest prezesem Sądu Rejonowego w Olsztynie i zarazem członkiem nowej KRS. Publicznie przyznał, że sam podpisał się na liście poparcia swojej kandydatury do nowej KRS.

Maciej Nawacki
Robert Robaszewski / Agencja Gazeta

Według informacji udostępnionej przez Ministerstwo Sprawiedliwości, pod kandydaturą sędziego Macieja Nawackiego znalazło się początkowo 28 podpisów. Wiadomo jednak, że cztery osoby wycofały poparcie, i to jeszcze zanim dokumenty trafiły do Sejmu.

Poparł sam siebie, nasłał policję na pikietę w obronie sędziów. CZYTAJ WIĘCEJ O MACIEJU NAWACKIM >>>

Źródło: tvn24.pl, PAP

ads//now