TVN24 | Polska

Łukasz Jankowski nowym prezesem Naczelnej Rady Lekarskiej

TVN24 | Polska

Autor:
Karolina
Kowalska
Źródło:
tvn24.pl
Jankowski: my walczymy, ale rząd tej walki nawet nie podejmuje
Jankowski: my walczymy, ale rząd tej walki nawet nie podejmujeTVN24
wideo 2/5
TVN24Jankowski: my walczymy, ale rząd tej walki nawet nie podejmuje

Łukasz Jankowski, dotychczasowy prezes Okręgowej Izby Lekarskiej w Warszawie, został nowym szefem Naczelnej Rady Lekarskiej (NRL). Nowy prezes ma 34 lata, jest nefrologiem i związkowcem - kilka lat temu jako członek Porozumienia Rezydentów Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy negocjował porozumienie z Ministerstwem Zdrowia po słynnej głodówce.

Jankowski pokonał dotychczasowego prezesa NRL prof. Andrzeja Matyję, chirurga ogólnego i onkologicznego, kierownika Oddziału Klinicznego Chirurgii Ogólnej, Onkologicznej, Metabolicznej i Stanów Nagłych Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie, który funkcję prezesa Naczelnej Rady Lekarskiej sprawował przez ostatnie cztery lata. Do pokonania prof. Matyi Łukasz Jankowski potrzebował 227 głosów. Uzyskał 252.

Kim jest Łukasz Jankowski?

34-letni Łukasz Jankowski jest absolwentem I Wydziału Lekarskiego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego (WUM), a obecnie doktorantem tej uczelni. W 2021 r. uzyskał specjalizację z nefrologii. W przeszłości zaczął także rezydenturę z chirurgii dziecięcej i chorób wewnętrznych. Od początku aktywnie działał w Okręgowej Izbie Lekarskiej w Warszawie, głównie na rzecz młodych lekarzy. Sprzeciwiał się nieprawidłowościom w traktowaniu rezydentów i protestował przeciwko nieuczciwym praktykom dyrektorów szpitali, którzy zostawiali rezydentów pierwszego roku samych na dyżurach w izbie przyjęć czy na SORze.

W 2017 roku uczestniczył jako negocjator w proteście głodowym Porozumienia Rezydentów. Sam nie głodował, bo został wyznaczony do rozmów z przedstawicielami Ministerstwa Zdrowia. Razem z Jarosławem Bilińskim najpierw negocjowali z Konstantym Radziwiłłem, a od stycznia 2018 r. z Łukaszem Szumowskim, który zgodził się na warunki rezydentów. PR OZZL wynegocjowało wówczas znaczne podwyżki dla lekarzy odbywających rezydenturę i tzw. dodatki patriotyczne, które przyszły specjalista miał "odpracować" dwa lata po uzyskaniu specjalizacji. Porozumienie zawierało również obietnicę zmian w systemie kształcenia (m.in. wynagrodzenie dla kierowników specjalizacji), a także podwyżki dla lekarzy specjalistów zatrudnionych w placówkach publicznej ochrony zdrowia.

Autor:Karolina Kowalska

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości