W Lublinie, w ramach realizacji projektu z budżetu obywatelskiego, ma być posadzonych kilkaset drzew. Mieszkańcy sami mogą wskazywać lokalizacje. Najlepiej w formie zagajników. Władze miasta zaplanowały na ten cel ponad milion złotych. Na propozycje czekają do końca miesiąca.
- Pomysł na miejsca nowych zadrzewień może zgłosić każdy. Nie wymaga to specjalistycznej wiedzy, nie trzeba wskazywać konkretnych gatunków drzew. Sugerujemy jednak wybór drzew liściastych w formie skupisk, na przykład zagajników lub alei - mówi Hanna Pawlikowska, Miejski Architekt Zieleni w Lublinie.
To właśnie w tym mieście realizowany jest projekt z budżetu obywatelskiego, który ma sprawić, że pojawi się tam w tym roku kilkaset nowych drzew.
Teren musi należeć do miasta
- Ideą jest opracowanie, wspólne z mieszkańcami, mapy nasadzeń, a następnie posadzenie drzew w każdej z 25 dzielnic – tłumaczy Izolda Boguta z biura prasowego lubelskiego ratusza.
Na propozycje władze czekają do 30 kwietnia. Warunek jest taki, że teren który ma się zazielenić musi należeć do miasta. Propozycje można zgłaszać online, za pomocą specjalnej ankiety zmieszczonej na stronie urzędu miasta, a także telefonicznie i e-mailem. Można też wysłać je pocztą tradycyjną.
Na każdą z dzielnic przewidzianych jest po 25-40 sadzonek
Wskazane przez mieszkańców lokalizacje zostaną ocenione przez zespół ekspertów z dziedzin architektury krajobrazu, dendrologii i gospodarki przestrzennej, który zadecyduje czy dane miejsce nadaje się do nasadzeń. Chodzi o to, żeby drzewa nie zawadzały infrastrukturze podziemnej, a teren należał do miasta. Brane pod uwagę będą też zapisy w planach miejscowych, a także dobór gatunków drzew oraz ich kompozycja estetyczna. Na każdą z dzielnic przewidzianych jest po 25-40 sadzonek.
Co ciekawe, po jednym nowym drzewie każda z dzielnic zyska już na przełomie maja i czerwca. - Zostaną symbolicznie posadzone wspólnie z mieszkańcami. Będą to klony, lipy, buki i platany. Pozostałe kilkaset drzew, pojawi się w mieście jesienią, w miejscach wynikających z opracowanej mapy – zaznacza Izolda Boguta.
Konkretna liczba zależy od tego, jakie gatunki wskażą mieszkańcy
Projekt "Lublin przeciw zanieczyszczeniu powietrza – drzewa dla każdej dzielnicy" poparło w głosowaniu w ramach budżetu obywatelskiego ponad 2,2 tys. osób. Jego koszt oszacowano na ponad milion złotych. Na razie trudno powiedzieć, ile konkretnie drzew zostanie posadzonych. Wszystko zależy od tego jakie gatunki wybiorą mieszkańcy i ile będą kosztowały poszczególne sadzonki.
Źródło: tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: Urząd Miasta Lublin