Polska

"Składam dziś zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa"

Polska

PO-KO zawiadamia prokuraturętvn24
wideo 2/6

Składam dziś zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa polegającego na nieudostępnieniu - wbrew ciążącemu obowiązkowi - informacji publicznej dotyczącej wykazu sędziów popierających zgłoszenia do upolitycznionej Krajowej Rady Sądownictwa - poinformowała Kamila Gasiuk-Pihowicz, posłanka klubu Platformy Obywatelskiej - Koalicji Obywatelskiej.

Naczelny Sąd Administracyjny orzekł pod koniec czerwca, że Kancelaria Sejmu ma udostępnić wykaz nazwisk sędziów popierających kandydatów do nowej Krajowej Rady Sądownictwa. Tym samym NSA oddalił skargę kasacyjną szefa Kancelarii Sejmu w tej sprawie od zapadłego w sierpniu 2018 roku wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie.

Posłowie klubu Platformy Obywatelskiej - Koalicji Obywatelskiej złożyli we wtorek dwa wnioski w tej sprawie, w tym jeden o oficjalne ponaglenie szefa Kancelarii Sejmu w sprawie wykonania wyroku.

PO-KO składa zawiadomienie do prokuratury

W czwartek PO-KO poinformowała, że składa zawiadomienie do prokuratury.

- Składam dziś zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa, polegającego na nieudostępnieniu - wbrew ciążącemu obowiązkowi - informacji publicznej dotyczącej wykazu sędziów popierających zgłoszenia do upolitycznionej Krajowej Rady Sądownictwa - powiedziała posłanka Kamila Gasiuk-Pihowicz.

CZYTAJ WIĘCEJ: "Nie pokażą tych list. Na pewno nie przed wyborami" >

Szef klubu PiS Ryszard Terlecki pytany przez TVN24 na konferencji prasowej, gdzie są listy poparcia do KRS, nie odpowiedział na to pytanie i odszedł.

Kancelaria Sejmu - w odpowiedzi na pytanie TVN24 - zapowiedziała, że jeszcze dzisiaj odniesie się do wniosku skierowanego do prokuratury przez PO-KO.

CIS: mamy 14 dni na wykonanie wyroku

Dyrektor Centrum Informacyjnego Sejmu Andrzej Grzegrzółka napisał we wtorek na Twitterze, że pisemne uzasadnienie wyroku NSA trafiło do kancelarii izby 16 lipca.

"Przedstawiciele KS będą kontaktować się z posłanką-wnioskodawcą ws. realizacji wniosku [pisownia oryginalna - przyp. red.]" - dodał.

Grzegrzółka pytany przez TVN24, co w sprawie list poparcia planuje Kancelaria Sejmu, odpowiedział: - Teoretycznie mamy 14 dni na wykonanie wyroku.

Dodał jednocześnie, że "w praktyce sprawa potoczy się najpewniej znacznie szybciej".

Zgodnie z art. 13 ust. 1 Ustawy o dostępie do informacji publicznej udostępnienie takiej informacji na wniosek powinno nastąpić "bez zbędnej zwłoki, nie później jednak niż w terminie 14 dni od dnia złożenia wniosku".

Jednak ust. 2 tego samego artykułu przewiduje wyjątek od tej zasady.

Jeśli udzielenie informacji w ciągu 14 dni jest niemożliwe, "podmiot obowiązany do jej udostępnienia powiadamia w tym terminie o powodach opóźnienia oraz o terminie, w jakim udostępni informację, nie dłuższym jednak niż 2 miesiące od dnia złożenia wniosku".

W przypadku złożenia wniosku 28 czerwca data 28 sierpnia jest ostateczna.

Autor: kb// / Źródło: tvn24

Źródło zdjęcia głównego: tvn24