Prawie co trzeci lekarz w Polsce ma ponad 60 lat

Problemy polskiej służby zdrowia: prawie co trzeci lekarz ma ponad 60 lat
Problemy polskiej służby zdrowia: co trzeci lekarz ma ponad 60 lat
Źródło: tvn24

Prawie co trzeci aktywny zawodowo lekarz w Polsce ma ponad sześćdziesiąt lat - informuje Naczelna Izba Lekarska. Młodzi medycy coraz rzadziej chcą pracować w publicznych szpitalach - wybierają prywatne placówki albo wyjazd za granicę. - W całej Polsce dzięki emerytom to służba zdrowia w ogóle funkcjonuje - podkreśla Krzysztof Rusin, lekarz specjalista położnictwa i ginekologii. Materiał magazynu "Polska i Świat" w TVN24.

ZOBACZ CAŁY MAGAZYN "POLSKA I ŚWIAT" NA TVN24 GO >

Krzysztof Rusin jest lekarzem specjalistą położnictwa i ginekologii w Powiatowym Centrum Matki i Dziecka w Piotrkowie Trybunalskim. Od roku jest emerytem, ale nadal pracuje.

- W tej chwili myślę, że w całej Polsce dzięki emerytom to służba zdrowia w ogóle funkcjonuje - przyznaje i mówi, że "młodych lekarzy jest stosunkowo mało". - My mamy na przykład trzy miejsca rezydenckie, a jest jeden rezydent i młodych ludzi nie ma chętnych do pracy w ogóle - dodaje.

Zajmuje się pacjentkami, przeprowadza operacje i dyżuruje nawet sześć razy w miesiącu. - Dyżury są 12-, 17- i 24-godzinne w zależności od tego, jaka konieczność jest i trochę jak kto chce dyżurować. Natomiast nie ma tutaj innej możliwości, bo dyżury trzeba obsadzić - stwierdza.

Dzięki lekarzom emerytom funkcjonują prowadzone przez placówkę poradnie i gabinety. Eliza Bartkowska, dyrektor Powiatowego Centrum Matki i Dziecka w Piotrkowie Trybunalskim mówi, że najstarszy lekarz, który pracuje w jej placówce, ma 92 lata.

- Pan doktor nie wyobraża sobie życia bez pracy, a my nie wyobrażamy sobie poradni bez pana doktora - przyznaje.

Prawie co trzeci lekarz ma ponad 60 lat

Według Naczelnej Izby Lekarskiej już prawie co trzeci aktywny zawodowo lekarz w Polsce jest po sześćdziesiątce. Jak przyznaje prezes Izby, profesor Andrzej Matyja, "zawód lekarza jest specyficznym zawodem". - Można powiedzieć, że pracuje się od momentu uzyskania dyplomu, aż do momentu, kiedy nie jesteśmy w stanie pomagać - podkreśla.

W Polsce aktywnych zawodowo jest 174 tysiące lekarzy, z czego 49 tysięcy przekroczyło 60. rok życia. To 28 procent wszystkich lekarzy.

Prawie co trzeci polski lekarz ma ponad 60 lat
Prawie co trzeci polski lekarz ma ponad 60 lat
Źródło: tvn24

- Na Mazowszu średnia wieku lekarza to w tej chwili 53 lata - mówi Łukasz Jankowski, prezes Okręgowej Izby Lekarskiej w Warszawie. - Ale trzeba zaznaczyć, że w takich specjalizacjach jak pediatria, ta średnia wynosi 59 lat, a trzeba wiedzieć, że większość pediatrów to kobiety, więc nabywają one uprawnienia emerytalne już średnio za rok. Anestezjolodzy na Mazowszu mają już średnio 55 lat -zwraca uwagę.

Młodzi lekarze coraz rzadziej chcą pracować w szpitalach, chętniej wybierają przychodnie lub prywatne placówki albo wyjeżdżają za granicę, jak mieszkająca Wielkiej Brytanii Vanessa Kocia - lekarz stażysta z pełnym prawem wykonywania zawodu. Z Krakowa na wyspy wyjechała rok temu. Zwróciła uwagę nie tylko na lepsze zarobki, ale też warunki pracy.

- Godziny pracy są o wiele korzystniejsze niż w Polsce. Główna różnica polega na tym, że maksymalny czas pracy lekarza wynosi 13 godzin, gdzie w Polsce to jest nadal nie do pomyślenia, bo moi koledzy pracują po 24-36 godzin w trakcie jednej zmiany - wyjaśnia lekarka mieszkająca w Stockton-On-Tees.

"Chcemy, by tych lekarzy było więcej"

Ministerstwo Zdrowia deklaruje, że robi wszystko, by lekarzy w polskim systemie zatrzymać. Minister Łukasz Szumowski podkreśla, że zwiększono liczbę miejsc dla studentów medycyny. Trwają też pracę nad poprawą bytu młodych lekarzy.

Minister wskazuje, że kolejnym sposobem na zatrzymanie lekarzy w Polsce są tak zwane bony patriotyczne. - Czyli 700 czy 600 złotych dla rezydentów za to, że dwa z pięciu lat będą spędzali po skończonej specjalizacji. To, że zwiększamy liczbę rezydentur w Polsce, to pokazuje, że chcemy, by tych lekarzy było więcej w Polsce. Ale to też działa - dodał.

Co na to młodzi lekarze? Mówią, że gdy naprawdę się poprawi, to wrócą. - Gdybym zobaczyła, że jest realna szansa na zamianę w Polsce i że rząd faktycznie podchodzi do problemu ochrony zdrowia, zamiast tego, żeby dobrze wypaść w oczach wyborców, zarezerwowałabym następny lot do Balic - przyznała Vanessa Kocia.

Autor: asty / Źródło: tvn24

Czytaj także: