Lawinowo rośnie liczba kradzieży oraz przestępczość gospodarcza. Straty liczone w miliardach

Źródło:
tvn24.pl
Coraz więcej drobnych kradzieży w sklepach
Coraz więcej drobnych kradzieży w sklepach
TVN24
Coraz więcej drobnych kradzieży w sklepachTVN24

Rośnie przestępczość pospolita, głównie kradzieże, a w niezwykłym wręcz tempie przestępczość gospodarcza - wynika z oficjalnych danych Komendy Głównej Policji. - To zjawisko dopiero się rozpędza - ostrzega pułkownik Zbigniew Stawarz, który w przeszłości kierował biurem kryminalnym KGP i śląską policją. 

Dane pokazujące zmiany dotyczące przestępczości - a także pracy samej policji - gromadzi Biuro Wywiadu i Informacji Kryminalnych Komendy Głównej Policji. Choć nie są to tajne informacje, to od siedmiu lat zarówno policja, jak i MSWiA coraz rzadziej zamieszczają je na swoich stronach.

Redakcja tvn24.pl zdobyła 74-stronicowy dokument o nazwie "Biuletyn statystyczny styczeń-czerwiec 2022". O jego analizę poprosiliśmy dwóch emerytowanych policjantów, którzy zajmowali wiele odpowiedzialnych stanowisk. 

Fala przestępczość kryminalna

Pierwsza, najważniejsza zarazem tabela w raporcie, podsumowuje "przestępczość kryminalną", czyli m.in bójki, różne rodzaje kradzieży, zabójstwa. Wynika z niej, że przez pierwsze półrocze funkcjonariusze stwierdzili 251 tysięcy przestępstw kryminalnych - o sześć tysięcy więcej niż w tym samym okresie ubiegłego roku. Nieznacznie spadła skuteczność policji w wykrywaniu sprawców przestępstw kryminalnych: z 74,1 do 73,1 procent.

Zatrzymanie w sprawie kradzieży autKSP

Zarazem jednak spadła liczba podejrzanych o dokonanie przestępstw: z ponad 110 tysięcy do 109 tysięcy, precyzyjnie o 1518 osób. Spośród ustalonych podejrzanych, 5263 osoby trafiły do aresztu tymczasowego. W ubiegłym roku było to 5575 osób.

Przestępczość wzrosła na terenie jedenastu komend wojewódzkich (najbardziej w stołecznej policji, niemal o 8 proc. i w pomorskiej o 7 proc.). Spokojniej było w sześciu województwach, najbardziej odczuwalnie przestępczość spadła w Bydgoszczy i Kielcach.

Problem kradzieży

Ogromny skok zanotowano w kategorii "kradzież cudzej rzeczy": w ubiegłym roku policjanci wszczęli około 45 tysięcy postępowań, a w tym już 53 tysiące. Ujawnili niemal 58 tysięcy czynów. 

- Te liczby oznaczają, że nagle ludzie zaczęli kraść. Co więcej; dotyczy to dość dużych kwot. Gdy spoglądam natomiast na rosnącą liczbę osób zatrzymanych na gorącym uczynku, widać, że plagą są kradzieże sklepowe - mówi Zbigniew Stawarz, były szef biura kryminalnego KGP i komendant w województwie śląskim.

W niektórych województwach liczba kradzieży rośnie wręcz drastycznie, najszybciej w Białymstoku (wzrost o 254 przypadki) i Opolu (264). Co ciekawe, w tym samym czasie nieznacznie spadła liczba kradzieży poprzedzonych włamaniem. W minionym roku policjanci wszczęli 21 944 takie śledztwa a w tym 21 795.

Podobnie nieznaczna zmiana ma miejsce w przypadku rozbojów i wymuszeń rozbójniczych, gdzie dotyczących tego śledztw wszczęto o 25 więcej niż w tym samym okresie ubiegłego roku. Za to znaczący wzrost ma miejsce w kategorii "uszkodzenie rzeczy", czyli przypadków wandalizmu. 

- Śledztw jest o ponad tysiąc więcej. Chcę być złym prorokiem, ale musimy się liczyć z jeszcze szybszym wzrostem tych kategorii. Będzie to związane z tak prozaicznymi rzeczami jak wyłączanie oświetlenia ulic dla oszczędności, które już zapowiadają samorządy - mówi tvn24.pl doświadczony funkcjonariusz policji.

Mniej zabójstw

Dobrą informacją jest, że nie zmienił się wieloletni trend i zabójstw jest mniej. W ubiegłym roku było ich 310 a teraz mniej o 27. Niemal wszyscy sprawcy zostali wykryci.

- Typowe polskie zabójstwo to kłótnia przy alkoholu wśród przygodnych znajomych bądź bliskich. Takich sprawców najczęściej zatrzymuje się na miejscu zbrodni - mówi pułkownik Aleksander Ławreszuk, który przez dekadę kierował pionem kryminalnym lubuskiej policji.

Mapka przedstawia poziom zagrożenia przestępczością kryminalną w Polsce w pierwszym półroczu 2022
Zagrożenie przestępczością w PolsceMapka przedstawia poziom zagrożenia przestępczością kryminalną w Polsce w pierwszym półroczu 2022Policja; Biuletyn Statystyczny 2022

Z ilustracji towarzyszących biuletynowi wynika, że najbardziej zagrożeni przestępczością kryminalną są mieszkańcy Katowic, Szczecina, Krakowa i Wrocławia. Najmniejsze prawdopodobieństwo zaś jest na terenach województw podkarpacia, lubelskiego i Podlasia.

Aferzystom lepiej

Błyskawiczny, niepokojący wzrost dotyczy ogółu przestępstw określanych przez policjantów jako gospodarcze. To np. zorganizowana przestępczość VAT-owska, oszustwa na portalach aukcyjnych czy podrabianie markowych produktów. 

W minionym roku policjanci prowadzili 64 tysiące śledztw, które dotyczyły tego obszaru. W tym to już ponad 70 tysięcy. W ramach postępowań ujawnili aż 185 tysięcy przestępstw, co oznacza wzrost o 46 tysięcy.

- To są gigantyczne wzrosty. Mogą oznaczać, że policyjnym fachowcom sytuacja wymyka się spod kontroli. Przyczyn szukałbym w pogarszającej się sytuacji gospodarczej kraju. Poza tym doświadczeni funkcjonariusze uciekają na emerytury - komentuje Zbigniew Stawarz.

Skok o miliardy

Wręcz szokujący skok nastąpił w stratach, które spowodowała przestępczość gospodarcza: z 2,2 miliardów do 4,3 miliarda zł.

Tabele wskazują, że policjantom znacznie gorzej szło z tak zwanym "mieniem zabezpieczonym", czyli odbieranym przestępcom. W przypadku przestępstw gospodarczych ta wartość spadła z 814 milionów do 505 milionów zł. Podobnie topniała w przypadku przestępczości narkotykowej - z 35 milionów do 25 milionów zł.

Dane dotyczące zwalczania przestępczości gospodarczej są wręcz katastrofalne

Reakcja polityków

Nasi rozmówcy zgodnie oceniają, że dane o rosnącej przestępczości dotarły do polityków rządzących ugrupowań. - Reakcją jest podniesienie kwoty, od której kradzież przestaje być wykroczeniem a staje się przestępstwem. To pozwoli błyskawicznie poprawić dane statystyczne. Innych zmian nie zauważam - mówi Zbigniew Stawarz.

Autorem poprawki - dzięki której jako przestępstwo będzie traktowana kradzież o wartości 800 złotych a nie jak dziś od 500 złotych - jest poseł PiS Bartłomiej Dorywalski. Wejdzie w życie, gdy parlament skończy pracę nad nowelizacją kodeksów karnego i postępowania karnego.

Kradną jedzenie

- W warunkach pogarszającej się sytuacji ekonomicznej pokusa łatwego zarobku dla członków grup przestępczych staje się silniejsza. Niezrozumiała jest dla naszej branży propozycja podniesienia tego progu - brzmi oficjalne stanowisko Polskiej Organizacji Handlu i Dystrybucji, która szacuje, że liczba kradzieży wzrosła o 30 proc. W ocenie organizacji coraz częściej złodzieje kradną jedzenie.

Zapytaliśmy MSWiA, czy i jakie ma plany dotyczące ograniczenia rosnącej przestępczości. Pytania można zadać wyłącznie za pośrednictwem maila, gdyż od kilku lat resort nie posiada rzecznika prasowego. Sam minister Mariusz Kamiński nie odpowiada na pytania dziennikarzy, unika publicznych wystąpień.

Nie otrzymaliśmy żadnych odpowiedzi.

Problem z rosnącą przestępczością może dodatkowo skomplikować wrzenie w policyjnych szeregach. Jak informowaliśmy w tvn24.pl największy mundurowy związek postawił właśnie ultimatum premierowi Mateuszowi Morawieckiemu. Związkowcy ostrzegają, że brak podwyżek, które wyrównają inflację, zakończy się masowym protestem, tak jak to było w 2018 roku. Dodatkowo zapowiadają "kadrowy Armagedon", który może dotknąć w przyszłym roku policję. To efekt działań rządu, który obiecał dwie rewaloryzacje emerytur w roku wyborów parlamentarnych.

- To oznacza, że gdy odejdzie się pod koniec lutego na emeryturę, to dostanie się dwie podwyżki. Czyli więcej, niż pozostając w służbie. Zjawisko dotyczy wszystkich formacji mundurowych - tłumaczy oficer policji.

Autorka/Autor:Robert Zieliński

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: KPP Otwock

Pozostałe wiadomości

Po okresie spokojnej i łagodnej aury czeka nas chwilowy powrót gwałtownych zjawisk. System niżów zalegających nad Europą sprowadzi do naszego kraju opady deszczu, lokalnie deszczu ze śniegiem. Miejscami spodziewane są nawet burze. Kolejne dni zapowiadają się dużo chłodniej niż ostatnio.

Pogoda na 5 dni. Idzie ochłodzenie. Powrócą zimowe opady

Pogoda na 5 dni. Idzie ochłodzenie. Powrócą zimowe opady

Źródło:
tvnmeteo.pl

Kamery monitoringu zamontowane na Żurawiej nagrały dwie kobiety, które przechodziły ulicą w momencie, gdy doszło do ataku na 25-letnią Białorusinkę. Kobiety wyjaśniały na komendzie, że nie miały świadomości, iż są świadkami przestępstwa. Jak ocenia w rozmowie z tvnwarszawa.pl policjantka z wieloletnim doświadczeniem, nie można usprawiedliwiać braku reakcji, ale z drugiej strony nie powinno się postawy świadków jednoznacznie osądzać. Zwraca uwagę na zjawisko "rozproszonej odpowiedzialności".

Myślały, że są świadkami seksu, poszły dalej. Zgwałcona Liza nie żyje

Myślały, że są świadkami seksu, poszły dalej. Zgwałcona Liza nie żyje

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Prawo i Sprawiedliwość to jest partia prywatna prezesa Kaczyńskiego. To prezes Jarosław Kaczyński ją stworzył i on jest kimś więcej dla tego całego obozu niż tylko i wyłącznie prezesem partii - powiedział w "Kawie na ławę" sekretarz stanu w kancelarii prezydenta Wojciech Kolarski. Joanna Scheuring-Wielgus z Lewicy oceniła, że Kaczyński "jest takim politykiem, który nie ucieka jako kapitan z tonącego statku". - On nie wie, czy ten statek zatonie, ale jeżeli ma zatonąć, to niech zatonie razem z nim - stwierdziła, komentując jego deklaracje o chęci dalszego przewodzenia partii.

"On nie wie, czy ten statek zatonie, ale jeżeli ma zatonąć, to niech zatonie razem z nim"

"On nie wie, czy ten statek zatonie, ale jeżeli ma zatonąć, to niech zatonie razem z nim"

Źródło:
TVN24

Mężczyzna w przebraniu niedźwiedzia, który zażądał od aktorki Hanny Turnau opłaty za nagrany przez nią filmik na Krupówkach w Zakopanem, został ukarany mandatem. Komendant zakopiańskiej straży miejskiej przyznaje, że "miś" jest karany regularnie, dotąd jednak nie zalegalizował swojej działalności.

"Miś" kazał płacić za nagranie na Krupówkach. Komendant: jest regularnie karany

"Miś" kazał płacić za nagranie na Krupówkach. Komendant: jest regularnie karany

Źródło:
tvn24pl

Kilkaset osób czekało w niedzielę w kolejce, by złożyć kwiaty na grobie lidera antykremlowskiej opozycji Aleksieja Nawalnego na Cmentarzu Borisowskim w Moskwie. Stos bukietów sięga metra. Pogrzeb rosyjskiego opozycjonisty i jednego z najgłośniejszych krytyków Władimira Putina odbył się w piątek.

Czekają w kolejce, by oddać hołd Nawalnemu. Na grobie opozycjonisty metrowa góra kwiatów

Czekają w kolejce, by oddać hołd Nawalnemu. Na grobie opozycjonisty metrowa góra kwiatów

Źródło:
PAP

W marcu czasami będzie chłodniej niż w lutym. Jakiej temperatury możemy się spodziewać w najbliższych dniach? Czy ciepło powróci? Sprawdź długoterminową prognozę pogody na 16 dni.

Pogoda na 16 dni: na północy rodzi się mroźny wyż

Pogoda na 16 dni: na północy rodzi się mroźny wyż

Źródło:
tvnmeteo.pl

- Spojrzałem w prawo i zobaczyłem, jak ludzie odbijają się od tego forda. Tragiczne przeżycie. Strasznie dużo krwi, ludzie krzyczeli. Najbardziej utkwił mi w głowie krzyk dwójki dzieci. Nie mogłem się otrząsnąć przez pierwsze kilka godzin - opisuje jeden ze świadków wypadku na placu Rodła w Szczecinie (woj. zachodniopomorskie). Igor i Mikołaj opowiedzieli o tym, co widzieli oraz emocjach, jakie towarzyszyły im w momencie, gdy auto wjechało w grupę pieszych.

"Najbardziej utkwił mi w głowie krzyk dwójki dzieci. Nie mogłem się otrząsnąć". Świadkowie o wypadku w Szczecinie

"Najbardziej utkwił mi w głowie krzyk dwójki dzieci. Nie mogłem się otrząsnąć". Świadkowie o wypadku w Szczecinie

Źródło:
tvn24.pl, TVN24

Trwa dogaszanie czterech hal produkcyjnych fabryki w Kaninie koło Lęborka, w województwie pomorskim. Na obszarze około 4,5 tysiąca metrów kwadratowych od wczesnego rana pracowało w sumie ponad stu strażaków, działania mogą potrwać jeszcze do wieczora. Wójt gminy podkreśla, że pracownicy firmy i ich rodziny zostali bez środków do życia.

Pożar hal produkcyjnych. Wójt: pracownicy bez środków do życia

Pożar hal produkcyjnych. Wójt: pracownicy bez środków do życia

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl, PAP

Sprawca wypadku, w którym zginęła była posłanka Prawa i Sprawiedliwości Lucyna Wiśniewska, został skazany na trzy lata więzienia. Do Sądu Okręgowego w Radomiu wpłynęły apelacje obrońcy skazanego oraz bliskich ofiary.

Była posłanka zginęła w wypadku. Sprawa wraca do sądu

Była posłanka zginęła w wypadku. Sprawa wraca do sądu

Źródło:
PAP

Rada nadzorcza Polenergii wybrała Jerzego Zania na nowego prezesa energetycznej spółki. Wiceprezesem został Andrzej Wojciechowski - poinformowała Polenergia w komunikacie.

Polenergia ma nowego prezesa

Polenergia ma nowego prezesa

Źródło:
PAP

Kobieta albo ma prawo do wszystkiego, do swojego ciała, do swoich decyzji, albo nie ma. W tej sprawie nie ma trzeciej drogi - mówił w niedzielę jeden z liderów Lewicy Włodzimierz Czarzasty.

Czarzasty o prawach kobiet: w tej sprawie nie ma trzeciej drogi

Czarzasty o prawach kobiet: w tej sprawie nie ma trzeciej drogi

Źródło:
TVN24

W sobotę o północy zakończyły się tymczasowe kontrole na granicy ze Słowacją. Taką decyzję podjął wcześniej minister spraw wewnętrznych i administracji Marcin Kierwiński. Resort przekazał, że była ona spowodowana "ustabilizowaniem się sytuacji migracyjnej na tak zwanym szlaku bałkańskim i ustąpieniem zagrożenia nielegalną migracją na polsko-słowackim odcinku granicy państwowej".

Zmiany na granicy z sąsiadem. Od dzisiaj

Zmiany na granicy z sąsiadem. Od dzisiaj

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Setki tysięcy wyświetleń w mediach społecznościowych ma nagranie z wystąpieniem profesora Andrzeja Nowaka, który wymienia, co rzekomo "wykreślono" i "usunięto" z podstawy programowej z historii w szkołach. Przeanalizowaliśmy te rzekome wykreślenia - na przykładach pokazujemy, jak bohater nagrania wprowadza w błąd. A eksperci tłumaczą, czym się różni podstawa programowa od podręcznika historii.

Profesor Nowak punktuje, co "wykreślono, usunięto" z podstawy programowej. Wprowadza w błąd

Profesor Nowak punktuje, co "wykreślono, usunięto" z podstawy programowej. Wprowadza w błąd

Źródło:
Konkret24

Przez całą noc z soboty na niedzielę w Inguszetii na północnym Kaukazie trwały gwałtowne starcia rosyjskich sił bezpieczeństwa z lokalnymi bojownikami. W związku z walkami władze wprowadziły w regionie stan wyjątkowy - donosi agencja Reutera, powołując się na lokalne media. W niedzielę rano rosyjska agencja informacyjna TASS podała, że bojownicy zostali zastrzeleni przez rosyjskie służby.

Gwałtowne starcia rosyjskich sił bezpieczeństwa z bojownikami na Kaukazie zakończone

Gwałtowne starcia rosyjskich sił bezpieczeństwa z bojownikami na Kaukazie zakończone

Źródło:
Reuters

Niemiecka policja poinformowała w niedzielę, że poszukiwania dwóch osób podejrzewanych o udział w niemieckiej grupie terrorystycznej Frakcji Czerwonej Armii (RAF) zakończyły się niepowodzeniem. W ostatni poniedziałek aresztowano już jedną z członkiń tej organizacji - Danieli Klette, która ukrywała się w Berlinie przez ostatnie kilkadziesiąt lat.

Poszukiwania terrorystów RAF w Berlinie zakończone niepowodzeniem

Poszukiwania terrorystów RAF w Berlinie zakończone niepowodzeniem

Aktualizacja:
Źródło:
Reuters, PAP
Chiński Big Tech i "miliard smartfonów". Kim jest nowy doradca rządu od sztucznej inteligencji?

Chiński Big Tech i "miliard smartfonów". Kim jest nowy doradca rządu od sztucznej inteligencji?

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Opóźnia się remont domków fińskich na Polu Mokotowskim. Urzędnicy informują, że byli zmuszeni do zmiany koncepcji odbudowy, która pierwotnie zakładała wykorzystanie oryginalnych fragmentów. Po rozbiórce okazało się, że wszystkie elementy budynków są w bardzo złym stanie technicznym i nie nadają się do ponownego użycia. 

Z domku Ryszarda Kapuścińskiego została tylko smutna ściana. Miasto zmienia plany

Z domku Ryszarda Kapuścińskiego została tylko smutna ściana. Miasto zmienia plany

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Internet jest pełen mitów dotyczących klimatu. Niektórzy powielają je, nie mając zupełnie świadomości. Inni zaś, także politycy, świadomie kłamią. W "Rozmowach o końcu świata" w TVN24 GO i w TVN24 co miesiąc będziemy obalać te największe manipulacje. W pierwszym odcinku tego minicyklu sprawdzamy, jak ludzkość wpływa na obecną zmianę klimatu.

Ludzkość nie ma żadnego wpływu na zmianę klimatu? Obalamy mity

Ludzkość nie ma żadnego wpływu na zmianę klimatu? Obalamy mity

Źródło:
TVN24 GO, "Rozmowy o końcu świata"

Stacja TVN24 w lutym była najchętniej oglądanym kanałem w kraju, osiągając 6,96 procent udziału w widowni w grupie ogólnej (widzowie powyżej 4. roku życia) - wynika z danych Nielsen TV Audience Measurement. Konkurencję pozostawiły w tyle także "Fakty" TVN oraz portal tvn24.pl. TVN24 była również najbardziej opiniotwórczym medium w styczniu według rankingu Instytutu Monitorowania Mediów.

Doskonałe wyniki TVN24, "Faktów" TVN i tvn24.pl. Dziękujemy widzom i czytelnikom!

Doskonałe wyniki TVN24, "Faktów" TVN i tvn24.pl. Dziękujemy widzom i czytelnikom!

Źródło:
tvn24.pl

Oscary 2024. Doroczna ceremonia wręczenia Nagród Akademii Sztuki i Wiedzy Filmowej coraz bliżej. Po raz czwarty w swojej karierze i drugi rok z rzędu galę poprowadzi Jimmy Kimmel. Kto znalazł się w gronie nominowanych? Kto ma największe szanse na wygraną? Kiedy i gdzie odbędzie się 96. gala wręczenia Oscarów? Prezentujemy wszystko, co warto wiedzieć przed hollywoodzkim świętem kina.

Oscary 2024. Wszystko, co warto wiedzieć o 96. gali wręczenia Nagród Akademii

Oscary 2024. Wszystko, co warto wiedzieć o 96. gali wręczenia Nagród Akademii

Źródło:
tvn24.pl

Wystartowała wiosenna ramówka TVN. Stacja przygotowała niespodzianki. - Zawsze staramy się podążać za naszym widzem, a on dziś potrzebuje emocji, inspiracji i przede wszystkim autentyzmu - mówi dyrektorka programowa TVN Lidia Kazen. Wszystkie programy i seriale można oglądać na antenie TVN i w Playerze.

Wiosna w TVN. "Emocje, inspiracje i autentyzm"

Wiosna w TVN. "Emocje, inspiracje i autentyzm"

Źródło:
TVN

Niewątpliwy pożytek ze zmiany władzy w naszym kraju widzę w tym, że przez kilka ostatnich lat z góry wiedziałem, co kto powie, co kto napisze, która gazeta albo która telewizja kogo pochwali, a komu przywali.

Nareszcie

Nareszcie

Źródło:
tvn24.pl

Średnio 877 tysięcy widzów przyciągnął do TVN pierwszy odcinek "The Traitors. Zdrajcy". Program zadebiutował w środę o godzinie 21.35. Branżowy portal Press pisze o "dobrym starcie". Holenderski format, który spodobał się widzom na całym świecie, jest zainspirowany grą "Mafia". Wygrać można nawet pół miliona złotych.

"Dobry start" programu "The Traitors. Zdrajcy" w TVN

"Dobry start" programu "The Traitors. Zdrajcy" w TVN

Źródło:
tvn24.pl