- Nie było żadnych więzień CIA w Polsce - zapewniał na początku roku Aleksander Kwaśniewski, komentując doniesienia o bazie w Kiejkutach. Dziś decyzji Trybunału ze Strasburga komentować nie chce. - Szanuję wyroki niezawisłych sądów - ucina. Wypowiadać nie chcę się także Leszek Miller, który był wówczas premierem.
Były prezydent jeszcze pół roku temu zapewniał na antenie TVN24, że w Polsce nie ma i nie było tajnych więzień CIA. Jak mówił, była jedynie "współpraca wywiadowcza". W jej ramach Amerykanom miała zostać udostępniona baza w Kiejkutach.
Co innego twierdzili dziennikarze "Washington Post". Według nich CIA zapłaciła polskim służbom 15 mln dolarów za udostępnienie miejsca, w którym mogli przetrzymywać swoich więźniów. Mimo że Aleksander Kwaśniewski był w tym czasie prezydentem Polski, zaprzeczał wówczas, że wie o torturowaniu przetrzymywanych za murami bazy z Kiejkutach.
Zaprzeczał również Leszek Miller, ówczesny premier. W styczniu w rozmowie z dziennikarzami zapewniał jedynie: - Prawda jest jedna. Była współpraca w interesie państwa. Islamski terroryzm to plaga, największa plaga - komentował w RMF FM.
Archiwalna wypowiedź Millera w sprawie więzień CIA w Polsce:
Pytany o tortury twierdził, że nawet jeśli takie były - polscy oficerowie w nich nie uczestniczyli. - Na pewno były rzeczy, o których nie wiedziałem - wyjaśniał ówczesny premier.
Dziś wyroku Trybunału nie skomentował. Obiecał, że odniesie się do niego, nie zapowiedział jednak kiedy.
Archiwalny fragment programu "Kropka nad i", w którym Kwaśniewski zaprzeczał:
Polska zapłaci 230 tys. euro przetrzymywanym?
Zdaniem Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu, więzienia w Polsce istniały a Polska "nie zapobiegła torturom" i "nieludzkiemu traktowaniu więźniów".
Skargi do Trybunału wnieśli Palestyńczyk Abu Zubajda i Saudyjczyk Abd al-Rahim al-Nashiri. Ich adwokaci domagali się uznania, że Polska naruszyła Europejską Konwencję Praw Człowieka.
Trybunał uznał, że Polska ma zapłacić 100 tys. euro al-Nashiriemu i 130 tys. euro Abu Zubajdzie.
Autor: bieru/ ola / Źródło: TVN24, PAP