Polska

Kwaśniewski - bohater niejednej konwencji

Polska

TVN24/ fot. PAP/Piotr PolakLiD bronił Kwaśniewskiego, on sam "niedyspozycję" w Kijowie obrócił w żart

PiS w Lublinie, PO w Szczecinie, LiD w Kielcach, LPR we Wrocławiu, a PSL w Radomiu. Politycy spędzili niedzielę na konwencjach. I choć różniły się programem i oprawą, to niemal każda z nich miała wspólnego bohatera - Aleksandra Kwaśniewskiego.

Choć pewnie wcale tego nie chciał, były prezydent znalazł się na językach wszystkich. Zwłaszcza politycznych konkurentów, którzy skrytykowali go w czambuł. Ale i kolegów z Lewicy i Demokratów, którzy - pół żartem, pół serio - broniąc Kwaśniewskiemu, nie pozwolili mu przemilczeć sobotniego wykładu na Ukrainie.

Nagranie wystąpienia lidera LiD i byłego prezydenta w trakcie wykładu dla studentów Uniwersytetu im. Tarasa Szewczenki w Kijowie, wyemitowały w sobotę m.in. "Fakty" TVN. Widać na nim jak Kwaśniewski chwieje się i ma kłopoty z mówieniem.

"Olek, mordo ty nasza - jesteśmy z tobą!"

Olek, mordo ty nasza! Jesteśmy z tobą. Marek Borowski, LiD

Do odpowiedzi wywołał go jednak w trakcie konwencji LiD, lider warszawskiej listy koalicji - Marek Borowski: - Olek, mordo ty nasza - zażartował, zwracając się do byłego prezydenta, trawestując kwestię z głośnego spotu wyborczego PiS. I zapewnił: "jesteśmy z tobą". Poprosił jedynie byłego prezydenta, by do końca kampanii nie jeździł na Ukrainę i do Rosji.

Idąc za ciosem Aleksander Kwaśniewski też obrócił swoją wpadkę w Kijowie w żart: - Wprowadzenie Ukrainy do UE wymagają niezłego zdrowia i poświęcenia. Będziemy robić wszystko, by nasi ukraińscy bracia znaleźli się w Unii, będzie to z pożytkiem dla wszystkich.

Kwaśniewski, to nasz kandydat na premiera. Ma kompetencje i doświadczenie i chce dalej pracować dla Polski Wojciech Olejniczak, LiD

- W nadchodzących wyborach Polacy odpowiedzą na pytanie, czy chcą PiS i Jarosława Kaczyńskiego, czy LiD i Aleksandra Kwaśniewskiego. Były prezydent to nasz kandydat na premiera. Ma kompetencje i doświadczenie i chce dalej pracować dla Polski - mówił szef SLD Wojciech Olejniczak.

Kwaśniewski kontra Kaczyński - będzie debata Sam Kwaśniewski zażądał zaś merytorycznej debaty z premierem Jarosławem Kaczyńskim. - Jestem do niej gotowy w każdej chwili i miejscu. Naszym rodakom należy się szczera, otwarta, nienapastliwa dyskusja o Polsce i Polakach, o tym co powinniśmy czynić w najbliższych latach – mówił.

Kiedyś wyzywało się na pojedynek, teraz do telewizji. Ale ja się na to zgadzam. premier Jarosław Kaczyński

Premier ostrzegł też przed samym Kwaśniewskim: - W sojuszu z LiD z premierem Kwaśniewskim nikt nie odrzuci III RP. Niech nikt nie wmawia, że idąc ku takiemu sojuszowi chce się w Polsce budować Zachód, bo to jest największe chyba kłamstwo ostatniego 20-lecia.

Kaczyński "równie niepokojący", jak były prezydent

Słowa Jarosława Kaczyńskiego w Rzeszowie zabrzmiały równie dziwnie i równie niepokojąco, jak gesty i mimika Aleksandra Kwaśniewskiego w Kijowie. Donald Tusk, PO

Tusk: co i ile wypił Kaczyński w Rzeszowie?TVN24

- Tego samego dnia był drugi polityk, który występował nie w Kijowie tylko w Rzeszowie, premier polskiego rządu Jarosław Kaczyński, którego słowa zabrzmiały równie dziwnie i równie niepokojąco jak gesty i mimika Aleksandra Kwaśniewskiego w Kijowie - mówił Tusk.

Premier powiedział podczas sobotniej konwencji PiS w Rzeszowie, że jeśli w wyborach zwycięży PO i LiD, "to będzie nowy 13 grudnia 1981 roku". - Co on wypił i ile, jeżeli przyszło mu do głowy powiedzieć coś takiego? - pytał Tusk.

Giertych: Kwaśniewski na leczenie

Musi być jakieś działanie na przyszłość, by pan Kwaśniewski albo powstrzymał się od nadmiernego picia, albo poddał się leczeniu. Roman Giertych, LPR

Za karę LPR chce więc wpisać po wyborach do ustawy o uposażaniu byłych prezydentów klauzulę, że muszą się oni "godnie zachowywać". - Jeśli byli prezydenci nie zachowują się godnie to Trybunał Konstytucyjny powinien móc odebrać im różnego rodzaju przywileje, albo uposażenie - tłumaczył Giertych. - Przy czym zapis powinien być ogólny, nie dotyczący tylko przypadków alkoholowych ­ doprecyzował i zastrzegł: - Musi być jakieś działanie na przyszłość, by pan Kwaśniewski albo powstrzymał się od nadmiernego picia, albo poddał się leczeniu.

Miller: Widziałem mroczną twarz LiD

Mimo że Aleksander Kwaśniewski ma obycie światowe, to nie potrafi się zachować za granicą. Andrzej Lepper, Samoobrona

- Mimo że ma obycie światowe, to nie potrafi się zachować za granicą - skwitował zachowanie Kwaśniewskiego Lepper. - Mnie najbardziej bulwersuje to, że próbuje się z narodu ukraińskiego robić pijaków - dodał.

Widziałem zmęczoną twarz LiD. Utwierdzam się w przekonaniu, iż warto tworzyć nową partię lewicową. Leszek Miller, były premier

"Utwierdzam się w przekonaniu, że warto utworzyć nową lewicową formację"TVN24

Miller podkreślił, że były prezydent zaskoczył go swoim zachowaniem. - Myślałem, że poprzednie doświadczenia spowodowały, że jest bardziej ostrożny. Wnioski nie zostały jednak wyciągnięte - dodał.

Byłego premiera nie zaskoczyło za to zachowanie innych liderów LiD. - Gdyby dziś powiedzieli, że stała się rzecz straszna, to musieliby przystąpić do ściągania z ulic bilboardów - podsumował Miller.

Źródło: TVN24, PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24/ fot. PAP/Piotr Polak

Pozostałe wiadomości