Krajowa Rada Sądownictwa udostępniła w środę protokoły z odbywających się za zamkniętymi drzwiami przesłuchań osób kandydujących do Sądu Najwyższego. Wnioskowała o to Sieć Obywatelska Watchdog Polska.
Na 44 wakaty w Sądzie Najwyższym zgłosiło się 195 kandydatów. Przesłuchania odbywały się w dniach 20-23 oraz 27 sierpnia.
Najwięcej osób zgłosiło się do stworzonej ustawami Prawa i Sprawiedliwości Izby Dyscyplinarnej - to tam będą rozpatrywane skargi dotyczące zachowań sędziów, prokuratorów i prawników. KRS wysłuchała 63 osoby chętne do pracy właśnie w tej izbie.
Za zamkniętymi drzwiami
Przesłuchania odbywały się za zamkniętymi drzwiami. Nie były też - tak jak posiedzenia KRS - transmitowane w internecie.
Jak tłumaczył wówczas wiceprzewodniczący KRS Wiesław Johann, nieupublicznianie przebiegu wysłuchań kandydatów to część wewnętrznej procedury KRS. "Ustawa umożliwia transmisję wyłącznie posiedzeń plenarnych KRS" - tłumaczył w komunikacie prasowym sędzia Leszek Mazur, przewodniczący KRS. Zwracał w nim także uwagę, że posiedzenia zespołów są protokołowane.
Dwoje sędziów - Piotr Gąciarek i Arkadiusz Tomczak - nagrało swoje przesłuchania i udostępniło w sieci.
Protokoły udostępnione
Sieć Obywatelska Watchdog Polska wystąpiła w sierpniu do KRS o udostępnienie nagrań i protokołów z przesłuchań.
Członkowie organizacji argumentowali, że "uzyskanie tych informacji pozwoliłoby dowiedzieć się, co zdecydowało o wyborze konkretnego kandydata i jakimi osiągnięciami w pracy zawodowej wykazały się osoby mające zasiadać w Sądzie Najwyższym".
Rada odpowiedziała 4 września, że przesłuchania nie były rejestrowane w formie audiowizualnej, a protokoły zostaną udostępnione "po podpisaniu". Stało się to w środę.
PROTOKOŁY Z PRZESŁUCHAŃ DO IZBY DYSCYPLINARNEJ:
PROTOKOŁY Z PRZESŁUCHAŃ DO IZBY KONTROLI NADZWYCZAJNEJ i SPRAW PUBLICZNYCH:
PROTOKOŁY Z PRZESŁUCHAŃ DO IZBY CYWILNEJ:
PROTOKÓŁ Z PRZESŁUCHANIA DO IZBY KARNEJ:
Wnioski o dostęp do informacji publicznej
Wniosek o udostępnienie protokołów z przesłuchań był uzupełnieniem do wniosków składanych już wcześniej przez Watchdog Polska. 30 lipca organizacja skierowała do KRS prośbę o udostępnienie imion i nazwisk kandydatów do Sądu Najwyższego i Naczelnego Sądu Administracyjnego, a także skanów dokumentów, jakie kandydaci złożyli (jak tłumaczy na swojej stronie Watchdog Polska – "mając wgląd w te dokumenty, chcieliśmy lepiej poznać kandydatów i oprzeć na faktach publiczną debatę o ich kompetencjach i kwalifikacjach").
Imiona i nazwiska kandydatów zostały opublikowane na stronie internetowej Krajowej Rady Sądownictwa w pierwszych dniach sierpnia. W przypadku wniosku o skany dokumentów, w odpowiedzi podpisanej przez Wiesława Johanna, wiceprzewodniczącego KRS, 9 sierpnia poinformowano organizację, że udostępnienie takich dokumentów w ustawowym terminie 14 dni od złożenia wniosku nie jest możliwe i że mogą one być udostępnione w terminie 2 miesięcy od dnia złożenia wniosku. Mija 30 września.
Autor: ads//kg//kwoj / Źródło: tvn24.pl