Na krakowskim Rynku Głównym zasadzą kilkadziesiąt drzew. "Nie będzie już betonową patelnią"

Autor:
bp//rzw
Źródło:
tvn24.pl, PAP
Betonoza niszczy polskie miasta (materiał z 23.05.2022)
Betonoza niszczy polskie miasta (materiał z 23.05.2022)TVN24
wideo 2/4
TVN24Betonoza niszczy polskie miasta

Około 30 drzew zostanie posadzonych na Rynku Głównym w Krakowie w ramach zwycięskiego zadania z budżetu obywatelskiego. Mają pojawić się w miejscach, w których w przeszłości drzewa już rosły. "Zapewnią trochę cienia oraz sprawią, że w ciepłe dni plac nie będzie już betonową patelnią" - zaznacza w komunikacie autor projektu Krzysztof Kwarciak, przewodniczący stowarzyszenia "Ulepszamy Kraków!". Według urzędników drzewa moją pojawić się na rynku w 2024 roku.

W poniedziałek Urząd Miasta Krakowa przedstawił listę zwycięskich projektów tegorocznej edycji budżetu obywatelskiego. Wśród zwycięskich zadań jednym z najpopularniejszych okazała się propozycja zasadzenia na Rynku Głównym około 30 drzew. Projekt uzyskał ponad 20 tysięcy punktów i, jak zapewniają urzędnicy, zostanie skierowany do realizacji.

Przy Sukiennicach już w przeszłości rosło kilkadziesiąt drzew, między innymi lip czy robinii akacjowych. Pod koniec XX wieku zaczęły one jednak znikać z płyty Rynku Głównego i obecnie największy miejski plac jest porównywany do betonowej patelni.

Czytaj też: Były drzewa i zieleń, są jaja na betonie. "Beton potrafi być też w głowach"

Drzewa na krakowskim Rynku. "Nie będzie już betonową patelnią"

Autorem zwycięskiego projektu w budżecie obywatelskim jest Krzysztof Kwarciak, radny dzielnicy Zwierzyniec i przewodniczący stowarzyszenia "Ulepszamy Kraków!". Jak zaznaczył w komunikacie, "nasadzenia zapewnią trochę cienia oraz sprawią, że w ciepłe dni plac nie będzie już betonową patelnią, która staje się jednym z najgorętszych miejsc w mieście". Aktywista zaproponował, by na Rynku Głównym zostało zasadzonych około 30 drzew, które miałyby rosnąć w "okienkach" w kostce brukowej.

Już wcześniej miejscy urzędnicy i radni dzielnicy chcieli zasadzić przy Sukiennicach drzewa. W tym celu zlecili kwerendę historyczną, która ma umożliwić zdobycie pozwolenia na taką inwestycję od wojewódzkiego konserwatora zabytków.

- Warto przywrócić stan, który był kiedyś. Z kwerendy historycznej wynika jednoznacznie, że drzewa rosły na Rynku Głównym i że mogą tam wrócić. To jest duży minus, że na największym miejskim placu ich w tym momencie nie ma, bo przez to wydaje się on betonowy - mówi w rozmowie z tvn24.pl przewodniczący rady dzielnicy Stare Miasto i radny miasta Tomasz Daros. - Pamiętajmy, że klimat się zmienia, w lecie jest tam upalnie. A drzewa dodałyby trochę cienia, zarówno dla mieszkańców, turystów, jak i pracujących tam koni dorożkarskich - ocenia.

Czytaj też: Chcą, by drzewa w Ogrodzie Saskim zostały pomnikiem przyrody

Radny Daros uważa, że drzewa powinny znaleźć się w tych samych miejscach, w których rosły historycznie. Autor zadania z budżetu obywatelskiego Krzysztof Kwarciak zaznacza jednak, że "mieszkańcy powinni mieć możliwość uczestniczenia w planowaniu nowej aranżacji Rynku", dlatego nie wskazał w swojej propozycji konkretnych lokalizacji.

Zarząd Zieleni Miejskiej: drzewa wrócą na Rynek Główny w 2024 roku

Pytany o zwycięski projekt z budżetu obywatelskiego dyrektor Zarządu Zieleni Miejskiej w Krakowie Piotr Kempf przyznaje, że zadanie jest możliwe do realizacji i na pewno dojdzie do skutku. - Trzeba jednak wziąć pod uwagę, że w podziemiach Rynku Głównego jest muzeum. Oprócz tego od czasu usunięcia drzew pod powierzchnią została rozbudowana sieć ciepłownicza. To oznacza, że nie wszędzie może udać się posadzić drzewa w ich "oryginalnych" lokalizacjach - zaznacza Kempf. - Plan jest jednak taki, żeby te drzewa były jak najbliżej historycznych punktów - dodaje urzędnik.

Czytaj też: Mieszkańcy wywalczyli ograniczenie wycinki. Część drzew zostanie przesadzona

Na razie za wcześnie jest na stwierdzenie, jakie gatunki drzew wybrane zostaną do zasadzenia wokół Sukiennic. - Warto pamiętać, że jest to jedna z największych wysp ciepła w mieście i warunki są dla drzew trudne. Na przykład robinie akacjowe są dość kruche, łamliwe, różnie reagują na zmiany klimatyczne - wyjaśnia nam dyrektor ZZM.

Całość projektu ma kosztować półtora miliona złotych, a drzewa mają zostać zasadzone wiosną lub jesienią 2024 roku.

- Na pewno będą to dość duże drzewa, o obwodzie około 50 centymetrów i wysokości sześciu-ośmiu metrów, więc efekt będzie widoczny od razu. Choć, jak wiadomo, w pełnej okazałości te drzewa zobaczymy dopiero po latach - przyznaje Kempf.

Budżet obywatelski Krakowa 2022. Wyniki

185 projektów, w tym 13 ogólnomiejskich i 172 dzielnicowe, zostało wybranych do realizacji przez mieszkańców w dziewiątej edycji budżetu obywatelskiego Krakowa. Najwięcej z nich dotyczy zieleni i ochrony środowiska. W tym roku budżet dysponował rekordową kwotą 38 milionów złotych.

Oprócz zasadzenia drzew na Rynku Głównym najpopularniejszymi wśród głosujących projektami była kontynuacja zagospodarowania terenów rekreacyjnych Bagrów oraz druga edycja programu "Kraków zrywa z betonem". Projekty dotyczące zieleni w mieście stanowią 34 procent wszystkich zwycięskich propozycji. Na drugim miejscu znalazły się inicjatywy związane z kulturą - 25 procent, a na trzecim sport - 16 procent.

W głosowaniu w 2022 roku wzięło udział blisko 47 tysięcy osób.

Autor:bp//rzw

Źródło: tvn24.pl, PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości