TVN24 | Polska

Krzysztof Materna i były sekretarz generalny PO obejmują stery w Teatrze Bagatela

TVN24 | Polska

Autor:
Szymon
Jadczak,
szymon_jadczak@tvn.pl
Kraków, Teatr Bagatela

Andrzej Wyrobiec, były sekretarz generalny PO i były wiceminister kultury, został wybrany na dyrektora naczelnego krakowskiego Teatru Bagatela. Dyrektorem artystycznym ma zostać Krzysztof Materna. Poprzedni szef teatru Henryk Jacek S. stracił stanowisko kilka miesięcy temu. 

W listopadzie 2019 roku tvn24.pl ujawnił, że wiele pracowniczek, aktorek oraz kobiet spoza Teatru Bagatela zarzuca ówczesnemu dyrektorowi krakowskiego teatru Henrykowi Jackowi S. molestowanie. "Gdy jedna z naszych koleżanek po wyjściu od dyrektora dostała ataku paniki i zaczęła wymiotować z przerażenia po tym, jak była napastowana, uznałyśmy, że nie możemy dalej milczeć" - relacjonowały w rozmowie z reporterem tvn24.pl pracowniczki Bagateli. 

W efekcie Prokuratura Okręgowa wszczęła śledztwo, w którym w styczniu 2020 roku Henryk Jacek S. usłyszał dziewięć zarzutów dotyczących nakłaniania do poddania się czynności seksualnej oraz łamania praw pracowniczych. Grozi mu do trzech lat pozbawienia wolności. Umowa z S., który szefował Bagateli od 1999 roku, została rozwiązana, a miasto, któremu podlega teatr, rozpisało konkurs na nowego dyrektora.

Wystartowało w nim dziesięciu kandydatów, z powodów formalnych wnioski dwóch osób odrzucono. Wśród chętnych na to stanowisko była m.in. Renata Derejczyk, wieloletnia zastępczyni Henryka Jacka S., pełniąca w ostatnim czasie obowiązki dyrektora. W poniedziałek odbyły się przesłuchania kandydatów. Opowiadali o swojej wizji teatru oraz o pomysłach na jego prowadzenie w czasach pandemii.

Według informacji tvn24.pl ostatecznie ośmioosobowa komisja konkursowa zdecydowała pięcioma głosami o wyborze na nowego dyrektora naczelnego Teatru Bagatela Andrzeja Wyrobca. Na nowo utworzone stanowisko dyrektora artystycznego, które pojawiło się po tym jak w lutym radni Krakowa zmienili statut teatru, został wybrany Krzysztof Materna. 

We wtorek o godz. 13 członkowie komisji konkursowej mają zaprezentować prezydentowi Krakowa Jackowi Majchrowskiemu swój wybór. Powołanie nowej dyrekcji - według naszych informacji - ma być formalnością.

56-letni Andrzej Wyrobiec to polityk i przedsiębiorca z Krakowa, absolwent historii oraz studium dziennikarskiego w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Krakowie. W latach 2010–2013 Wyrobiec był sekretarzem  generalnym Platformy Obywatelskiej, a w 2014–2015 wiceministrem w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Był też skarbnikiem PO. 

72-letni Krzysztof Materna przez lata tworzył z Wojciechem Mannem popularne programy rozrywkowe w telewizji publicznej, m.in. "Za chwilę dalszy ciąg programu", "MdM". Ostatnio reżyserował w Szczecinie spektakl "Dymny", poświęcony Wiesławowi Dymnemu. 

Autor:Szymon Jadczak, szymon_jadczak@tvn.pl

Pozostałe wiadomości