Polska

Kosztowne pożegnanie ustępującego rządu

Polska


Premier, ministrowie i ich najbliżsi współpracownicy, czyli w sumie ponad sto osób, otrzymają na odchodne sute odprawy. Wypłacą sobie w sumie prawie 3 miliony złotych - wylicza "Fakt".

Z wicepremierowskich odpraw żyją jeszcze byli wicepremierzy Andrzej Lepper i Roman Giertych. Obydwaj dostali już po 38 tysięcy złotych - zauważa dziennik i zwraca uwagę: - Teraz sypią się nie gorsze pieniądze: premier Jarosław Kaczyński podał cały rząd do dymisji.

Odchodzą ministrowie, odchodzą też ich najbliżsi współpracownicy, czyli sekretarze i podsekretarze stanu - w sumie pracę traci ponad sto osób. Dla wielu utrata etatu mogłaby oznaczać życiowy kataklizm, ale nie dotyczy to polityków. Każdy z nich dostanie pokaźną odprawę: od 10 do nawet ponad 40 tysięcy złotych - wylicza "Fakt".

Politykowi, który piastował urząd ponad rok, przysługuje odprawa w wysokości trzech miesięcznych pensji. Ale wystarczy nawet kilka tygodni na ministerialnym urzędzie, by już otrzymał odprawę w wysokości miesięcznej pensji - pisze "Fakt".

A rządowa wypłata to kwota nieosiągalna dla przeciętnego Polaka. Podstawowa pensja brutto premiera wynosi dokładnie 14 160 zł, wicepremiera 12 605 zł, ministrów 12 260, sekretarzy stanu 10 533 zł, a podsekretarzy 9670 zł. A do tych sum doliczane są jeszcze dodatki, np. za wysługę lat.