"Wiemy znacznie więcej". Czego nauczyliśmy się po 12 miesiącach z koronawirusem

Źródło:
TVN24
Rok od wybuchu pandemii
Rok od wybuchu pandemiiTVN24
wideo 2/4
Rok od wybuchu pandemiiTVN24

Dziś mija rok od pierwszego pacjenta w Polsce, u którego zdiagnozowano wirusa SARS-CoV-2. Początki były bardzo trudne, bo największy strach budziła niewiadoma. Wielu specjalistów uspokajało, mówiąc wtedy, że ten koronawirus groźny nie jest, potem jednak zdanie zmieniali. Co wiemy po upływie roku i czy jesteśmy bliżej odpowiedzi na najwyższe pytanie: kiedy wygramy z pandemią? Materiał magazynu "Polska i Świat".

- Nie mamy potwierdzonego ani jednego przypadku w Polsce, natomiast na pewno taki przypadek się pojawi wcześniej czy później – mówił w styczniu 2020 roku Łukasz Szumowski. Przez wiele dni to zdanie ówczesny minister zdrowia mógł powtarzać na kolejnych konferencjach prasowych. Pierwszy przypadek zakażenia w Polsce pojawił się 4 marca - Mieczysław Opałka był pierwszym pacjentem, u którego wykryto wirusa SARS-CoV-2.

OGLĄDAJ NA ŻYWO W TVN24 GO

"Ten wirus powoduje uszkodzenia prawie każdego organu"

Na początku zeszłego roku o koronawirusie wiedzieliśmy niewiele ponad to, że infekuje mieszkańców Wuhanu, potem mieszkańców kolejnych chińskich miast. - Wirus, jak się wydaje, jest umiarkowanie groźny i jego zdolność zakażania i zdolność zabijania nie przekracza zdolności przeciętnego wirusa grypy – mówił w styczniu 2020 roku konsultant krajowy w dziedzinie chorób zakaźnych prof. Andrzej Horban.

Dziś lekarz podkreślają, że COVID-19 jest poważną chorobą ogólnoustrojową. - Ten wirus powoduje uszkodzenia prawie każdego organu w naszym organizmie. Już wiemy, że jego śmiertelność jest większa niż grypy, już wiemy niestety, że mutuje częściej niż grypa – zwraca uwagę prof. Andrzej Fal z Wydziału Medycznego UKSW.

"Najbardziej niepokojące są zaburzenia neurologiczne"

Z czasem przekonaliśmy się, że COVID-19 można przejść naprawdę ciężko niezależnie od wieku, informacje przekazywane na początku roku mogły sugerować coś innego. - Głównie narażone są osoby, które są przewlekle chore, które mają zaburzenia odporności, są także osoby w podeszłym wieku. Natomiast zagrożenie dla osób, które są zdrowe, młode jest stosunkowo małe – podkreślał w styczniu 2020 roku ówczesny Główny Inspektor Sanitarny Jarosław Pinkas.

Pacjenci oddziałów covidowych to rzeczywiście wciąż głównie osoby starsze i schorowane, ale od jesieni dołączyli do nich też inni. – W tej chwili hospitalizujemy 30-40-latków – mówi mazowiecka konsultantka ds. chorób zakaźnych dr Grażyna Cholewińska-Szymańska.

Wirus pozostawia także ślad na dłużej. Nie tylko w płucach, ale też w sercu i układzie nerwowym. - Najbardziej niepokojące są zaburzenia neurologiczne, z jednej strony zaburzenia węchu i smaku, ale także poważniejszych objawów w postaci przewlekłego zmęczenia, zaburzeń pamięci i koncentracji – zwraca uwagę dr Konstanty Szułdrzyński ze szpitala MSWiA w Warszawie.

Zakażenia u dzieci

Chociaż na początku pandemii pojawiały się publikacje naukowe sugerujące, że dzieci w małym stopniu biorą udział w transmisji wirusa, doświadczenie pokazuje coś innego. - Mieliśmy szereg takich sytuacji, że w żłobkach, przedszkolach zakażenie się rozprzestrzeniało, że dzieci, które zakaziły się w przedszkolu, później przenosiły te zakażenia na dorosłych – podkreśla Lidia Stopyra ze Szpitala im. S. Żeromskiego w Krakowie.

Dzieci rzeczywiście zazwyczaj łagodniej przechodzą infekcję, jesienią jednak, gdy chorowali wszyscy - zapełniały się także covidowe oddziały pediatryczne. - Nastąpił boom zachorowań i zaraz później zaczęły do nas trafiać dzieci w stanie ciężkim z PIMS-em – dodaje Stopyra.

PIMS to zagrażający życiu dziecięcy zespół pocovidowy. Lekarzy najbardziej martwi to, że wciąż nie mają skutecznego leku, który dezaktywowałby wirusa. Mają za to roczne doświadczenie. - Na pewno znacznie więcej wiemy, jak ta choroba przebiega, jaką ma dynamikę, w którym momencie pacjenta podłączać do respiratora, kiedy można poczekać – mówi dr Szułdrzyński.

Wciąż czekamy też na odpowiedź na najważniejsze pytanie: kiedy wygramy z koronawirusem? - Kiedy my wygrywamy przez chwilę, mamy szczepionki, to wirus punktuje, tworząc kolejne warianty. Ta ciężka i zabójcza gra jest w trakcie. Chciałbym żebyśmy ją wygrali i chciałbym wiedzieć, kiedy ją wygramy – przyznaje prof. Fal.

Autorka/Autor:Anna Wilczyńska

Źródło: TVN24

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości

Koalicja 18 stanów rządzonych przez demokratów, Dystrykt Kolumbii i miasto San Francisco złożyły pozwy przeciwko rozporządzeniu podpisanemu przez prezydenta Donalda Trumpa po objęciu urzędu i znoszące prawo niektórych osób urodzonych w kraju do nabywania amerykańskiego obywatelstwa.

18 stanów przeciwko decyzji Trumpa, są pozwy. "Przygotowali się na wypadek takich działań"

18 stanów przeciwko decyzji Trumpa, są pozwy. "Przygotowali się na wypadek takich działań"

Źródło:
PAP

Donald Trump odnalazł w poniedziałek na oczach dziennikarzy list w swoim prezydenckim biurku. Nadawcą był były prezydent Joe Biden. We wtorek nowy prezydent USA ujawnił nieco szczegółów dotyczących tej korespondencji.

Donald Trump zdradził, co jest w liście, który odnalazł w prezydenckim biurku

Donald Trump zdradził, co jest w liście, który odnalazł w prezydenckim biurku

Źródło:
Reuters
MON i MEN mogą się pomylić, gdy mowa o religii w szkole. W co gra PSL?

MON i MEN mogą się pomylić, gdy mowa o religii w szkole. W co gra PSL?

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Estońscy i fińscy eksperci w dziedzinie bezpieczeństwa i zagrożeń hybrydowych twierdzą, że doniesienia "Washington Post", że przerwanie podmorskich kabli w Zatoce Fińskiej było "wypadkiem, a nie aktem sabotażu", są wątpliwe. Oceniają, że wówczas kraje NATO nie zarządziłyby operacji patrolowania i ochrony morskiej infrastruktury.

"Bałtyk stał się linią frontu"

"Bałtyk stał się linią frontu"

Źródło:
PAP

Amerykańscy agenci Urzędu do spraw Imigracji i Egzekwowania Ceł (ICE) zaczęli "ukierunkowane operacje" przeciwko imigrantom stanowiącym "zagrożenie publiczne". W hotelu w kurorcie narciarskim Kartalkaya w Turcji doszło do pożaru, w którym zginęło 76 osób. Wiceszefowa Komisji Europejskiej Henna Virkkunen ostrzega przed działaniami sabotażowymi rosyjskiej floty cieni. Oto pięć rzeczy, które warto wiedzieć w środę 22 stycznia.

76 ofiar pożaru, "akcje" przeciw migrantom, dochodzenie u Muska

76 ofiar pożaru, "akcje" przeciw migrantom, dochodzenie u Muska

Źródło:
PAP, TVN24

Nawet 500 miliardów dolarów zostanie przeznaczone na budowę centrów danych i architekturę potrzebną do rozwoju sztucznej inteligencji - ogłosili prezydent Donald Trump i szefowie japońskiego Softbanku, koncernu Oracle i firmy OpenAI. Projekt Stargate ma doprowadzić do powstania superinteligencji.

Zainwestują nawet pół biliona dolarów. Ma powstać superinteligencja

Zainwestują nawet pół biliona dolarów. Ma powstać superinteligencja

Źródło:
PAP

Tom Homan - "car od granicy" Białego Domu - przekazał w wywiadzie ze stacją CNN, że agenci Urzędu do spraw Imigracji i Egzekwowania Ceł (ICE) od wtorku "są w terenie" i zaczęli "ukierunkowane operacje" przeciwko imigrantom stanowiącym "zagrożenie publiczne". Równocześnie zaznaczył, że aresztowań będzie z pewnością więcej, bo agenci nie poszukują tylko osób z wyrokami. Nowa administracja Białego Domu ogłosiła, że aresztowania będą mogły się odbywać w szkołach i kościołach. Reuters pisze, że pierwsze samoloty z deportowanymi są planowane już na ten tydzień.

"Ukierunkowane akcje" przeciwko imigrantom rozpoczęte w USA. Aresztowania możliwe w szkołach i kościołach

"Ukierunkowane akcje" przeciwko imigrantom rozpoczęte w USA. Aresztowania możliwe w szkołach i kościołach

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, Reuters

Rozporządzenie Donalda Trumpa dotyczące "obrony kobiet przed ekstremizmem ideologii gender" wprowadza zmiany w paszportach i innych oficjalnych dokumentach. Stanowi ono, że płeć jest "niezmiennym faktem biologicznym".

Zmiany w paszportach po decyzji Donalda Trumpa

Zmiany w paszportach po decyzji Donalda Trumpa

Źródło:
PAP

Długa lista zaniedbań w straży miejskiej w podwarszawskim Legionowie. W święta strażnicy mieli wyłączony telefon alarmowy, choć w pracy byli. W Nowy Rok służbę zaczął tylko jeden strażnik, bo pozostali mieli wolny poranek. Gdy kamera monitoringu miejskiego nagrała zakrapianą dużą ilością alkoholu imprezę w parku, na dyżurze nie było żadnego operatora, który mógłby zareagować.

W słuchawce komunikat: "straż miejska nie pracuje". Ale strażnicy na służbie byli, tylko nie odbierali telefonu

W słuchawce komunikat: "straż miejska nie pracuje". Ale strażnicy na służbie byli, tylko nie odbierali telefonu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W pożarze hotelu w kurorcie narciarskim Kartalkaya w Turcji zginęło 76 osób, a kilkadziesiąt zostało rannych. Ogień wybuchł we wtorek rano w hotelowej restauracji. Niektórzy turyści uciekali przed pożarem, spuszczając się z okien na prześcieradłach.

Pożar w ośrodku narciarskim. Turyści wyskakiwali z okien, coraz więcej ofiar

Pożar w ośrodku narciarskim. Turyści wyskakiwali z okien, coraz więcej ofiar

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, ABC News

Wiceszefowa Komisji Europejskiej (KE) Henna Virkkunen ostrzegła, że w związku z niszczeniem infrastruktury przez rosyjską flotę cieni, Unia Europejska (UE) powinna przygotować się na najgorszy scenariusz.

Niebezpieczeństwo na Bałtyku. "Musimy przygotować się na najgorszy scenariusz"

Niebezpieczeństwo na Bałtyku. "Musimy przygotować się na najgorszy scenariusz"

Źródło:
PAP

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega przed trudnymi warunkami na drogach w Polsce. Największe zagrożenie sprawiają gęsta mgła oraz opady marznące. W 13 województwach obowiązują żółte alarmy.

Niebezpiecznie na drogach. Ostrzeżenia IMGW w 13 województwach

Niebezpiecznie na drogach. Ostrzeżenia IMGW w 13 województwach

Źródło:
IMGW

Jesteśmy Grenlandczykami, nie chcemy być Amerykanami - oświadczył premier wyspy Mute Egede. Dzień wcześniej nowo zaprzysiężony prezydent USA Donald Trump stwierdził, że Stany Zjednoczone potrzebują kontroli nad Grenlandią ze względu "na potrzeby międzynarodowego bezpieczeństwa".

"Nie chcemy być Amerykanami". Stanowcze stanowisko premiera

"Nie chcemy być Amerykanami". Stanowcze stanowisko premiera

Źródło:
PAP

Na zaprzysiężeniu Donalda Trumpa pojawili się m.in. najbogatsi ludzie świata. Szczególną uwagę mediów i internautów przykuła partnerka jednego z nich, Jeffa Bezosa. Powodem - odważna stylizacja dziennikarki.

Skupiła na sobie uwagę na zaprzysiężeniu Trumpa. Kim jest Lauren Sanchez?

Skupiła na sobie uwagę na zaprzysiężeniu Trumpa. Kim jest Lauren Sanchez?

Źródło:
Fox News, People, Newsweek

Ericsson i Spotify to szwedzkie firmy, które wpłaciły pieniądze na fundusz inauguracyjny prezydenta Stanów Zjednoczonych Donalda Trumpa. Według szwedzkich mediów w przypadku Ericcsona decyzja ta spotkała się z wewnątrzną krytyką, gdyż firma z zasady stara się nie angażować w sprawy polityczne.

I cóż, że ze Szwecji. Dwa przelewy od gigantów

I cóż, że ze Szwecji. Dwa przelewy od gigantów

Źródło:
PAP

PKO BP 6 maja 2025 roku wprowadzi zmiany w regulaminie bankowości elektronicznej, by dodatkowo zwiększyć bezpieczeństwo transakcji w internecie - poinformował bank w komunikacie. Wprowadzone zostaną "nowe limity dzienne na przelewy, które klienci robią w serwisie internetowym".

Największy bank w Polsce szykuje duże zmiany dla klientów. "Nowe limity dzienne"

Największy bank w Polsce szykuje duże zmiany dla klientów. "Nowe limity dzienne"

Źródło:
tvn24.pl

Zarzut kradzieży usłyszał 52-latek, który w trakcie wykonywania remontu mieszkania miał ukraść pierścionek z brylantem o wartości pięciu tysięcy złotych. Mężczyzna nie przyznał się do winy.

Odzyskała skradziony pierścionek z brylantem i dowiedziała się, ile jest wart

Odzyskała skradziony pierścionek z brylantem i dowiedziała się, ile jest wart

Źródło:
tvn24.pl

Inspektorzy Przewodnika Michelin mają zakaz wstępu do restauracji we francuskim kurorcie narciarskim Megeve. To decyzja właściciela i szefa kuchni Marca Veyrata, który sześć lat temu wytoczył przewodnikowi kulinarnemu proces za zabranie mu jednej z gwiazdek - poinformował portal stacji CNN.

Szef kuchni nie chce gwiazdek Michelin. Zakazał inspektorom wstępu

Szef kuchni nie chce gwiazdek Michelin. Zakazał inspektorom wstępu

Źródło:
PAP, CNN

Chwilę grozy przeżył nastolatek w autobusie miejskim jadącym przez Siedlce (Mazowieckie). Jeden z pasażerów przystawił mu nóż do gardła i zażądał pieniędzy. Zareagowała kierująca autobusem, która powiadomiła dyspozytora i dowiozła napastnika na pętlę. Tam czekała na niego policja.

Nożem groził nastolatkowi w autobusie, żądał pieniędzy. Kierująca postanowiła działać

Nożem groził nastolatkowi w autobusie, żądał pieniędzy. Kierująca postanowiła działać

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W momencie wypowiadania słów przysięgi przez Donalda Trumpa jego dłoń nie leżała na Biblii, którą obok trzymała jego żona, Melania. Wielu internautów zastanawiało się, czy miało to jakikolwiek wpływ na samą przysięgę. Wyjaśniamy.

Trump nie położył dłoni na Biblii podczas zaprzysiężenia. Co to oznacza?

Trump nie położył dłoni na Biblii podczas zaprzysiężenia. Co to oznacza?

Źródło:
ABC, Reuters
Brat ministra Ziobry pozorował pracę? Jest zawiadomienie do prokuratury

Brat ministra Ziobry pozorował pracę? Jest zawiadomienie do prokuratury

Źródło:
tvn24.pl
Premium
"Po maleńkie torciki ustawiały się ogromne kolejki". Skąd się wziął Dzień Babci?

"Po maleńkie torciki ustawiały się ogromne kolejki". Skąd się wziął Dzień Babci?

Źródło:
tvn24.pl
Premium