Rekordowa dzienna liczba zakażeń w Polsce. "Krzywa zachorowań jest niepokojąca, ale przewidywalna"

Autor:
pp//now
Źródło:
TVN24, PAP
Prof. Joanna Zajkowska: Krzywa zachorowań jest niepokojąca, ale przewidywalna
Prof. Joanna Zajkowska: Krzywa zachorowań jest niepokojąca, ale przewidywalna TVN24
wideo 2/21
TVN24Prof. Joanna Zajkowska: Krzywa zachorowań jest niepokojąca, ale przewidywalna

Dopóki nie osiągniemy szczytu zachorowań, prawdopodobnie każdego dnia będziemy notować coraz więcej zakażeń - mówiła w TVN24 profesor Joanna Zajkowska z Kliniki Chorób Zakaźnych i Neuroinfekcji Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Białymstoku. W poniedziałek resort zdrowia poinformował o 116 potwierdzonych zakażeniach w ciągu jednego dnia. To największy jak dotąd dzienny bilans zakażeń w Polsce.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO >>>

Profesor Joanna Zajkowska skomentowała we wtorkowym "Wstajesz i wiesz" najwyższą liczbę potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem w Polsce w ciągu jednego dnia. - Ta krzywa wzrostu zachorowań jest niepokojąca, ale przewidywalna. Ona nie rośnie tak gwałtownie. To efekt dystansowania się społecznego - powiedziała. Dodała, że dopóki nie osiągniemy szczytu zachorowań, który przewidywany jest na początek, a nawet połowę kwietnia, prawdopodobnie każdego dnia będziemy notować coraz więcej zakażeń. - Nie są to jednak tak dramatyczne wzrosty, jakie obserwujemy w wariantach hiszpańskich czy włoskich - oceniła.

NAJWAŻNIEJSZE INFORMACJE O KORONAWIRUSIE. RAPORT TVN24.PL >>>

Zajkowska podkreśliła jednocześnie, że działania takie jak pozostawanie w domach powodują, że "osoby zakażone bezobjawowo ten okres zakaźności przeczekają w domu, przez co będzie mniej przypadków" zakażenia.

- One [stwierdzane nowe przypadki - przyp. red.] może wydłużą się w czasie, ale jednocześnie nie będzie ich tak dużo - dodała specjalistka z Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Białymstoku.

116 nowych przypadków zakażenia w poniedziałek

Ministerstwo Zdrowia w poniedziałek poinformowało w sumie o 116 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem. To największy dzienny bilans jak do tej pory.

Po godzinie 20 resort informował o 57 przypadkach. "Mamy 57 nowych przypadków zakażenia koronawirusem, potwierdzonych pozytywnym wynikiem testów laboratoryjnych. Potwierdzone przypadki dotyczą: 28 osób z woj. mazowieckiego, 5 osób z woj. wielkopolskiego, 4 osób z woj. dolnośląskiego, 4 osób z woj. pomorskiego, 4 osób z woj. lubelskiego, 3 osób z woj. śląskiego, 3 osób z warmińsko-mazurskiego, 2 osób z woj. zachodniopomorskiego, 2 osób z woj. małopolskiego, 1 osoby z woj. podlaskiego i 1 osoby z woj. kujawsko-pomorskiego. W sumie liczba osób zakażonych koronawirusem: 749/8 (wszystkie pozytywne przypadki/w tym osoby zmarłe)" - napisano w komunikacie.

Wcześniejsze komunikaty Ministerstwa Zdrowia informowały o odpowiednio 15, 36 i 8 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem.

O godzinie 12 przekazano także wiadomość o śmierci ósmej osoby, która była zakażona wirusem. "Z przykrością informujemy, że zmarła ósma osoba zakażona koronawirusem - to 83-letni mężczyzna, który zmarł w szpitalu w Tychach. Mężczyzna miał choroby współistniejące" - poinformował resort.

Wprowadzono stan epidemii

Od piątku 20 marca na terenie Polski obowiązuje stan epidemii. Zdecydowano o przedłużeniu zamknięcia wszystkich placówek oświatowych i szkół wyższych do świąt Wielkanocy. Wcześniej wszystkie placówki oświatowe w kraju miały być zamknięte do 25 marca. Szef rządu Mateusz Morawiecki przekazał, że zostaną zaostrzone kary za złamanie kwarantanny. Grzywna wzrośnie z pięciu tysięcy do 30 tysięcy złotych.

Narodowy Fundusz Zdrowia prowadzi całodobową infolinię (tel. 800 190 590) udzielającą informacji o postępowaniu w sytuacji podejrzenia zakażenia koronawirusem.

Autor:pp//now

Źródło: TVN24, PAP

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości