"No jak to? Zdjęcie w maseczce?". Tłum na spotkaniu z prezydentem, odkryte twarze, brak dystansu

TVN24 | Polska

Aktualizacja:
Autor:
mart, ads/pm
Źródło:
TVN24, PAP
Spotkanie z Andrzejem Dudą na Wawelu. Uczestnicy bez maseczek, nie utrzymywali dystansuTVN24
wideo 2/37
TVN24Spotkanie z Andrzejem Dudą na Wawelu. Uczestnicy bez maseczek, nie utrzymywali dystansu

Andrzej Duda spotkał się w poniedziałek w Krakowie z turystami i mieszkańcami. Większość zgromadzonych, którzy robili sobie z prezydentem zdjęcia i ściskali mu dłonie, nie zakrywała twarzy i nie utrzymywała odpowiedniego dystansu społecznego. Maseczki nie miał też prezydent. - Oczywiście apeluję o zachowanie dystansu i zachęcam do noszenia maseczek. Natomiast nie każdy może, nie każdy lubi - komentował później.

Prezydent Andrzej Duda odwiedził w poniedziałek Kraków. Był m.in. w Katedrze na Wawelu, gdzie złożył kwiaty na grobie pary prezydenckiej Marii i Lecha Kaczyńskich.

Później prezydent spotkał się z mieszkańcami i turystami, którzy zgromadzili się na Wawelu. Pozował z nimi do zdjęć i ściskał dłonie. Większość zebranych, w tym prezydent, nie miała zasłoniętych ust i nosa. Nie utrzymywali też dystansu społecznego.

Andrzej Duda pozował do zdjęć na WaweluPAP/Łukasz Gągulski

- Mamy maseczki, ale do zdjęcia bez. No jak to? Zdjęcie w maseczce? - mówił jeden z uczestników spotkania z prezydentem w rozmowie z reporterką TVN24.

Inna osoba pytana, czy nie obawia się koronawirusa, gdy widzi warunki, w jakich odbyło się spotkanie, odparła: - Wszędzie takie warunki są. Nie unikniemy.

Andrzej Duda na Wawelu. Uczestnicy spotkania z prezydentem komentująTVN24

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO >>>

"Zachęcam do noszenia maseczek. Natomiast nie każdy może, nie każdy lubi"

Duda tłumaczył później dziennikarzom, że podczas spotkania z obywatelami nie miał maseczki, ponieważ odbyło się na otwartej przestrzeni. - Oczywiście apeluję o zachowanie dystansu i jeżeli ktoś może, to oczywiście też zachęcam do noszenia maseczek. Natomiast nie każdy może, nie każdy lubi - mówił prezydent.

- Radzimy sobie z tym problemem. Mamy wypracowane już metody i tych zachorowań było w Polsce w czasie epidemii znacznie mniej niż w innych krajach - zapewnił Duda.

Obecnie w Polsce zakrywanie ust i nosa nie jest obowiązkowe w przestrzeni otwartej, ale pod warunkiem zachowania odpowiedniego dystansu społecznego, czyli półtora metra. Jeżeli jest to niemożliwe, należy zakryć twarz.

"Zachęcam do noszenia maseczek. Natomiast nie każdy może, nie każdy lubi"TVN24

Minister zdrowia Łukasz Szumowski był pytany w opublikowanym we wtorek wywiadzie dla "Dziennika Gazety Prawnej", dlaczego politycy na najwyższych szczeblach nie dają dobrego przykładu i nie noszą publicznie maseczek. "Ale czy premier miałby ją nosić na przykład na wolnym powietrzu, podczas któregoś ze służbowych wyjazdów? Zostałby zaraz oskarżony o nadmierną demonstrację" - stwierdził Szumowski. Jednocześnie przyznał, że "faktycznie choćby na niektórych wiecach przedwyborczych kandydaci nie zawsze przestrzegali reżimu sanitarnego".

"Są prowadzone intensywne testy po to właśnie, żeby w jak największym stopniu to zagrożenie wyeliminować"

W poniedziałek w Krakowie dziennikarze pytali też prezydenta o przebieg epidemii COVID-19 w Polsce. - Jest kilka ognisk koronawirusa w tej chwili w naszym kraju. Są prowadzone intensywne testy po to właśnie, żeby w jak największym stopniu to zagrożenie wyeliminować - powiedział prezydent.

Stwierdził, że "w związku z tym, że 35 tysięcy testów jest realizowanych dziennie, mamy tych przypadków koronawirusa wykrywanych dużo", ale ocenił, że walka z epidemią jest prowadzona "systemowo" i w "programowy sposób". - Mam nadzieję, że dzięki temu ta liczba zachorowań będzie się w efekcie zmniejszała - dodał.

Liczba 35 tysięcy testów, jaką podał prezydent, dotyczy jednego dnia, a dokładnie 31 lipca, kiedy Ministerstwo Zdrowia podało, że w ciągu wcześniejszych 24 godzin wykonano ponad 35,1 tys. testów. Biorąc pod uwagę statystyki resortu zdrowia z ostatnich 10 dni (poza 26 lipca, kiedy ministerstwo nie podało tej liczby), średnia wynosi ponad 24,9 tys. wykonanych w ciągu doby badań, a tylko raz (31 lipca) liczba wykonanych testów przekroczyła 30 tysięcy.

Koronawirus w Polsce

Ministerstwo Zdrowia poinformowało w poniedziałek o 575 nowych, potwierdzonych przypadkach zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2 oraz o śmierci jednej osoby.

W ciągu tygodnia od wtorku 28 lipca do poniedziałku 3 sierpnia Ministerstwo Zdrowia przekazało informację o łącznie 4067 nowych przypadkach zakażenia.

KORONAWIRUS - NAJWAŻNIEJSZE INFORMACJE. RAPORT TVN24.PL >>>

Autor:mart, ads/pm

Źródło: TVN24, PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Tagi:
Raporty: