Ministerstwo Zdrowia poinformowało w środę o 640 nowych, potwierdzonych przypadkach zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2 oraz o śmierci 18 osób. To największa dzienna liczba zgonów od 30 czerwca, kiedy to poinformowano o 19 ofiarach śmiertelnych. Łącznie w Polsce potwierdzono infekcję u 48 789 osób, spośród których 1 756 zmarło.
Resort zdrowia poinformował w środowym komunikacie o 640 nowych, potwierdzonych przypadkach zakażenia koronawirusem w Polsce. To mniej niż we wtorek, kiedy to odnotowano 680 przypadków, co było najwyższym dobowym bilansem od początku epidemii w Polsce.
Przypadki, o których poinformowano w środę, dotyczą województw: śląskiego (152), wielkopolskiego (97), małopolskiego (90), mazowieckiego (86), łódzkiego (37), podkarpackiego (32), lubelskiego (25), dolnośląskiego (22), opolskiego (21), pomorskiego (17), zachodniopomorskiego (17), lubuskiego (13), warmińsko-mazurskiego (13), podlaskiego (10), kujawsko-pomorskiego (pięć) i świętokrzyskiego (trzy).
Resort przekazał też informację o śmierci 18 zakażonych osób. Jak podano, większość z nich miała choroby współistniejące. To największa dzienna liczba zgonów od 30 czerwca, kiedy to poinformowano o 19 ofiarach śmiertelnych.
Łącznie w Polsce od początku pandemii potwierdzono zakażenie u 48 789 osób, spośród których 1 756 zmarło.
Od wtorku 28 lipca do wtorku 4 sierpnia Ministerstwo Zdrowia przekazało informację o łącznie 4747 nowych przypadkach zakażenia. We wtorek 28 lipca informowano o 502 infekcjach, w środę było ich 512, w czwartek - 615, w piątek - 657, w sobotę - 658, w niedzielę 548, w poniedziałek 575, we wtorek 680.
Ile osób jest w kwarantannie? Ile wyzdrowiało?
Wcześniej w środę, przed opublikowaniem statystyk zachorowań i zgonów, resort przekazał najnowsze dane w codziennym "raporcie o koronawirusie".
Wynika z niego, że: - 1 898 "łóżek COVID-19" w szpitalach jest zajętych, - 72 respiratory jest wykorzystywanych, - 100 151 osób jest objętych kwarantanną, - 9 044 osób jest objętych nadzorem epidemiologicznym, - 35 321 osób wyzdrowiało
Ministerstwo Zdrowia poinformowało, że ostatniej doby wykonano 33,6 tysiąca testów. Dzień wcześniej, we wtorek, resort informował o przeprowadzeniu 25,8 tysiąca testów. Ogółem przebadano ponad 2 374 686 próbek pobranych od ponad 2 027 951 osób.
Rzecznik resortu zdrowia: w trybie pilnym chcemy doprecyzować przepisy o zasłanianiu nosa i ust
W środę rano rzecznik ministerstwa zdrowia Wojciech Andrusiewicz przekazał, że resort w trybie pilnym będzie chciał "doprecyzować przepisy, między innymi tak, by właściciele sklepów mogli odmówić obsługi klientów, którzy nie przestrzegają obowiązku zasłaniania nosa i ust". Rzecznik zaakcentował, że zasłanianie nosa i ust w przestrzeniach zamkniętych to powszechny obowiązek. Nie zwalnia nas z niego - jak wskazał - praktycznie żadne schorzenie, gdyż maskę, która może powodować pewien dyskomfort w oddychaniu zawsze może zastąpić przyłbica.
Andrusiewicz: lokalne ogniska na Śląsku, w Wielkopolsce i Małopolsce
Następnie, na konferencji prasowej Andrusiewicz mówił o środowych statystykach dotyczących nowych przypadków zakażenia. - Kolejny dzień z dość dużą falą wzrostów, już nie 680 (jak we wtorek - red.), ale 640. Jest to zgodne z naszymi przewidywaniami, które przedstawiamy od kilku dni. Ten wynik w okolicach 500-600 przypadków nadal będzie się utrzymywał - powiedział.
- Dzisiaj nadal głównym miejscem zarażeń są kopalnie na Śląsku, rodziny z kwarantanny. Te wyniki ze Śląska na pewno większe niż te dzisiejsze 152 będą się jeszcze pojawiać - wskazywał.
Jak przekazał, w środę testowanych jest ponad tysiąc osób z kopalni Chwałowice. - Musimy spodziewać się przynajmniej 10 procent zakażeń z przeprowadzanych obecnie testów - dodał. Oprócz tego, testowanych jest także 600 osób z kopalni Bielszowice w Rudzie Śląskiej.
Andrusiewicz jako ognisko koronawirusa wymienił także firmę drobiarską w powiecie ostrzeszowskim w Wielkopolsce. - Ognisko dalej się rozwija, będzie tu niestety około kilkuset zakażeń. Tylko dzisiaj z tego ogniska mamy około 80 zakażeń w Wielkopolsce - przyznał rzecznik ministerstwa. Jak mówił, wszyscy pracownicy zakładu są już przebadani, ale to ognisko "będzie rzutować na wyniki w całej Polsce".
Jako kolejne ognisko koronawirusa Andrusiewicz wskazywał zakłady pracy w powiecie nowosądeckim w Małopolsce. Przypomniał, że w Nowym Sączu jest punkt "drive thru" do pobierania wymazów.
Rzecznik resortu zdrowia przyznał, że w najbliższych dniach na Śląsku, w Wielkopolsce i Małopolsce "będziemy mierzyć się z dość wysoką skalą zachorowań".
W środę Wojciech Andrusiewicz precyzował, że możliwe jest wprowadzenie obostrzeń w około 20 powiatach. Powiedział, że decyzja o tym, w których dokładnie powiatach zostaną one wprowadzone, to kwestia "najbliższych dni".
Koronawirus na weselach
W ostatnim czasie ogniskami koronawirusa stają się także wesela. Jak wynika z danych przekazanych we wtorek przez wojewodę śląskiego, połowa z uczestniczących kilkanaście dni temu w uroczystościach weselnych w okolicach Pszczyny osób ma potwierdzone zakażenie koronawirusem. W zabawie uczestniczyło 80 osób. Służby sanitarne podejrzewają, że miejscem rozprzestrzeniania się koronawirusa mogła być także inna uroczystość weselna, zorganizowana w ostatnim czasie w okolicach Pszczyny z udziałem blisko 140 osób.
Wcześniej zakażenia odkryto także wśród gości wesela w Gorzycach nieopodal Wodzisławia Śląskiego, gdzie w połowie lipca bawiło się około stu osób. Zakażona okazała się panna młoda i 16 innych biesiadników.
Źródło: tvn24.pl