Ministerstwo Zdrowia: 418 nowych przypadków zakażenia koronawirusem, zmarło dziewięć osób

TVN24 | Polska

Autor:
mjz,js/kab
Źródło:
tvn24.pl
418 nowych potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusemTVN24
wideo 2/37
TVN24418 nowych potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem

Ministerstwo Zdrowia poinformowało w czwartek o 418 nowych, potwierdzonych przypadkach zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2 oraz o śmierci dziewięciu kolejnych osób. Łącznie w Polsce potwierdzono zakażenie u 41 580 osób, spośród których 1651 zmarło. Podane w czwartek dane to najwyższy bilans zakażeń od 17 czerwca, kiedy stwierdzono 506 nowych przypadków koronawirusa.

Resort zdrowia przekazał w czwartek po godzinie 10.30 informację o 418 nowych, potwierdzonych przypadkach zakażenia koronawirusem w Polsce. Liczba nowych infekcji jest wyższa niż w środę, kiedy to odnotowano 380 przypadków, i we wtorek, kiedy to poinformowano o 399 zakażeniach. To najwyższy bilans zakażeń od 17 czerwca, kiedy to stwierdzono 506 nowych przypadków koronawirusa.

Przypadki infekcji, o których poinformowało w czwartek Ministerstwo Zdrowia, dotyczą województw: śląskiego (110), mazowieckiego (104), małopolskiego (75), łódzkiego (33), opolskiego (21), podkarpackiego (20), wielkopolskiego (15), zachodniopomorskiego (10), lubuskiego (dziewięć), dolnośląskiego (siedem), pomorskiego (cztery), świętokrzyskiego (cztery), warmińsko-mazurskiego (dwa), podlaskiego (dwa), kujawsko-pomorskiego (jeden) i lubelskiego (jeden).

Resort przekazał też informację o śmierci dziewięciu osób w wieku od 37 do 83 lat. "Większość osób miała choroby współistniejące" - dodało Ministerstwo Zdrowia.

Łącznie w Polsce od początku pandemii potwierdzono zakażenie u 41 580 osób, spośród których 1651 zmarło.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO >>>

Rzecznik Ministerstwa Zdrowia o zakażeniach w kopalniach i zakładach pracy

- Niestety mamy Śląsk, który przewodzi nowym przypadkom - powiedział w czwartek rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz. Dodał, że zakażenia koronawirusem są w trzech kopalniach. - To jest kopalnia Silesia, kopalnie Chwałowice i kopalnia Bielszowice plus rodziny z kontaktów z osobami z tych kopalni - mówił. Dodał, że "jeżeli pojawiają się nowe ogniska w większych zakładach pracy, tak jak trzy wspomniane kopalnie, to od razu nam to niestety podbija te covidowe statystyki". 

- Z kolei na Mazowszu mamy do czynienia z bardziej rozproszonymi ogniskami, ale to są między innymi zakłady pracy, pojawiają się bodajże dwa wesela, pojawia się instytucja publiczna - mówił rzecznik.

Pytany o zakażenia w Małopolsce, powiedział, że "tam mamy między innymi ogniska w zakładach produkcyjnych".

- Głównymi ogniskami wcale nie są wesela, wcale nie są uroczystości rodzinne. Głównymi ogniskami nadal pozostają zakłady pracy, zakłady produkcyjne czy też zakłady mięsne - dodał. 

Rzecznik Ministerstwa Zdrowia o zakażeniach w kopalniach i zakładach pracyTVN24

Ile osób w szpitalach, ile objętych kwarantanną?

Ministerstwo Zdrowia przekazało najnowsze dane w codziennym "raporcie o koronawirusie". Wynika z niego, że:

- 1626 "łóżek COVID-19" w szpitalach jest zajętych, - 71 respiratorów jest wykorzystywanych, - 92 577 osób jest objętych kwarantanną, - 8 907 osób jest objętych nadzorem epidemiologicznym, - 31 541 osób wyzdrowiało.

Zakażenia po weselach

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny informował w środę o znacznym wzroście potwierdzonych przypadków koronawirusa w Warszawie. To skutek wesela w powiecie węgrowskim. Tam goście z Warszawy mieli zarazić się COVID-19.

O zakażeniach podczas wesel pisaliśmy na tvn24.pl. W ostatni weekend źródeł aż 191 przypadków w Małopolsce dopatrzono się właśnie na weselach. Sanepid odradza organizowanie przyjęć weselnych w powiatach, gdzie pojawiły się ogniska zakażeń.

Po weselu w Starachowicach (Świętokrzyskie) okazało się, że co najmniej 20 osób jest zakażonych koronawirusem. Na kwarantannę trafiło ponad 260 osób. 

Apel do krwiodawców

W okresie wakacyjnym w naszym kraju maleją stany magazynowe krwi i jej składników. Ze względu na pandemię COVID-19 jest ona szczególnie potrzebna. Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa apeluje do honorowych dawców krwi oraz wszystkich zdrowych osób, które w ostatnim czasie nie podróżowały do innych krajów i nie miały kontaktu z osobą zakażoną wirusem lub objętą kwarantanną, o oddanie krwi w jednym z centrów krwiodawstwa w Polsce (niezależnie od miejsca zamieszkania).

Autor:mjz,js/kab

Źródło: tvn24.pl

Tagi:
Raporty: