Ministerstwo Zdrowia: 371 nowych przypadków zakażenia. Zmarło 15 osób

TVN24 | Polska

Autor:
akw/kab
Źródło:
tvn24.pl
Prof. Pyrć: może się wydarzyć tak, że konsekwencje tych zakażeń zobaczymy dopiero za jakiś czasTVN24
wideo 2/36
TVN24Prof. Pyrć: może się wydarzyć tak, że konsekwencje tych zakażeń zobaczymy dopiero za jakiś czas

Ministerstwo Zdrowia poinformowało w czwartek o 371 nowych, potwierdzonych przypadkach zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2 oraz o śmierci 15 pacjentów. Łącznie w Polsce potwierdzono zakażenie u 35 146 osób. Zmarło 1492 chorych na COVID-19.

Resort zdrowia w czwartek rano podał informację o 371 nowych, potwierdzonych przypadkach zakażenia koronawirusem. Najwięcej z nich dotyczy województwa śląskiego, gdzie odnotowano 148 infekcji.

Pozostałe potwierdzone zakażenia dotyczą województw: łódzkiego (52 osoby), mazowieckiego (45), małopolskiego (29), wielkopolskiego (28), podkarpackiego (13), warmińsko-mazurskiego (12), pomorskiego (10), opolskiego (siedem), świętokrzyskiego (siedem), dolnośląskiego (sześć), lubelskiego (sześć), podlaskiego (sześć) i kujawsko-pomorskiego (dwie).

Liczba nowych zakażeń jest mniejsza niż w środę, kiedy odnotowano 382 nowe przypadki zakażeń, oraz większa niż we wtorek, gdy informowano o 239 potwierdzonych przypadkach.

Raport tvn24.pl: Koronawirus - najważniejsze informacje

Ministerstwo poinformowało w czwartek o śmierci 15 osób. To 67-letni mężczyzna, 75-letnia kobieta, 72-letnia kobieta, 65-letnia kobieta ze Zgierza koło Łodzi, 53-letnia kobieta z Tychów (Śląskie), 87-letni mężczyzna z Cieszyna (Śląskie), 76-letni mężczyzna z Poznania, 75-letnia kobieta z Łańcuta (Podkarpackie), 78-letni mężczyzna, 59-letni mężczyzna, 63-letni mężczyzna, 50-letni mężczyzna, 60-letni mężczyzna, 75-letni mężczyzna z Wrocławia oraz 84-letnia kobieta z województwa łódzkiego, która zmarła w Starachowicach (Świętokrzyskie). Według resortu, wszystkie wymienione osoby miały choroby współistniejące.

Dzień wcześniej informowano o śmierci 14 chorych na COVID-19, natomiast we wtorek o 19.

Najwyższy dobowy wynik zakażeń odnotowano 8 czerwca, kiedy potwierdzono 599 nowych przypadków. O najwyższej liczbie ofiar śmiertelnych ministerstwo informowało zaś 24 kwietnia - przekazano wtedy, że zmarło 40 osób.

Do tej pory w Polsce potwierdzono zakażenie łącznie u 35 146 osób, z czego 1492 zmarło.

Ile osób objętych jest kwarantanną? Ile wyzdrowiało?

Wcześniej tego dnia Ministerstwo Zdrowia przekazało najnowsze dane w codziennym "raporcie o koronawirusie". Według niego:

- 1787 "łóżek COVID-19" jest zajętych, - 73 pacjentów jest podłączonych do respiratorów, - 83 521 osób jest objętych kwarantanną, - 13 941 osób jest objętych nadzorem epidemiologicznym, - 22 209 osób wyzdrowiało.

Restrykcje dla Śląska złagodzone

Od wtorku Czechy złagodziły restrykcje dotyczące ruchu granicznego, także z województwem śląskim, które w Polsce zostało mocno dotknięte przez epidemię. Przyjeżdżających nie dotyczy już konieczności przedstawienia zaświadczenia o negatywnym wyniku testu na koronawirusa i ewentualnej kwarantanny.

W tym regionie wciąż raportuje się najwięcej dobowych zakażeń w skali kraju. W środę z 382 potwierdzonych infekcji, 169 dotyczyło Śląska.

Szef WHO: pandemia nawet nie zbliża się do końca

Dyrektor generalny Światowej Organizacji Zdrowia Tedros Adhanom Ghebreyesus powiedział w poniedziałek, że pandemia COVID-19 nawet nie zbliża się jeszcze do końca. - Choć wiele krajów poczyniło postępy, tak naprawdę pandemia przyspiesza - ostrzegł. Według szefa WHO, "większość ludzi jest nadal podatna na wirusa", a pandemia nadal ma "przestrzeń, w której może się rozwijać".

Dyrektor WHO ds. sytuacji nadzwyczajnych Mike Ryan ostrzegł, że choć podejmowane są "kolosalne wysiłki", aby wynaleźć szczepionkę na koronawirusa, nie można wykluczyć, że może się to nie udać. - Nie ma gwarancji sukcesu - podkreślił.

Czwarty etap luzowania obostrzeń

W Polsce czwarty etap łagodzenia ograniczeń obowiązujących w związku z trwającym w naszym kraju stanem epidemii trwa już ponad miesiąc. Od 30 maja w przestrzeni otwartej obowiązkowe jest zachowanie dwumetrowego dystansu, ale bez konieczności zakrywania ust i nosa. W sklepach, w urzędach, w punktach gastronomicznych nie obowiązują limity osób w zależności od powierzchni lokalu, ale trzeba zakrywać usta i nos.

Od 31 maja w kościołach przestały obowiązywać limity wiernych, dozwolone stały się też zgromadzenia na powietrzu do 150 osób. Od 6 czerwca otwarte mogą być kina, teatry, salony masażu, solaria, siłownie i kluby fitness. Dyskoteki i kluby pozostają zamknięte.

Autor:akw/kab

Źródło: tvn24.pl

Tagi:
Raporty: