TVN24 | Polska

Czy w sylwestra można jeździć między miastami? Co z fajerwerkami i pasterką? Rzecznik resortu zdrowia odpowiada

TVN24 | Polska

Autor:
ads/kab
Źródło:
TVN24
Dlaczego obostrzenia w ramach "narodowej kwarantanny" nie dotyczą kościołów? Rzecznik MZ odpowiada
Dlaczego obostrzenia w ramach "narodowej kwarantanny" nie dotyczą kościołów? Rzecznik MZ odpowiadaTVN24
wideo 2/21
TVN24Dlaczego obostrzenia w ramach "narodowej kwarantanny" nie dotyczą kościołów? Rzecznik MZ odpowiada

Czy w noc sylwestrową można wyjść przed blok i odpalać fajerwerki? Dlaczego nowe restrykcje nie dotyczą kościołów i nie ma zakazu organizacji pasterki? Jakie są zasady kwarantanny po powrocie do Polski? - między innymi na te pytania odpowiadał na antenie TVN24 rzecznik ministerstwa zdrowia Wojciech Andrusiewicz.

Minister zdrowia Adam Niedzielski ogłosił w czwartek, że od 28 grudnia do 17 stycznia rząd wprowadza "kwarantannę narodową". Zamknięte będą między innymi hotele i stoki narciarskie, w sylwestra wprowadzono ograniczenia w przemieszczaniu się, a po powrocie do Polski będzie obowiązywać 10-dniowa kwarantanna. Utrzymane zostaną ponadto dotychczasowe ograniczenia.

W piątek na antenie TVN24 rzecznik ministerstwa zdrowia Wojciech Andrusiewicz odpowiadał na pytania przesyłane przez widzów na Kontakt 24.

Czy w noc sylwestrową będzie można wyjść przed blok i puszczać fajerwerki?

Andrusziewicz: Mamy ograniczenia w przemieszczaniu się, więc wyjść poza dom możemy tylko w określonych sytuacjach: zaspokojenie podstawowych potrzeb życiowych, w ramach drogi do pracy.

Oczywiście, jeżeli mamy zamknięte podwórko, to możemy na nim być. Ale w przestrzeni publicznej nie powinniśmy się pojawiać, jeśli nie mamy tych podstawowych potrzeb do zrealizowania.

Czy w noc sylwestrową będzie można wyjść przez blok i puszczać fajerwerki? Rzecznik MZ odpowiada
Czy w noc sylwestrową będzie można wyjść przez blok i puszczać fajerwerki? Rzecznik MZ odpowiadaTVN24

Co w sytuacji, jeśli ktoś po godzinie 19 w sylwestra będzie się przemieszczać między miastami samochodem?

Policja zatrzyma obywatela, zapyta o powód przemieszczania się. Jeśli będzie to nieuzasadnione, może nałożyć mandat.

Nieuzasadnione jest to wtedy, gdy nie udajemy się na przykład do apteki, nie mamy pilnej wizyty u rodziców, którzy są schorowani i musimy się nimi zaopiekować kilka razy dziennie.

Co z fryzjerami i kosmetyczkami?

Wszystkie obostrzenia zostały dokładnie ogłoszone. Są na stronie interenetowej. Ani fryzjerów, ani kosmetyczek tam nie ma.

A żłobki i przedszkola?

Pozostają czynne.

Czy jeśli będzie przymusowa kwarantanna po powrocie do Polski, to czy wszyscy współmieszkający też będą poddani tej kwarantannie?

Kwarantannie podlega osoba zdrowa, która była narażona na kontakt z osobą chorą. Jeśli dany obywatel wraca transportem zbiorowym (samolot, autobus, pociąg) i jest kierowany na kwarantannę, to pozostali domownicy nie mają kontaktu z osobą chorą. Nie ma obowiązku kwarantannowania tych osób.

29 grudnia wraz z rodziną przylatujemy do Rzeszowa. Czy jest możliwość, by przedstawić badania zrobione w Irlandii i nie musieć odbywać kwarantanny? Można zaraz po przylocie wykonać prywatne badania i być zwolnionym z kwarantanny?

Nie ma takiej możliwości. Wirus najczęściej rozwija się od 5 do 7 dni. To, że otrzymamy w danym momencie wynik negatywny, nie świadczy o tym, że za kilka dni nie zachorujemy.

Skoro zamknięte będą hotele, również dla wizyt służbowych, to czy mając w tym czasie wyjazd służbowy mam wziąć ze sobą namiot?

Obserwowaliśmy, co się działo w hotelach. Obserwowaliśmy zachowania prywatnych przedsiębiorców, nie urosła nam liczba wyjazdów służbowych, zmalała. Polska nie jest tak ogromnym krajem, gdzie w ciągu jednej doby nie da się przejechać z jednego końca kraju na drugi.

Dlaczego obostrzenia w ramach "narodowej kwarantanny" nie dotyczą kościołów? Dlaczego nie ma zakazu organizacji pasterki?

Obowiązują nas tu ciągle takie same reguły. Mamy zasadę 1 osoba na 15 metrów kwadratowych. Obostrzenia co do liczby osób w sklepach też się nie zmieniły.

Były prośby, by złagodzić obostrzenia dotyczące liczby osób podczas świątecznych mszy, ale nasze stanowisko było dosyć twarde. Nie ma łagodzenia, utrzymujemy to, co jest.

Autor:ads/kab

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości