W każdym województwie będzie co najmniej jeden szpital do walki z koronawirusem

pis wilcza
Pierwsza ofiara koronawirusa w Polsce
Źródło: TVN24
Minister zdrowia Łukasz Szumowski zapowiada przekształcenie dziewiętnastu szpitali. - Te szpitale będą do poniedziałku w gotowości na przyjmowanie chorych zarażonych koronawirusem, w każdym województwie co najmniej jeden szpital - zapewnia. Materiał magazynu "Polska i Świat".

57-letnia pacjentka od kilku dni leżała na oddziale zakaźnym szpitala miejskiego w Poznaniu. Była w ciężkim stanie, podłączona do respiratora. Złe wiadomości przekazał wiceprezydent Poznania Jędrzej Stolarski. - Smutna wiadomość, ta pierwsza pacjentka w Poznaniu zerowa, niestety dzisiaj przed chwilą umarła - przekazał.

Infolinia NFZ dotycząca koronawirusa
Infolinia NFZ dotycząca koronawirusa
Źródło: Kancelaria Prezesa Rady Ministrów

Wiadomo, że kobieta oprócz tego, że była zakażona koronawirusem, miała też inne, poważne problemy ze zdrowiem. - Pacjentka, która miała współistniejące, towarzyszące choroby, które wymagały przyjmowania leków, obniżających odporność - zdradza minister zdrowia Łukasz Szumowski.

Chora najpierw trafiła do szpitala w Puszczykowie. Dopiero później została przewieziona transportem sanitarnym do Poznania. Zakażeni są także członkowie jej rodziny - mąż i córka. Są hospitalizowani, ale czują się dobrze.

"Zaczęła mieć objawy, osoba została zabrana na obserwację"

Do tego samego szpitala miejskiego w Poznaniu trafiła w czwartek osoba, która jechała autobusem z Dortmundu do Bydgoszczy.

- W Słubicach dosiadła się jedna osoba, która zaczęła mieć objawy, które mogą wskazywać na koronawirusa. Ten autokar pojechał na ulicę Szwajcarską, ta osoba została zabrana na obserwację - mówi wiceprezydent Jędrzej Stolarski.

Pozostali pasażerowie - 27 osób - pojechali prosto na kwarantannę, do wcześniej przygotowanego do tego celu miejsca. - Stwierdziliśmy, że tak będzie najkorzystniej, bo był to cały autokar. Nie chcieliśmy tych ludzi puszczać dalej w trasę - mówi wojewoda wielkopolski Łukasz Mikołajczak.

Wieczorem okazało się, że wynik testu osoby podróżującej autobusem jest ujemny. Dlatego też zdecydowano o zwolnieniu reszty pasażerów z kwarantanny.

"Będziemy testowali wszystkich, którzy idą do kwarantanny"

Minister zdrowia Łukasz Szumowski podkreśla, że zagrożenie w Polsce przestało być już hipotetyczne. Sytuacja jest na tyle poważna, że wymaga podjęcia poważnych działań.

- Dzisiaj zostanie wydane rozporządzenie ministra zdrowia dotyczące wprowadzenia w Polsce stanu zagrożenia epidemicznego, zgodnie z ustawą o chorobach zakaźnych - mówi Łukasz Szumowski.

Oznacza to, że w kolejnych rozporządzeniach minister zdrowia może między innymi ustanowić czasowe ograniczenie określonego sposobu przemieszczania się, może czasowo ograniczyć lub zakazać obrotu i używania określonych produktów, może czasowo ograniczyć funkcjonowania określonych instytucji lub zakładów pracy. Może też wprowadzić zakaz organizowania widowisk i innych zgromadzeń ludności a także nałożyć obowiązek przeprowadzenia szczepień ochronnych.

Ministerstwo szykuje sieć szpitali do walki z koronawirusem

Minister zdrowia zapowiedział także, że większa liczba osób będzie teraz poddawana testom na obecność koronawirusa. - Będziemy testowali wszystkich, którzy idą do kwarantanny, a każdy pacjent, który wymaga testu, będzie jednocześnie poddany kwarantannie – dodaje minister zdrowia.

Ministerstwo organizuje właśnie tak zwaną sieć szpitali zakaźnych - w takie placówki będzie przekształconych 19 szpitali w całej Polsce.

- Te szpitale będą do poniedziałku w gotowości na przyjmowanie chorych zarażonych koronawirusem, w każdym województwie co najmniej jeden szpital – zapowiada Łukasz Szumowski.

Szpitale mają być gotowe na pomoc zakażonym, także wtedy, gdy złamią nogę lub będą potrzebowały operacji wyrostka robaczkowego. W każdym takim szpitalu ma być co najmniej dziesięć procent łóżek respiratorowych, gdzie można będzie pomóc pacjentom w najpoważniejszym stanie.

Czytaj także: