Epidemiolog o szczepionce na COVID-19. "Nie mam obaw"

Źródło:
TVN24
Epidemiolog o szczepionce na COVID-19: Jest bezpieczna. Niepożądane odczyny poszczepienne są typowe
Epidemiolog o szczepionce na COVID-19: Jest bezpieczna. Niepożądane odczyny poszczepienne są typoweTVN24
wideo 2/21
Epidemiolog o szczepionce na COVID-19: Jest bezpieczna. Niepożądane odczyny poszczepienne są typoweTVN24

Około 50 tysięcy ludzi na świecie otrzymało szczepionkę przeciw COVID-19. Niektórzy otrzymali ją kilka miesięcy temu i nie mamy w tej chwili żadnych doniesień o jakichś odległych w czasie skutkach ubocznych - powiedziała w TVN24 epidemiolog profesor Maria Gańczak. Dodała, że "niepożądane odczyny poszczepienne, które obserwujemy, są typowe dla podania produktu takiego jak szczepionka". Kierownik Zakładu Badania Surowic i Szczepionek NIZP-PZH Aleksandra Zasada podkreśliła, że w pandemii kluczowy jest czas, dlatego dopuszczone jest łączenie faz badania nad szczepionką, co nie oznacza pominięcia żadnej z nich. 

Premier Mateusz Morawiecki poinformował w środę, że rząd planuje zakup 45 milionów dawek szczepionki na COVID-19. Każda szczepionka ma być podawana w dwóch dawkach, w odstępie trzech tygodni. Minister zdrowia Adam Niedzielski przekazał, że akcja wyszczepiania społeczeństwa ma się zacząć na przełomie stycznia i lutego.

Wielka Brytania jest pierwszym zachodnim krajem, który dopuścił do użytku preparat stworzony przez firmy Pfizer i BioNTech. Według badań z ostatniej fazy testów klinicznych preparat tych firm ma 95 procent skuteczności.

Szczepionka na koronawirusa. Wasze pytania do specjalisty >>>

Szczepionka Pfizer-BioNTech przeciw COVID-19PAP/AFP

Prof. Gańczak: nie mam obaw dotyczących szczepionki

Profesor Maria Gańczak, wiceprezydent Sekcji Kontroli Zakażeń Europejskiego Towarzystwa Zdrowia Publicznego, powiedziała, że sama zamierza się zaszczepić. Pytana o obawy części społeczeństwa przyznała, że są one zrozumiałe. - To jest zupełnie nowy produkt, który otrzymujemy i będzie stosowany na tak dużą skalę - dodała.

Sama, jak mówiła, obaw nie ma, bo "wie trochę więcej na temat technologii, na temat tego, jak skuteczne są szczepionki w zwalczaniu innych chorób, jak chociażby ospy prawdziwej, której dzięki szczepieniom nie mamy".

– Ważne są badania, które pokazują, które grupy społeczne są szczególnie słabo przekonane do szczepień. U nas w Polsce, tak wykazały ostatnie badania CBOS, są to młodzi ludzie, którzy zamieszkują mniejsze miasta, są słabo wykształceni i są to częściej kobiety niż mężczyźni. Jeżeli chodzi o przekonanie w grupie seniorów, w tej grupie, w której najbardziej nam zależy na wyszczepialności, to około połowa seniorów zdeklarowała w ankiecie, że będzie się szczepić. To jest niepokojące niestety - powiedziała Gańczak.

Gańczak: szczepionka jest bezpieczna

Podkreśliła, że szczepionka jest jednym z najbezpieczniejszych produktów medycznych. - Mamy do czynienia z podaniem preparatu ludziom zdrowym. Ten preparat musi być przebadany pod kątem bezpieczeństwa i skuteczności - mówiła.

Dodała, że zanim szczepionka trafi na rynek, jest pod każdym względem oceniana przez zespół ludzi, którzy od lat zajmują się tylko oceną bezpieczeństwa szczepień.

Epidemiolog powiedziała, że "na podstawie raportów, z którymi mogłam się zapoznać, może powiedzieć, że ten produkt jest produktem bezpiecznym".

- To, że prace trwały w błyskawiczny sposób, to nie znaczy, że poszczególne elementy badań klinicznych były skrócone czy wypadły z tego kanonu - zaznaczyła.

Niedzielski: na przełomie stycznia i lutego rozpoczniemy akcję szczepienia
Niedzielski: na przełomie stycznia i lutego rozpoczniemy akcję szczepieniaTVN24

"To jest zupełnie naturalna reakcja organizmu na produkt szczepionkowy"

Jak mówiła Gańczak, około 50 tysięcy ludzi na świecie otrzymało szczepionkę przeciw COVID-19. - Niektórzy otrzymali ją kilka miesięcy temu i nie mamy w tej chwili żadnych doniesień o jakichś odległych (w czasie) skutkach ubocznych - dodała.

- Te niepożądane odczyny poszczepienne, które obserwujemy, one są typowe dla podania produktu takiego jak szczepionka, a więc bóle w miejscu podania czy zaczerwienienie, obrzęk, bóle głowy, dreszcze, gorączka. To jest zupełnie naturalna reakcja organizmu na produkt szczepionkowy - wymieniała.

Powiedziała, że z jej rozmów z pacjentami wynika, iż "boją się o takie odległe skutki".

Proces szczepień na koronawirusa w PolscePAP/Maciej Zieliński

Etapy badań nad szczepionką

Dr hab. n. med Aleksandra Zasada, kierownik Zakładu Badania Surowic i Szczepionek Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego -Państwowego Zakładu Higieny wyjaśniła na antenie TVN24, jak wygląda proces badań nad szczepionkami.

Mówiła, że etapy badań są bardzo ściśle określone. - Jeżeli chodzi o sam rozwój nowego produktu, to przede wszystkim zaczynają się badania laboratoryjne, in vitro, następnie badania na zwierzętach, jeżeli oczywiście badania laboratoryjne wskazują, że szczepionka nie stanowi jakiegoś problemu, jest bezpieczna i może być skuteczna – dodała.

- Jeżeli te badania również przejdą właściwie, zaczynają się badania z użyciem ochotników. To są już badania na ludziach i tu są kolejne fazy tych badań. Pierwsza faza to są tak zwane badania kliniczne, kiedy badanych jest kilkudziesięciu ochotników. Wtedy ustalana jest dawka takiej szczepionki, wymagana ilość dawek, czas pomiędzy podaniem tych dawek i właśnie bezpieczeństwo i skuteczność tej szczepionki – kontynuowała.

Dodała, że jeżeli wyniki pierwszej fazy badań są właściwe, zgodne z oczekiwaniami i nie budzą jakichś wątpliwości, przechodzi się do drugiej fazy badań klinicznych. - Właściwie powtarzane są te same badania, ale już na większej grupie ochotników. To już jest kilkuset ochotników. Znów weryfikowane jest bezpieczeństwo, skuteczność, weryfikowana jest jeszcze raz wielkość dawki, liczba dawek, schemat szczepienia – wyliczała Zasada.

- Jeżeli znowu wszystko jest dobrze, przechodzimy do kolejnej, ostatniej fazy badań klinicznych, trzeciej, gdzie szczepionych jest już bardzo dużo osób. To jest kilkadziesiąt tysięcy osób, 50-60 tysięcy osób, którym podawane jest szczepienie, którzy przechodzą później wszystkie badania, aby potwierdzić, że ta szczepionka jest bezpieczna – opisywała.

Następnie, mówiła, gdy producent stwierdzi skuteczność szczepionki, musi zwrócić się do specjalnej agencji, w Europie jest to Europejska Agencja Leków, która musi taki produkt zatwierdzić.  Dopiero wtedy szczepionka może zostać dopuszczona do obrotu.

Zasada zaznaczyła, że zanim szczepionka trafi do punktów szczepień i aptek, każda seria produktu musi zostać zbadana przez niezależne laboratorium. – W Europie jest sieć krajowych niezależnych laboratoriów kontroli leków, które mają odpowiednie metody i każdą serię takiego produktu przed wypuszczeniem na rynek badają – mówiła.

"Dopuszczalne jest łączenie faz" badań nad szczepionką
"Dopuszczalne jest łączenie faz" badań nad szczepionkąTVN24

"Dopuszczone jest łączenie faz" badań

Podkreśliła, że w sytuacji pandemii czas jest kluczowy, dlatego "dopuszczone jest łączenie faz". – Na przykład pierwsza faza badań klinicznych może być połączona z drugą fazą badań klinicznych, co nie oznacza pominięcia. Jest to po prostu skrócenie czasu. Prawdopodobnie wiąże się to ze zwiększeniem kosztów, jest to pewnie trudniejsze logistycznie, ale z całą pewnością nie zostaje tutaj nic pominięte, bo wymagania pozostają takie same, produkt musi być bezpieczny – podkreśliła.

- Szczepionka jest specyficznym produktem leczniczym, który jest podawany w tym przypadku całej populacji, która jest podawana osobom zdrowym. Tutaj nie może być ryzyka, że po podaniu szczepionki dojdzie do niepożądanych skutków w postaci jakichś zachowań, komplikacji – dodała.

Autorka/Autor:js/dap

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości

Samolot próbował wylądować dwa-trzy razy, ale nie udało mu się to - wspomniał Subchonkuł Rachimow, pasażer Embraera 190, który w środę rano rozbił się nieopodal miasta Aktau w Kazachstanie. Subchonkuł ocenił, że gdyby nie manewr pilota, "wszyscy byśmy zginęli". Zaur Mamedow też był na pokładzie tego samolotu. Wracał z pogrzebu ojca. Kiedy doszło do katastrofy, nagrał wiadomość do przyjaciółki: "Nie martw się. Nasz samolot spadł i się rozbił. Żyję. Jestem gdzieś w Kazachstanie".

Gdyby nie pilot "wszyscy byśmy zginęli". Ocaleli z katastrofy, wspominają dramatyczne chwile

Gdyby nie pilot "wszyscy byśmy zginęli". Ocaleli z katastrofy, wspominają dramatyczne chwile

Źródło:
Zakon, BBC, Nastojaszczeje Wremia, PAP, tvn24.pl

Kierowca taksówki zjechał z jezdni na chodnik i staranował na nowojorskim Manhattanie przechodniów. Siedem osób, w tym 9-letnich chłopiec, zostało rannych. Trzy osoby przewieziono do szpitala - poinformowała policja dodając, że kierowca najprawdopodobniej zasłabł.

Taksówkarz staranował przechodniów na Manhattanie

Taksówkarz staranował przechodniów na Manhattanie

Źródło:
Reuters, PAP

Rosyjskie ministerstwo obrony potwierdziło przeprowadzenie zmasowanego ataku na infrastrukturę energetyczną w Ukrainie. Resort ocenił, że "cel ataku został osiągnięty, wszystkie obiekty zostały trafione". Inne dane podaje strona ukraińska. Atak, nazywając go "skandalicznym", potępił prezydent USA Joe Biden. Poinformował przy tym, że polecił Pentagonowi kontynuowanie wzmożonych dostaw broni do Ukrainy.

Rosja potwierdza zmasowany atak na ukraińską infrastrukturę energetyczną. Reakcja Joe Bidena

Rosja potwierdza zmasowany atak na ukraińską infrastrukturę energetyczną. Reakcja Joe Bidena

Źródło:
PAP

Kiedy zdjęto rusztowanie, poznaniacy przecierali oczy ze zdumienia. Ci starsi mogli zastanawiać się, czy właśnie nie przenieśli się w czasie. Od listopada Dom Książki przy ulicy Gwarnej wygląda, jak pół wieku temu tuż przed otwarciem. A może nawet lepiej.

Piękny prezent na 50. urodziny. Dom Książki jak nowy

Piękny prezent na 50. urodziny. Dom Książki jak nowy

Źródło:
tvn24.pl

Kilkaset osób musiało zostać ewakuowanych po tym, jak doszło do awarii wyciągu krzesełkowego w alpejskim ośrodku narciarskim Le Devoluy w południowo-wschodniej Francji. Nagranie świadka tej akcji udostępniła agencja Reuters.

Awaria wyciągu, utknęło kilkaset narciarzy. Nagranie z ewakuacji we francuskich Alpach

Awaria wyciągu, utknęło kilkaset narciarzy. Nagranie z ewakuacji we francuskich Alpach

Źródło:
Reuters

Burza śnieżna nawiedziła Bośnie i Hercegowinę. Ponad 200 tysięcy domów było w środę pozbawionych prądu. Intensywne opady śniegu doprowadziły do paraliżu komunikacyjnego, a niektóre miejscowości zostały odcięte od świata. Biało zrobiło się też w Serbii i Chorwacji.

Bałkany pod śniegiem. Samochody utknęły w zaspach, domy były pozbawione prądu 

Bałkany pod śniegiem. Samochody utknęły w zaspach, domy były pozbawione prądu 

Źródło:
Reuters, ENEX, vijesti.ba

Siły lojalne wobec obalonego syryjskiego dyktatora Baszara al-Asada zorganizowały zasadzkę na funkcjonariuszy służb bezpieczeństwa nowych władz - poinformowała tymczasowa administracja kraju w czwartek nad ranem. Przekazano, że zginęło 14 osób, a dziesięć kolejnych zostało rannych.

Zasadzka sił wiernych Asadowi. Są zabici i ranni

Zasadzka sił wiernych Asadowi. Są zabici i ranni

Źródło:
PAP
Myślała, że ma "krótki lont", a on miał glejaka

Myślała, że ma "krótki lont", a on miał glejaka

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega przed gołoledzią. W części kraju na drogach i chodnikach zrobi się ślisko. Obowiązują też alarmy przed gęstymi mgłami, które będą ograniczać widzialność.

Uwaga na gołoledź i gęste mgły. IMGW ostrzega

Uwaga na gołoledź i gęste mgły. IMGW ostrzega

Źródło:
IMGW

Kościół katolicki obchodzi w czwartek drugi dzień Świąt Bożego Narodzenia, w którym wspomina świętego Szczepana - pierwszego męczennika. W środę w Kazachstanie rozbił się samolot Embraer 190, zginęło 38 osób. W świątecznym orędziu papież Franciszek zaapelował o pokój w Ukrainie i na Bliskim Wschodzie. Oto pięć rzeczy, które warto wiedzieć w czwartek 26 grudnia.

Drugi dzień świąt, katastrofa samolotu, orędzie papieża

Drugi dzień świąt, katastrofa samolotu, orędzie papieża

Źródło:
TVN24, PAP
"Nie ma chleba, będziemy jeść turystów"

"Nie ma chleba, będziemy jeść turystów"

Premium

1036 dni temu rozpoczęła się rosyjska inwazja na Ukrainę. Nie milkną echa zmasowanego ataku na obiekty energetyczne Ukrainy, jaki w nocy z wtorku na środę dokonała Rosja. Prezydent USA Joe Biden określił go jako "skandaliczny". Drony dalekiego zasięgu Służby Bezpieczeństwa Ukrainy zniszczyły skład amunicji na poligonie Kadamowskim w obwodzie rostowskim, który jest jednym z największych w Rosji. Oto co wydarzyło się w Ukrainie i wokół niej w ciągu ostatniej doby.

Ukraińcy zniszczyli skład amunicji na jednym z największych rosyjskich poligonów

Ukraińcy zniszczyli skład amunicji na jednym z największych rosyjskich poligonów

Źródło:
PAP

Jedna z osób będących na pokładzie samolotu azerskich linii lotniczych zarejestrowała ostatnie chwile przed rozbiciem się maszyny w środę w Kazachstanie. Na nagraniu widać między innymi pasażerów w maskach tlenowych. W katastrofie zginęło kilkadziesiąt osób, a pozostali z obrażeniami trafili do szpitala.

Nagrał ostatnie chwile przed tragedią

Nagrał ostatnie chwile przed tragedią

Źródło:
Reuters, PAP

Samolot pasażerski rozbił się w środę w pobliżu miasta Aktau w Kazachstanie. Wicepremier kraju poinformował, że zginęło 38 osób, jest też wielu rannych. Wstępne ustalenia wskazują, że przyczyną było zderzenie ze stadem ptaków i utrata sterowności.

Katastrofa samolotu pasażerskiego. Wzrosła liczba ofiar śmiertelnych

Katastrofa samolotu pasażerskiego. Wzrosła liczba ofiar śmiertelnych

Aktualizacja:
Źródło:
Reuters, PAP

Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) zniszczyła skład amunicji na poligonie Kadamowskim w obwodzie rostowskim. Do tego celu użyła dronów dalekiego zasięgu. Poligon ten jest jednym z największych w Rosji, a skład służył do zaopatrywania rosyjskich wojsk na froncie donieckim. Informację przekazała w środę agencja Interfax-Ukraina, powołując się na źródło w SBU.

"Piekielny" nalot na tyłach Rosjan 

"Piekielny" nalot na tyłach Rosjan 

Źródło:
PAP

Jaki będzie świat po objęciu urzędu w USA przez Donalda Trumpa? O tym rozmawiali dziennikarze "Faktów" TVN. Marcin Wrona zauważył, że "są osoby, które, gdy tylko wejdą do jakiegoś pomieszczenia, natychmiast zużywają cały tlen". - To robi Donald Trump - ocenił gość "Faktów po Faktach". Wskazywał, że choć republikanin jeszcze nie został zaprzysiężony, tak naprawdę już rządzi. Maciej Woroch powiedział, że Trump będzie chciał zakończyć konflikt na Bliskim Wschodzie, ale "on lubi zakańczać słowami bardzo wiele rzeczy". Andrzej Zaucha mówił zaś, że nowy przywódca będzie mógł łatwo "wywrzeć presję na Zełenskiego" w kontekście losów wojny w Ukrainie.

Świat w erze Trumpa. "Tak naprawdę to on już rządzi"

Świat w erze Trumpa. "Tak naprawdę to on już rządzi"

Źródło:
TVN24

Na malezyjskiej wyspie Borneo naukowcy odkryli nowy gatunek rośliny zwanej dzbanecznikiem. Ma ona liście pokryte włoskami przypominającymi futro orangutana. Znaleziono tylko 39 okazów.

Ta roślina jest jak orangutan

Ta roślina jest jak orangutan

Źródło:
PAP

Orka, która kilka lat temu przez 17 dni w akcie żałoby pływała ze swoim zmarłym cielęciem, znów urodziła. Naukowcy przekazali tę wiadomość tuż przed świętami, mają jednak obawy dotyczące zdrowia młodego osobnika.

Przez 17 dni pływała z martwym młodym. Teraz ma nowe dziecko

Przez 17 dni pływała z martwym młodym. Teraz ma nowe dziecko

Źródło:
CNN, tvnmeteo.pl
"Nawrocki ma problem, który nazwałbym kulinarnym"

"Nawrocki ma problem, który nazwałbym kulinarnym"

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Czy to same pszczoły "zbudowały własną architekturę" z plastra miodu, która przypomina kształtem serce? Tak przekonują internauci, komentując popularne w sieci zdjęcie. Ono jest prawdziwe, ale towarzysząca mu historia niezupełnie.

Pszczoły same tak zrobiły? "To coś, w co wszyscy chcemy wierzyć"

Pszczoły same tak zrobiły? "To coś, w co wszyscy chcemy wierzyć"

Źródło:
Konkret24

Czworo podróżnych przyleciało z różnych kierunków: Niemiec, Włoch, Grecji oraz Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Na lotnisku w Katowicach-Pyrzowicach wszyscy zostali zatrzymani. 

Przylecieli na święta, trafili do aresztu

Przylecieli na święta, trafili do aresztu

Źródło:
tvn24.pl
Rodzinny obiad to koszmar. Mlaskanie, siorbanie, przełykanie… każdy dźwięk ich boli

Rodzinny obiad to koszmar. Mlaskanie, siorbanie, przełykanie… każdy dźwięk ich boli

Źródło:
tvn24.pl
Premium
Ponad 3 mln zł dotacji Ministerstwa Sportu, które "mogły mieć związek" z kampanią Kamila Bortniczuka. Ujawniamy dokumenty

Ponad 3 mln zł dotacji Ministerstwa Sportu, które "mogły mieć związek" z kampanią Kamila Bortniczuka. Ujawniamy dokumenty

Źródło:
tvn24.pl
Premium