Epidemiolog o szczepionce na COVID-19. "Nie mam obaw"

Źródło:
TVN24
Epidemiolog o szczepionce na COVID-19: Jest bezpieczna. Niepożądane odczyny poszczepienne są typowe
Epidemiolog o szczepionce na COVID-19: Jest bezpieczna. Niepożądane odczyny poszczepienne są typoweTVN24
wideo 2/21
Epidemiolog o szczepionce na COVID-19: Jest bezpieczna. Niepożądane odczyny poszczepienne są typoweTVN24

Około 50 tysięcy ludzi na świecie otrzymało szczepionkę przeciw COVID-19. Niektórzy otrzymali ją kilka miesięcy temu i nie mamy w tej chwili żadnych doniesień o jakichś odległych w czasie skutkach ubocznych - powiedziała w TVN24 epidemiolog profesor Maria Gańczak. Dodała, że "niepożądane odczyny poszczepienne, które obserwujemy, są typowe dla podania produktu takiego jak szczepionka". Kierownik Zakładu Badania Surowic i Szczepionek NIZP-PZH Aleksandra Zasada podkreśliła, że w pandemii kluczowy jest czas, dlatego dopuszczone jest łączenie faz badania nad szczepionką, co nie oznacza pominięcia żadnej z nich. 

Premier Mateusz Morawiecki poinformował w środę, że rząd planuje zakup 45 milionów dawek szczepionki na COVID-19. Każda szczepionka ma być podawana w dwóch dawkach, w odstępie trzech tygodni. Minister zdrowia Adam Niedzielski przekazał, że akcja wyszczepiania społeczeństwa ma się zacząć na przełomie stycznia i lutego.

Wielka Brytania jest pierwszym zachodnim krajem, który dopuścił do użytku preparat stworzony przez firmy Pfizer i BioNTech. Według badań z ostatniej fazy testów klinicznych preparat tych firm ma 95 procent skuteczności.

Szczepionka na koronawirusa. Wasze pytania do specjalisty >>>

Szczepionka Pfizer-BioNTech przeciw COVID-19PAP/AFP

Prof. Gańczak: nie mam obaw dotyczących szczepionki

Profesor Maria Gańczak, wiceprezydent Sekcji Kontroli Zakażeń Europejskiego Towarzystwa Zdrowia Publicznego, powiedziała, że sama zamierza się zaszczepić. Pytana o obawy części społeczeństwa przyznała, że są one zrozumiałe. - To jest zupełnie nowy produkt, który otrzymujemy i będzie stosowany na tak dużą skalę - dodała.

Sama, jak mówiła, obaw nie ma, bo "wie trochę więcej na temat technologii, na temat tego, jak skuteczne są szczepionki w zwalczaniu innych chorób, jak chociażby ospy prawdziwej, której dzięki szczepieniom nie mamy".

– Ważne są badania, które pokazują, które grupy społeczne są szczególnie słabo przekonane do szczepień. U nas w Polsce, tak wykazały ostatnie badania CBOS, są to młodzi ludzie, którzy zamieszkują mniejsze miasta, są słabo wykształceni i są to częściej kobiety niż mężczyźni. Jeżeli chodzi o przekonanie w grupie seniorów, w tej grupie, w której najbardziej nam zależy na wyszczepialności, to około połowa seniorów zdeklarowała w ankiecie, że będzie się szczepić. To jest niepokojące niestety - powiedziała Gańczak.

Gańczak: szczepionka jest bezpieczna

Podkreśliła, że szczepionka jest jednym z najbezpieczniejszych produktów medycznych. - Mamy do czynienia z podaniem preparatu ludziom zdrowym. Ten preparat musi być przebadany pod kątem bezpieczeństwa i skuteczności - mówiła.

Dodała, że zanim szczepionka trafi na rynek, jest pod każdym względem oceniana przez zespół ludzi, którzy od lat zajmują się tylko oceną bezpieczeństwa szczepień.

Epidemiolog powiedziała, że "na podstawie raportów, z którymi mogłam się zapoznać, może powiedzieć, że ten produkt jest produktem bezpiecznym".

- To, że prace trwały w błyskawiczny sposób, to nie znaczy, że poszczególne elementy badań klinicznych były skrócone czy wypadły z tego kanonu - zaznaczyła.

Niedzielski: na przełomie stycznia i lutego rozpoczniemy akcję szczepienia
Niedzielski: na przełomie stycznia i lutego rozpoczniemy akcję szczepieniaTVN24

"To jest zupełnie naturalna reakcja organizmu na produkt szczepionkowy"

Jak mówiła Gańczak, około 50 tysięcy ludzi na świecie otrzymało szczepionkę przeciw COVID-19. - Niektórzy otrzymali ją kilka miesięcy temu i nie mamy w tej chwili żadnych doniesień o jakichś odległych (w czasie) skutkach ubocznych - dodała.

- Te niepożądane odczyny poszczepienne, które obserwujemy, one są typowe dla podania produktu takiego jak szczepionka, a więc bóle w miejscu podania czy zaczerwienienie, obrzęk, bóle głowy, dreszcze, gorączka. To jest zupełnie naturalna reakcja organizmu na produkt szczepionkowy - wymieniała.

Powiedziała, że z jej rozmów z pacjentami wynika, iż "boją się o takie odległe skutki".

Proces szczepień na koronawirusa w PolscePAP/Maciej Zieliński

Etapy badań nad szczepionką

Dr hab. n. med Aleksandra Zasada, kierownik Zakładu Badania Surowic i Szczepionek Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego -Państwowego Zakładu Higieny wyjaśniła na antenie TVN24, jak wygląda proces badań nad szczepionkami.

Mówiła, że etapy badań są bardzo ściśle określone. - Jeżeli chodzi o sam rozwój nowego produktu, to przede wszystkim zaczynają się badania laboratoryjne, in vitro, następnie badania na zwierzętach, jeżeli oczywiście badania laboratoryjne wskazują, że szczepionka nie stanowi jakiegoś problemu, jest bezpieczna i może być skuteczna – dodała.

- Jeżeli te badania również przejdą właściwie, zaczynają się badania z użyciem ochotników. To są już badania na ludziach i tu są kolejne fazy tych badań. Pierwsza faza to są tak zwane badania kliniczne, kiedy badanych jest kilkudziesięciu ochotników. Wtedy ustalana jest dawka takiej szczepionki, wymagana ilość dawek, czas pomiędzy podaniem tych dawek i właśnie bezpieczeństwo i skuteczność tej szczepionki – kontynuowała.

Dodała, że jeżeli wyniki pierwszej fazy badań są właściwe, zgodne z oczekiwaniami i nie budzą jakichś wątpliwości, przechodzi się do drugiej fazy badań klinicznych. - Właściwie powtarzane są te same badania, ale już na większej grupie ochotników. To już jest kilkuset ochotników. Znów weryfikowane jest bezpieczeństwo, skuteczność, weryfikowana jest jeszcze raz wielkość dawki, liczba dawek, schemat szczepienia – wyliczała Zasada.

- Jeżeli znowu wszystko jest dobrze, przechodzimy do kolejnej, ostatniej fazy badań klinicznych, trzeciej, gdzie szczepionych jest już bardzo dużo osób. To jest kilkadziesiąt tysięcy osób, 50-60 tysięcy osób, którym podawane jest szczepienie, którzy przechodzą później wszystkie badania, aby potwierdzić, że ta szczepionka jest bezpieczna – opisywała.

Następnie, mówiła, gdy producent stwierdzi skuteczność szczepionki, musi zwrócić się do specjalnej agencji, w Europie jest to Europejska Agencja Leków, która musi taki produkt zatwierdzić.  Dopiero wtedy szczepionka może zostać dopuszczona do obrotu.

Zasada zaznaczyła, że zanim szczepionka trafi do punktów szczepień i aptek, każda seria produktu musi zostać zbadana przez niezależne laboratorium. – W Europie jest sieć krajowych niezależnych laboratoriów kontroli leków, które mają odpowiednie metody i każdą serię takiego produktu przed wypuszczeniem na rynek badają – mówiła.

"Dopuszczalne jest łączenie faz" badań nad szczepionką
"Dopuszczalne jest łączenie faz" badań nad szczepionkąTVN24

"Dopuszczone jest łączenie faz" badań

Podkreśliła, że w sytuacji pandemii czas jest kluczowy, dlatego "dopuszczone jest łączenie faz". – Na przykład pierwsza faza badań klinicznych może być połączona z drugą fazą badań klinicznych, co nie oznacza pominięcia. Jest to po prostu skrócenie czasu. Prawdopodobnie wiąże się to ze zwiększeniem kosztów, jest to pewnie trudniejsze logistycznie, ale z całą pewnością nie zostaje tutaj nic pominięte, bo wymagania pozostają takie same, produkt musi być bezpieczny – podkreśliła.

- Szczepionka jest specyficznym produktem leczniczym, który jest podawany w tym przypadku całej populacji, która jest podawana osobom zdrowym. Tutaj nie może być ryzyka, że po podaniu szczepionki dojdzie do niepożądanych skutków w postaci jakichś zachowań, komplikacji – dodała.

Autorka/Autor:js/dap

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości

Karol Nawrocki, prezes Instytutu Pamięci Narodowej, został kandydatem Prawa i Sprawiedliwości w przyszłorocznych wyborach prezydenckich. W swoim przemówieniu w trakcie konwencji w Krakowie odniósł się między innymi do kwestii bezpieczeństwa, gospodarki czy rządów prawa. Oto najważniejsze punkty jego wystąpienia.

"Pierwsza obietnica", podatki i "wielkie projekty". Kluczowe momenty przemówienia Nawrockiego

"Pierwsza obietnica", podatki i "wielkie projekty". Kluczowe momenty przemówienia Nawrockiego

Źródło:
TVN24, PAP

Początek tygodnia przyniesie nam sporą zmianę w pogodzie. Na termometrach pojawią się znacznie wyższe wartości niż te obserwowane od kilku dni. Co będzie źródłem tej anomalii? Synoptyk tvnmeteo.pl Tomasz Wakszyński przeanalizował prognozy sytuacji barycznej, która może przynieść nam nawet 10 stopni więcej niż zazwyczaj o tej porze roku.

Ogromna anomalia temperatury w Polsce. Co wydarzy się w poniedziałek

Ogromna anomalia temperatury w Polsce. Co wydarzy się w poniedziałek

Źródło:
tvnmeteo.pl

Policjanci zatrzymali dwuosobową załogę prywatnego pogotowia, która próbowała wwieźć na mecz materiały pirotechniczne. Jechali na stadion karetką na sygnale. Grozi im do pięciu lat więzienia.

Karetką na sygnale próbowali wwieźć na mecz materiały pirotechniczne

Karetką na sygnale próbowali wwieźć na mecz materiały pirotechniczne

Źródło:
Policja Warszawa

Samochód z trzema osobami w środku przebił barierkę na moście i wpadł do wody. Patrol policji, który przejeżdżał obok, wyciągnął auto na brzeg. W aucie znajdował się kierowca, pasażer i dwuletnia dziewczynka. Dziecko zostało przewiezione do szpitala.

Przejeżdżali przez most, zauważyli auto w rzece. W samochodzie kierowca, pasażer i mała dziewczynka

Przejeżdżali przez most, zauważyli auto w rzece. W samochodzie kierowca, pasażer i mała dziewczynka

Źródło:
tvn24.pl

Karol Nawrocki, prezes Instytutu Pamięci Narodowej, będzie kandydatem Prawa i Sprawiedliwości w przyszłorocznych wyborach prezydenckich. Jego kandydaturę przedstawił historyk i publicysta, profesor Andrzej Nowak. - Jestem gotowy do tego, aby reprezentować wszystkich Polaków - zapewnił Nawrocki.

Na konwencji PiS ogłoszono "bezpartyjnego kandydata" na prezydenta

Na konwencji PiS ogłoszono "bezpartyjnego kandydata" na prezydenta

Źródło:
TVN24

Karol Nawrocki - prezes Instytutu Pamięci Narodowej, były bokser i piłkarz, a z wykształcenia historyk - będzie kandydatem Prawa i Sprawiedliwości w przyszłorocznych wyborach prezydenckich. Oto, co wiemy o 41-letnim kandydacie.

Karol Nawrocki z poparciem PiS. Kim jest 41-letni prezes IPN?

Karol Nawrocki z poparciem PiS. Kim jest 41-letni prezes IPN?

Źródło:
tvn24.pl

O naszej decyzji zdecydowały osobiste zalety pana doktora - mówił Jarosław Kaczyński o powodach wyboru Karola Nawrockiego na kandydata PiS na prezydenta. - Uznaliśmy, że to najlepszy kandydat - mówił prezes PiS i przekonywał, że szef IPN "jest człowiekiem przenikliwym, człowiekiem zdrowego rozsądku".

PiS postawiło na Nawrockiego. Kaczyński: muszę wyjaśnić nasze motywy

PiS postawiło na Nawrockiego. Kaczyński: muszę wyjaśnić nasze motywy

Źródło:
TVN24
"Tu jest taka rurka, a tu dziurka". Marek Raczkowski chciał sprzedać nerkę, by ratować pęcherz

"Tu jest taka rurka, a tu dziurka". Marek Raczkowski chciał sprzedać nerkę, by ratować pęcherz

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Ulewny deszcz i grad nawiedził w piątek stolicę Madagaskaru. Warunki pogodowe zaskoczyły mieszkańców Antananarywy - do opadów doszło w suchym okresie, na długo przed początkiem pory deszczowej. Zjawisko miało dość nietypowe wyjaśnienie.

Sztucznie wywołali deszcz, zalało stolicę

Sztucznie wywołali deszcz, zalało stolicę

Źródło:
PAP, Madagascar-Tribune.com

Ogromne stado żubrów przebiegło przez drogę w okolicach Szudziałowa w województwie podlaskim. Materiał otrzymaliśmy na Kontakt24. Na nagraniu widać grupę zwierząt w różnym wieku, od młodych osobników po majestatyczne, dojrzałe zwierzaki.

Stado żubrów zatrzymało ruch

Stado żubrów zatrzymało ruch

Źródło:
Kontakt24, tvnmeteo.pl, bia24.pl

Sztab generalny armii ukraińskiej poinformował o ataku na stację radarową przeciwlotniczego systemu rakietowego S-400 w obwodzie kurskim w Rosji. Według ekspertów wojskowych w Kijowie, zaatakowany sprzęt "terroryzował" przygraniczne tereny Ukrainy, ponieważ był wykorzystywany do ostrzałów celów na ziemi.

System, który "terroryzował" przygraniczne regiony. Atak na S-400 w obwodzie kurskim

System, który "terroryzował" przygraniczne regiony. Atak na S-400 w obwodzie kurskim

Źródło:
NV, tvn24.pl

Najpierw zapowiedzieli zwolnienie 5,5 tysiąca osób, a teraz tną pensje dla 10 tysięcy pracowników. Tak Bosch próbuje znaleźć pieniądze w obliczu dużej konkurencji z Chin.

Zwolnienia to za mało. Obetną także pensje

Zwolnienia to za mało. Obetną także pensje

Źródło:
Reuters

Komenda Stołeczna Policji poinformowała, że policjant, który postrzelił swojego kolegę podczas interwencji na ulicy Inżynierskiej w Warszawie, pełnił służbę od ponad roku. W związku ze śmiercią funkcjonariusza prokuratura wszczęła śledztwo. Według ustaleń dziennikarza tvn24.pl, policjant, który strzelał, był bardzo dobrze oceniany przez przełożonych.

Policjant, który oddał śmiertelny strzał, pełnił służbę od ponad roku. "Powstrzymajmy się od wyroków"

Policjant, który oddał śmiertelny strzał, pełnił służbę od ponad roku. "Powstrzymajmy się od wyroków"

Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP
Ziemia podnosi się tu o 2 centymetry miesięcznie. Przygotowują się na najgorsze

Ziemia podnosi się tu o 2 centymetry miesięcznie. Przygotowują się na najgorsze

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Do tragicznego wypadku trzech aut doszło w Przyłubiu (woj. kujawsko-pomorskie). Dwie osoby zginęły na miejscu, trzy trafiły do szpitala.

Łódź spadła z przyczepy i uderzyła w jadący samochód. Dwie osoby zginęły

Łódź spadła z przyczepy i uderzyła w jadący samochód. Dwie osoby zginęły

Źródło:
tvn24.pl

Po kilku zimnych dniach teraz czeka nas raptowny wzrost temperatury. Co w pogodzie czeka nas do końca listopada i jak zacznie się grudzień? Czy wróci mróz? Sprawdź długoterminową prognozę temperatury na 16 dni, przygotowaną przez prezentera tvnmeteo.pl Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: nagłe i duże ocieplenie

Pogoda na 16 dni: nagłe i duże ocieplenie

Źródło:
tvnmeteo.pl

- Mieszkam w stumetrowym domu, samotnie wychowuję dwoje dzieci. Dom podzielony jest na pół. Rodzice mają osobne liczniki. Oni płacą około dwieście złotych za prąd, a ja - mając fotowoltaikę - dwadzieścia tysięcy złotych - opowiada w rozmowie z biznesową redakcją tvn24.pl pani Agnieszka z Rudy Kozielskiej. - Jeden z największych rachunków, o którym mam wiedzę wyniósł 80 tysięcy złotych, a mówimy o zwykłych domach - komentuje Izabela Dąbrowska-Antoniak, koordynator do spraw negocjacji przy prezesie Urzędu Regulacji Energetyki.

"Mamy zwykły dom, piekarnik, lodówkę i czajnik, a dostajemy w tyłek"

"Mamy zwykły dom, piekarnik, lodówkę i czajnik, a dostajemy w tyłek"

Źródło:
tvn24.pl

Przekaz o zwolnieniu z podatku dochodowego obywateli Ukrainy i Białorusi po raz kolejny wraca do sieci. Internauci twierdzą, że "Senat przyjął uchwałę o zwolnieniu z podatku dochodowego obywateli Ukrainy i Białorusi" i uchodźcy mogą liczyć na przywileje niedostępne dla "milionów Polaków". Przypominamy, dlaczego to twierdzenie jest nieprawdziwe.

Senat chce zwolnić Ukraińców i Białorusinów z podatku? Nie, wyjaśniamy

Senat chce zwolnić Ukraińców i Białorusinów z podatku? Nie, wyjaśniamy

Źródło:
Konkret24

Szefowa sztabu generalnego kanadyjskiej armii generał Jennie Carignan skrytykowała publicznie kandydata na sekretarza obrony USA Pete'a Hegsetha, wysuniętego przez prezydenta elekta USA Donalda Trumpa. Ten jest zdania, że kobiety i mężczyźni nie powinni razem służyć w jednostkach frontowych.

"Po 39 latach służby nie mogę w to uwierzyć". Ostry komentarz pierwszej żołnierz Kanady

"Po 39 latach służby nie mogę w to uwierzyć". Ostry komentarz pierwszej żołnierz Kanady

Źródło:
PAP

Centymetr kwadratowy - tyle zostało wymierającego w Polsce gatunku mchu na torfowisku na Lubelszczyźnie. Samorządowcy wciąż wydają zgody na eksploatację torfu, nieraz mimo sprzeciwów regionalnych dyrekcji ochrony środowiska, bo wartość torfowisk w kontekście zmian klimatycznych i zapobieganiu powodziom jest nie do przecenienia. W Starym Stręczynie sprawą zajmuje się już prokuratura.

Wymierający gatunek zniszczony, cenne torfowisko wyeksploatowane. Sprawę bada prokuratura

Wymierający gatunek zniszczony, cenne torfowisko wyeksploatowane. Sprawę bada prokuratura

Źródło:
tvn24.pl

890 błędów, z czego ponad 200 o charakterze krytycznym zawierała dokumentacja projektowa rozbudowy szpitala we Włocławku. W efekcie dwa nowe budynki, które miały być gotowe w 2023 roku do teraz znajdują się w stanie surowym i nie zostaną oddane do użytku wcześniej niż za trzy lata. A cała inwestycja zamiast planowanych 155 milionów będzie kosztować ponad 400 milionów złotych.

Czekają na nowy szpital, NIK zawiadamia CBA. "208 błędów krytycznych"

Czekają na nowy szpital, NIK zawiadamia CBA. "208 błędów krytycznych"

Źródło:
tvn24.pl

Urzędnicy z podkrakowskich Myślenic opiniowali wnioski fundacji, w której zarządzie zasiadała ich przełożona - wynika z raportu Najwyższej Izby Kontroli. Organizacja w ciągu niecałych trzech lat otrzymała kilkadziesiąt tysięcy złotych w miejskich dotacjach. W sprawie jest też wątek polityczny i przewrót przed wyborami.

Miejskie dotacje dla fundacji urzędniczki, wnioski oceniali jej podwładni. Kontrola NIK

Miejskie dotacje dla fundacji urzędniczki, wnioski oceniali jej podwładni. Kontrola NIK

Źródło:
tvn24.pl
Zagadka wyjaśniona po 24 latach. Już wiemy, kto zmarł pod Matragoną

Zagadka wyjaśniona po 24 latach. Już wiemy, kto zmarł pod Matragoną

Źródło:
tvn24.pl
Premium
Odkąd pamięta, towarzyszyła mu presja. "Bo tak skoczył, gdy miał 10 lat", "bo następca Małysza"

Odkąd pamięta, towarzyszyła mu presja. "Bo tak skoczył, gdy miał 10 lat", "bo następca Małysza"

Źródło:
tvn24.pl
Premium