Jastrzębska Spółka Węglowa oficjalnie zainaugurowała działalność kopalni Bzie-Dębina, która pełne wydobycie ma osiągnąć około 2025 roku. Jest to pierwsza nowo wybudowana kopalnia w Polsce od 1994 roku, kiedy do użytku oddano kopalnię Budryk w Ornontowicach.
W złożach Bzie-Dębina w Jastrzębiu-Zdroju oraz sąsiednich Pawłowicach i Zebrzydowicach znajduje się ponad 180 mln ton węgla koksowego, wykorzystywanego w procesie produkcji stali. Obecny na inauguracji premier Mateusz Morawiecki powiedział, że "nie ma nowoczesnej gospodarki bez stali, a nie ma stali bez węgla koksowego". Przypomniał, że węgiel koksowy znajduje się na unijnej liście surowców strategicznych.
- Mamy do czynienia z rozbudową tego potencjału – potencjału korzystania z surowca strategicznego – podkreślił premier, wskazując, iż bez stali nie byłby możliwy rozwój m.in. przemysłu motoryzacyjnego, nowoczesnego kolejnictwa czy energetyki odnawialnej, korzystającej ze stalowych elementów wiatraków.
Jastrzębska Spółka Węglowa, która jest największym producentem tego surowca w Europie, zamierza zwiększać jego wydobycie. Obecnie firma wydobywa rocznie ponad 15 mln ton węgla (łącznie koksowego i energetycznego), a w 2030 roku ma to być ok. 18 mln ton, w większości węgla koksowego. Docelowo Bzie-Dębina ma wydobywać około 2,2 mln ton węgla rocznie.
- Bzie-Dębina to pierwsza kopalnia budowana po ponad 20 latach przerwy – supernowoczesna kopalnia, która będzie potrzebna Polsce. Ba, będzie potrzebna całej Europie (...). Mamy do czynienia z bardzo nowoczesną kopalnią, a jednocześnie z supernowoczesnym przemysłem, który w łańcuchu dostaw nowoczesnego państwa potrzebuje właśnie węgla koksowego – powiedział Morawiecki, podkreślając, że również takie inwestycje "będą budowały potęgę polskiego przemysłu 4.0, a w przyszłości 5.0".
- To ogromna duma, że tutaj w Polsce, tu na Śląsku, Bzie-Dębina to będzie kopalnia XXI wieku, bardzo potrzebna nowoczesnemu przemysłowi, nowoczesnej gospodarce (...). Jesteśmy w momencie historycznym, kiedy pokazujemy, że dostajemy kolejnego napędu, włączamy kolejny bieg w budowie nowoczesnego przemysłu – ocenił.
Tchórzewski: górnictwo węgla koksowego ma świetlaną przyszłość
Jak poinformował prezes JSW Włodzimierz Hereźniak, do 2030 firma zainwestuje w kopalnię ponad 3 mld zł, z czego ponad 900 mln zł w latach 2019-2022. Pierwsza ściana wydobywcza ma być uruchomiona w 2022 roku. Spółka traktuje budowę nowej kopalni jako kluczowe przedsięwzięcie.
- Dzisiaj Jastrzębska Spółka Węglowa jest firmą pełną wigoru – myśli o przyszłości, myśli o nowoczesności, o bardziej nowoczesnych technologiach. O tym, jak ułatwić pracę ludziom, jak doprowadzić do tego, żeby przyczyniać się do rozkwitu polskiej gospodarki – mówił podczas uroczystości minister energii Krzysztof Tchórzewski.
Szef resortu energii zauważył, że górnictwo węgla koksowego, wobec niesłabnącego popytu na stal, ma przed sobą – jak mówił – "świetlaną przyszłość". - Perspektywa, jeśli chodzi o stal, jest stabilna na najbliższe 20-30 lat – ocenił Tchórzewski, wskazując, że wymaga to także zapewnienia dostępności odpowiednich zasobów węgla koksowego, co będzie możliwe m.in. dzięki kopalni Bzie-Dębina.
- Dzisiejsze otwarcie to moment, który ma prowadzić do uruchomienia pełnego wydobycia, a pierwsze wydobycie to już rozpoczęcie budowy korytarzy. Stąd w górnictwie otwarcie kopalni to decyzja, która zakończyła wszystkie działania przygotowawcze i zaczyna pierwsze wydobywcze grudy węgla - przy drążeniu korytarzy, szybów i przygotowaniu ścian wydobywczych – tłumaczył minister. Ocenił, że w 2022 roku kopalnia będzie już – po okresie budowy – pracować normalnie, a pełne wydobycie osiągnie około roku 2025.
Budowana z myślą o wydobyciu wysokiej jakości węgla koksowego kopalnia Bzie-Dębina będzie pierwszą nową kopalnią węgla kamiennego w Polsce od ponad 25 lat, po budowanej w latach 1979-1994 kopalni Budryk - dziś również wchodzącej w skład Jastrzębskiej Spółki Węglowej.
Autor: tmw//kg / Źródło: PAP