Największy zakup MON w 2016 roku. "Bóg wojny" ciągle groźny

[object Object]
Armatohaubica Krab z Huty Stalowa WolaStalówka.NET
wideo 2/3

Choć miniony rok w kontekście zakupów uzbrojenia upłynął pod znakiem afery związanej z przetargiem na śmigłowce, to w jego cieniu podpisano największy kontrakt zbrojeniowy od kilkunastu lat - za 4,6 miliarda złotych zamówiono 96 armatohaubic Krab. Będą znaczącym wzmocnieniem polskiego wojska, bo artyleria niezmienne pozostaje "bogiem wojny", co potwierdziły wydarzenia na Ukrainie. To najważniejszy zakup MON w 2016 roku.

Jakie niszczycielskie efekty może mieć nawet skromny ostrzał artyleryjski, dobrze pokazują nagrania z ćwiczeń fińskiego wojska. Finowie co jakiś czas umieszczają kamery w pobliżu celu dla ćwiczącej artylerii i upubliczniają nagrania. Zazwyczaj strzela zaledwie kilka dział, albo jedna wyrzutnia rakietowa, ale i tak efekty są niszczycielskie. Na nagraniach widać fontanny śniegu i ziemi wyrzucane w powietrze przez pociski. Drzewa ścinane bezpośrednim trafieniem. Czasem uszkadzane są też same kamery, które znajdą się za blisko miejsca eksplozji. Momentami słychać świst odłamków, które - choć niewidoczne - to stanowią najgroźniejszy element ostrzału artyleryjskiego. W przypadku większych pocisków są śmiertelnie niebezpieczne nawet w odległości kilkudziesięciu metrów od miejsca wybuchu.

Skutki ostrzału artyleryjskiego z bliska
Skutki ostrzału artyleryjskiego z bliskaMO Finlandii

Ukraińskie lekcje

Zagrożenie, jakie stanowi ostrzał artylerii, uwidocznił dobrze konflikt w Donbasie. Na Zachodzie było to swoiste przebudzenie, po dwóch dekadach interwencji zbrojnych, w których lotnictwo dominowało jako narzędzie wsparcia żołnierzy na polu walki. Walki w Donbasie uwidoczniły, że działa i wyrzutnie rakiet są nadal śmiertelnie niebezpieczne i skuteczne. - W efekcie wojny na Ukrainie na Zachodzie świadomość znaczenia artylerii na pewno rośnie - mówi tvn24.pl Jakub Palowski, redaktor portalu defence24.pl.

Rosjanie nie potrzebowali specjalnego przebudzenia, bo od dawna stawiają wielki nacisk na artylerię. Stalin nazwał ją w 1944 roku "bogiem wojny", nawiązując do jej masowego i skutecznego użycia podczas walk z Niemcami. W Donbasie Rosjanie również często korzystali ze swojej artylerii, ale Ukraińcy nie pozostawali im dłużni. Zwłaszcza pod koniec fazy intensywnych walk zimą 2015 roku obie strony skutecznie raziły się z daleka. Doświadczenia walk w Donbasie pokazały, że nawet stare poradzieckie działa oraz wyrzutnie rakiet mogą być niezwykle skuteczne, jeśli połączyć je z nowoczesnymi metodami naprowadzania. Chodzi zwłaszcza o drony, które umożliwiają skryte i ciągłe korygowanie ognia. Precyzyjnie naprowadzane ostrzały podczas ostatniej dużej bitwy konfliktu, pod Debalcewem, niszczyły całe kolumny czołgów i wozów opancerzonych. Wcześniej Rosjanie potrafili skutecznie zdewastować całe rozbudowane pozycje ukraińskich brygad. Znaczenie artylerii zostało podkreślone w raporcie dr. Phillipa Karbera, szefa The Potomac Foundation, amerykańskiego think tanku specjalizującego się w tematyce bezpieczeństwa. To jedyna publicznie dostępna analiza konfliktu na Ukrainie, pod kątem płynących z niego wniosków, która powstała we wpływowych zachodnich instytucjach. Dr Karber podkreślał znaczenie połączenia nowoczesnej artylerii i dronów. To, co udało się podczas kilku ostrzałów zrobić Rosjanom, Amerykanin opisał jako "spojrzenie w przyszłość na zmieniającą się naturę wojny lądowej w Europie". "Pole bitwy stało się bardziej zabójcze" - podkreślił.

Części z importu, ale całość polska

W tym kontekście znaczenie podpisanego w połowie grudnia kontraktu na dostarczenie polskiemu wojsku 96 armatohaubic Krab staje się ewidentne. Chodzi nie tylko o to, że to największy zakup MON od czasu kontraktu na F-16 zawartego 14 lat temu. Warta 4,6 miliarda złotych umowa jest też jednym z dwóch najbardziej intratnych zleceń dla polskiego przemysłu zbrojeniowego w historii III RP, obok umowy z 2002 roku na produkcję Rosomaków wartej około 5 miliardów złotych.

Co jednak najważniejsze, armatohaubice Krab są nowoczesnym uzbrojeniem, którego obecnie polskim artylerzystom bardzo brakuje. Ważny jest zwłaszcza długi zasięg, wynoszący nawet 40 kilometrów przy użyciu specjalnej amunicji. Najcięższa posiadana obecnie przez polskie wojsko artyleria lufowa nie przekracza granicy 30 kilometrów. - Wprowadzenie Krabów do służby ma wielkie znaczenie. To wymiana generacyjna i skok jakościowy. Życzyłbym sobie, żeby modernizacja w innych obszarach przebiegała w takim tempie - mówi tvn24.pl Palowski.

Kraby są pierwszymi polskimi działami w standardowym obecnie kalibrze NATO dla tej klasy uzbrojenia, czyli 155 mm. Amunicja do nich ma być produkowana w Polsce. Są nawet prowadzone prace nad skomplikowanymi pociskami naprowadzanymi, które drastycznie podnoszą celność artylerii i przenoszą ją na zupełnie nowy poziom. Nie dojdzie więc do powtórzenia sytuacji z moździerzami Rak, które owszem opracowano i nawet w 2016 roku zamówiono, ale po drodze za późno zabrano się za przystosowaną do nich amunicję i w efekcie na razie trzeba będzie korzystać z takiej, która ma gorsze osiągi, niż pierwotnie zakładano.

Minister Antoni Macierewicz podczas ceremonii podpisania kontraktu 14 grudnia 2016 roku | MON

Ważną kwestią jest też to, że armatohaubice Krab są produkowane w Polsce. Prace nad nimi rozpoczęto jeszcze w połowie lat 90., ale przez kolejne kilkanaście lat napotykały one na rozliczne problemy, głównie natury finansowej. Kiedy już w tej dekadzie wydawało się, że wszystko jest na dobrej drodze, to okazało się, że wykonane przez polski przemysł podwozia są zbyt kiepskiej jakości i trzeba je wymienić na licencyjne południowokoreańskie. W efekcie produkowane obecnie przez firmę Huta Stalowa Wola armatohaubice są oryginalną składanką zagranicznych technologii. Podwozie to rozwiązanie kupione z Korei Południowej, choć produkcja jest przenoszona do Polski. Podobnie cała wieża, którą zaprojektowali Brytyjczycy, choć teraz też jest produkowana w Polsce. Lufę działa produkuje natomiast niemiecki Rheinmetall i francuski Nexter w swoich zakładach. Huta Stalowa Wola kupiła jednak odpowiedni sprzęt i ma w przyszłości wytwarzać je sama.

Ćwiczenia fińskiej artylerii
Ćwiczenia fińskiej artyleriiMO Finlandii

Produkcja do 2024 roku

96 krabów znacząco wzmocni polskie Wojska Rakietowe i Artylerii. Pierwsze trafiły już do 11. Mazurskiego Pułku Artylerii, stacjonującego w Węgorzewie pod granicą z obwodem kaliningradzkim. Produkcja w ramach obecnego kontraktu ma trwać do 2024 roku. Nie ujawniono dokładnego harmonogramu produkcji i dostaw. Łącznie powstaną cztery tak zwanie Dywizjonowe Moduły Ogniowe. W skład każdego wchodzą 24 działa oraz kilkanaście wozów wsparcia, które zapewniają dowodzenie, łączność, doraźny serwis i zapas amunicji. Razem tworzą system nazywany modułem Regina. - Ten zakup na pewno jest fundamentem procesu modernizacji WRiA, który ma wielkie znaczenie dla polskiej armii - powiedział Palowski. Kraby wraz ze wspomnianymi moździerzami samobieżnymi Rak, wyrzutniami rakiet niekierowanych Langusta (już produkowane) oraz planowanymi wyrzutniami rakiet kierowanych dalekiego zasięgu Homar, będą tworzyły obraz polskiej artylerii na najbliższe dekady. Jeśli realizacja programów pójdzie zgodnie z planem, to Wojska Rakietowe i Artylerii będą jednym z najsilniejszych elementów polskich sił zbrojnych.

Autor: Maciej Kucharczyk / Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Stalówka.NET/MO Finlandii

Pozostałe wiadomości

72-letni ksiądz prałat Lech Lachowicz ze Szczytna, który został brutalnie pobity w minioną niedzielę na plebanii, jest w stanie krytycznym. Rzecznik prasowy Archidiecezji Warmińskiej ksiądz kanonik Marcin Sawicki zaapelował do wiernych o modlitwę w intencji duchownego.

Brutalne pobicie księdza na plebanii. Nowe informacje

Brutalne pobicie księdza na plebanii. Nowe informacje

Źródło:
tvn24.pl

Licząca sześcioro mieszkańców wioska Dixville Notch w stanie New Hampshire, zgodnie z tradycją, rozpoczęła i zakończyła głosowanie w wyborach prezydenckich jako pierwsza w kraju. Wynik odzwierciedla zaciętą rywalizację między Donaldem Trumpem i Kamalą Harris w skali kraju. Oboje kandydaci otrzymali bowiem tę samą liczbę głosów.

Oddali głosy pod osłoną nocy. Wyniki ogłoszono natychmiast

Oddali głosy pod osłoną nocy. Wyniki ogłoszono natychmiast

Źródło:
PAP

Doszło do pierwszych starć wojsk ukraińskich z żołnierzami z Korei Północnej, więc można mówić o początku formalnego udziału Pjongjangu w wojnie Rosji przeciwko Ukrainie - przekazał we wtorek minister obrony Ukrainy Rustem Umerow.

Ukraińcy już walczą z żołnierzami Kima. Minister: Korea Północna przystąpiła do wojny

Ukraińcy już walczą z żołnierzami Kima. Minister: Korea Północna przystąpiła do wojny

Źródło:
PAP

Donald Trump nie wykluczył zakazu niektórych szczepionek, jeśli zostanie wybrany na prezydenta - informuje NBC News. Republikański kandydat tuż przed zakończeniem kampanii udzielił wywiadu tej stacji.

Zakaz niektórych szczepionek? Zaskakujący wywiad z Trumpem tuż przed wyborami

Zakaz niektórych szczepionek? Zaskakujący wywiad z Trumpem tuż przed wyborami

Źródło:
NBC News, CNN, Guardian

Standardy debaty upadły w USA jeszcze niżej niż u nas w okresie kampanii wyborczej. Mówię to z całą odpowiedzialnością: nie ma takiej rzeczy, którą może zrobić czy powiedzieć Donald Trump, która odstraszy jego wyborców. Ja ich nazywam wyznawcami - mówił w TVN24 amerykanista doktor Karol Szulc. Europeistka doktor habilitowana Anna Pacześniak oceniła, że "bardziej odpowiedzialny za obniżenie poziomu dyskursu jest kandydat republikanów", a "narracja Kamali Harris jest mniej agresywna".

Podzielona Ameryka. "Wydaje się, że jeśli wygra kontrkandydat, będzie koniec świata"

Podzielona Ameryka. "Wydaje się, że jeśli wygra kontrkandydat, będzie koniec świata"

Źródło:
TVN24

Przedwyborczą noc w USA rozświetliła plejada gwiazd muzyki i telewizji, wspierających Kamalę Harris. Na wiecach wyborczych kandydatki demokratów pojawili się między innymi Ricky Martin, Katy Perry, Lady Gaga czy Oprah Winfrey.

Finał kampanii w blasku gwiazd estrady. Występy na wiecach Kamali Harris

Finał kampanii w blasku gwiazd estrady. Występy na wiecach Kamali Harris

Źródło:
TVN24, ABC News, Hollywood Reporter

Przez całą noc z 5 na 6 listopada oraz następnego dnia dziennikarze TVN i TVN24 będą na bieżąco relacjonować wydarzenia związane z wyborami prezydenckimi w Stanach Zjednoczonych. We wtorek o godzinie 23:00 w TVN24 i TVN24 GO rusza program "Czas decyzji. Ameryka wybiera".

"Czas decyzji. Ameryka wybiera". Wydanie specjalne w TVN24

"Czas decyzji. Ameryka wybiera". Wydanie specjalne w TVN24

Źródło:
tvn24.pl

Wszystkie badania pokazują, że Rafał Trzaskowski ma największe szanse na wygraną z PiS - powiedział w "Rozmowie Piaseckiego" w TVN24 wiceszef MON Cezary Tomczyk. Jak mówił, "wiele osób uważa, że te wybory mogą być łatwiejsze". - Uważam, że to jest wierutna bzdura - dodał. Odniósł się także do efektów dotychczasowej pracy komisji do spraw badania wpływów rosyjskich i białoruskich. - Jeżeli jest tak, że Mariusz Błaszczak jako minister obrony narodowej nie podjął żadnych działań, żeby zabezpieczyć Polskę, to to jest naprawdę zdrada stanu - stwierdził.

Tomczyk: Wiele osób uważa, że te wybory będą łatwiejsze. To wierutna bzdura

Tomczyk: Wiele osób uważa, że te wybory będą łatwiejsze. To wierutna bzdura

Źródło:
TVN24

Hurtowe ceny energii są w Polsce jednymi z najwyższych w Europie, z kolei ceny dla gospodarstw domowych są jedne z najniższych - zauważa we wtorkowym wydaniu dziennik "Rzeczpospolita". Jednocześnie resort klimatu chce stopniowo odchodzić od mrożenia cen prądu.

Ceny prądu w Polsce. "Taki dzień to tylko wyjątek"

Ceny prądu w Polsce. "Taki dzień to tylko wyjątek"

Źródło:
PAP
Adwokaci mieli pomagać "gangowi trucicieli". Wciąż są w zawodzie

Adwokaci mieli pomagać "gangowi trucicieli". Wciąż są w zawodzie

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Czy po próbnych eksperymentach związanych z krótszym czasem pracy Islandia zdecydowała, że "przechodzi na czterodniowy tydzień pracy"? Internauci tak zrozumieli analizy raportu z badań na ten temat, ale to uproszczenie. Bo ani nie ma odgórnej decyzji rządu, ani krótszy czas pracy nie zawsze znaczy tam mniej dni roboczych.

Islandia już "przechodzi na czterodniowy tydzień pracy"? To bardziej skomplikowane

Islandia już "przechodzi na czterodniowy tydzień pracy"? To bardziej skomplikowane

Źródło:
Konkret24

986 dni temu rozpoczęła się rosyjska inwazja na Ukrainę. Rosjanie zbombardowali supermarket w Charkowie, raniąc co najmniej 14 osób. Pierwsi wojskowi z Korei Północnej znaleźli się pod ostrzałem w obwodzie kurskim. Szef NATO Mark Rutte po spotkaniu z kanclerzem Niemiec Olafem Scholzem w Berlinie powiedział, że Niemcy są największym europejskim darczyńcą pomocy wojskowej dla Ukrainy. Oto, co wydarzyło się w Ukrainie i wokół niej w ciągu ostatniej doby.

"Wasze wsparcie ratuje życie". Szef NATO wskazał największego europejskiego darczyńcę

"Wasze wsparcie ratuje życie". Szef NATO wskazał największego europejskiego darczyńcę

Źródło:
PAP

Zarówno Donald Trump, jak i Kamala Harris na finiszu kampanii zapowiadają zwycięstwo. O tym, kto ostatecznie wygra ten wyjątkowo zacięty wyścig zdecydują Amerykanie. Na ich werdykt Donald Trump oczekiwał będzie w Palm Beach na Florydzie, a Kamala Harris na Uniwersytecie Howarda w Waszyngtonie, swojej macierzystej uczelni.

Gdzie Harris i Trump spędzą wieczór wyborczy

Gdzie Harris i Trump spędzą wieczór wyborczy

Źródło:
PAP

Amerykańskie służby wywiadowcze ostrzegły przed możliwymi operacjami "zagranicznych przeciwników". Mowa między innymi o próbach siania dezinformacji w mediach społecznościowych przez Rosję, szerzącą narrację o fikcyjnych fałszerstwach wyborczych w niektórych stanach. Według wywiadu, zagrożeniem pozostaje też Iran, który wciąż chce dokonać zemsty na Donaldzie Trumpie.

Wybory w USA. Wywiad ostrzega przed operacjami "zagranicznych przeciwników"

Wybory w USA. Wywiad ostrzega przed operacjami "zagranicznych przeciwników"

Źródło:
PAP

- Antoni Macierewicz za każdym razem, jak jest u władzy, to powoduje jakiś skandal, który szkodzi Polsce - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 Radosław Sikorski, minister spraw zagranicznych. Dodał, że "trzeba przerwać ten chocholi taniec". Mówił też o wtorkowych wyborach prezydenckich w USA.

Sikorski o sprawie Macierewicza. "Trzeba przerwać ten chocholi taniec"

Sikorski o sprawie Macierewicza. "Trzeba przerwać ten chocholi taniec"

Źródło:
TVN24

Minister budownictwa, transportu i infrastruktury Serbii Goran Vesić zapowiada, że poda się do dymisji w związku z tragedią na dworcu kolejowym w Nowym Sadzie. Z kolei prezydent Serbii Aleksandar Vuczić zaproponował zorganizowanie referendum w sprawie swojej dymisji.

Minister zapowiada rezygnację. Prezydent referendum w sprawie swojej dymisji

Minister zapowiada rezygnację. Prezydent referendum w sprawie swojej dymisji

Źródło:
PAP

Uroczystą premierę najnowszej odsłony "Listów do M." można podsumować jednym hasłem: niemożliwe nie istnieje, bo przecież nierealne wydawało się, aby szósta część popularnej serii bardziej podobała się widzom niż wszystkie poprzednie. Recenzje po pokazie okazały się jednak wyjątkowo entuzjastyczne.

Plejada gwiazd na premierze świątecznego hitu

Plejada gwiazd na premierze świątecznego hitu

Źródło:
TVN24

Do Kuby zbliża się burza tropikalna Rafael i zdaniem ekspertów wkrótce zmieni się w huragan. Lokalne władze zdecydowały się na ewakuację ponad 70 tysięcy mieszkańców tej karaibskiej wyspy. Największe zagrożenie mają stanowić obfite opady deszczu.

Ewakuują 70 tysięcy osób. "Nie damy rady odzyskać wszystkiego, co stracimy"

Ewakuują 70 tysięcy osób. "Nie damy rady odzyskać wszystkiego, co stracimy"

Źródło:
PAP, Reuters, tvnmeteo.pl

Poważne zdarzenie drogowe w Kutnie (woj. łódzkie). Na ulicy Jana Pawła II zderzyły się ze sobą trzy samochody osobowe. Ranna została jedna osoba. Jak informuje policja jeden z kierujących, około 50-letni mężczyzna był kompletnie pijany. - Mężczyzna nie był w stanie dmuchać w alkomat, pobrano mu krew do badań na zawartość alkoholu w organizmie - przekazała rzeczniczka policji w Kutnie.

Był tak pijany, że nie był w stanie dmuchać w alkomat

Był tak pijany, że nie był w stanie dmuchać w alkomat

Źródło:
tvn24.pl

Do jednego z wolskich mieszkań wdarł się mężczyzna, który bił domowników po głowie i groził przedmiotem przypominającym broń mężczyźnie. Powodem było nagranie zamieszczone w internecie dotyczące jego partnerki. Policjanci zatrzymali dwójkę podejrzanych: 33-latka i 25-latkę.

Na korytarzu dwie osoby wzywały pomocy. "Do ich mieszkania wdarł się nieznany mężczyzna"

Na korytarzu dwie osoby wzywały pomocy. "Do ich mieszkania wdarł się nieznany mężczyzna"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W Sądzie Okręgowym w Kaliszu kończy się proces dwóch mężczyzn i kobiety, którzy są oskarżeni o zabójstwo 43-latka ze szczególnym okrucieństwem. Zdaniem prokuratury miało ono być zemstą za pobicie kobiety, matki jednego z podejrzanych. Do zabójstwa doszło w sierpniu 2021 roku.

Zabili 43-latka z zemsty za pobicie kobiety. Kończy się proces trojga oskarżonych

Zabili 43-latka z zemsty za pobicie kobiety. Kończy się proces trojga oskarżonych

Źródło:
PAP

Jolanta i Natalia Romiszewski to matka i córka, mieszkają w Pensylwanii. W nadchodzących wyborach prezydenckich Jolanta popiera kandydata republikanów Donalda Trumpa, a Natalia - demokratkę Kamalę Harris. Czy przedwyborcza polaryzacja odbija się na ich relacjach? O tym rozmawiała z nimi dziennikarka "Faktów" TVN Katarzyna Kolenda-Zaleska.

Matka głosuje na Trumpa, córka na Harris. "Jest mi smutno"

Matka głosuje na Trumpa, córka na Harris. "Jest mi smutno"

Źródło:
tvn24

Unia Europejska powinna mieć nadzieję na zwycięstwo Donalda Trumpa w wyborach prezydenckich w USA - ocenia na portalu Politico Mujtaba Rahman, szef think tanku Eurasia Group. Jego zdaniem wspólnota utraciła swój cel i - co zaskakujące - powrót byłego prezydenta do Białego Domu może być tym, co ten cel przywróci. Politico pisze też na swojej stronie, że europejscy liderzy już dzisiaj szykują się na to, co "najlepszy przyjaciel Trumpa", czyli premier Węgier Viktor Orban może próbować zrobić w przypadku wygranej byłego prezydenta.

Wygrana Trumpa pomoże Unii? "Ożywczy efekt, jaki może wywołać szok"

Wygrana Trumpa pomoże Unii? "Ożywczy efekt, jaki może wywołać szok"

Źródło:
PAP

Donald Trump kończy swoją kampanię prezydencką wiecem w Michigan, który jest jednym ze stanów wahających się. Tymczasem niektóre jego wypowiedzi rodzą obawy, że w przypadku kiedy wynik wyborów okazałby się dla niego niekorzystny, może dążyć do jego podważenia. O takim scenariuszu pisze brytyjski "The Guardian".

Trump kończy kampanię i co dalej? Mówi o "bandzie nieuczciwych ludzi"

Trump kończy kampanię i co dalej? Mówi o "bandzie nieuczciwych ludzi"

Źródło:
TVN24, Fakty TVN, PAP
Diagnoza, recepta i lekarstwo. Doktor Trump chce drugiej operacji

Diagnoza, recepta i lekarstwo. Doktor Trump chce drugiej operacji

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Jak dotąd to demokraci chętniej korzystali z możliwości wczesnego głosowania, jednak w 2024 roku korzystają z niego tłumnie również wyborcy republikańscy. Analizujący dane naukowcy zastanawiają się, co oznacza to dla wyborów prezydenta USA. I jeden wniosek jest oczywisty.

Ponad 78 milionów wyborców już oddało swój głos. Analitycy wiedzą, co to oznacza dla wyborów

Ponad 78 milionów wyborców już oddało swój głos. Analitycy wiedzą, co to oznacza dla wyborów

Źródło:
NYT, Forbes, ABC News, Bipartisal Policy Center

Mróz chwycił we wtorek nocą oraz o poranku na terenie niemal całego kraju. W najzimniejszym miejscu było -6 stopni Celsjusza. Kolejne noce i poranki też w niektórych regionach zapowiadają się bardzo zimno.

Dzisiaj było -6 stopni. Następne poranki też będą lodowate

Dzisiaj było -6 stopni. Następne poranki też będą lodowate

Źródło:
tvnmeteo.pl

Nawet 50 tysięcy złotych grzywny będzie grozić tym pracodawcom, którzy spóźniają się z wypłatą pracownikom wynagrodzeń przez co najmniej trzy miesiące - pisze "Dziennik Gazeta Prawna". Taką maksymalną wysokość sankcji zakłada najnowsza wersja projektu ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę przygotowana przez resort rodziny i pracy.

Kara może sięgnąć 50 tysięcy złotych. Jest projekt

Kara może sięgnąć 50 tysięcy złotych. Jest projekt

Źródło:
"Dziennik Gazeta Prawna"

Ma ponad 90 kilometrów - jest zatłoczona, odkąd powstała. Chodzi o autostradę A2 między Łodzią a Warszawą. Dla stojących w korkach kierowców nadchodzi wreszcie ratunek - droga zostanie poszerzona. Zyska po jednym pasie w każdą ze stron. Kiedy? Formalności już ruszyły. Drogowcy koniec prac przewidują na 2029 rok. Materiał Łukasza Wieczorka z magazynu "Polska i Świat".

A2 między Łodzią a Warszawą będzie trzypasmowa. Drogowcy podają termin

A2 między Łodzią a Warszawą będzie trzypasmowa. Drogowcy podają termin

Źródło:
TVN24

Nominacja arcybiskupa Adriana Galbasa to dobry, choć zaskakujący wybór dla Warszawy - ocenił publicysta Tomasz Terlikowski. Jego zdaniem arcybiskup Galbas jest bardziej otwarty na zmiany niż przeciętny polski biskup, nie boi się trudnych decyzji i "szuka nowych dróg dotarcia" do młodych ludzi, co jest istotne w "szybko postępującej laicyzacji".

"Bardziej otwarty niż przeciętny polski biskup". Nowy metropolita warszawski "nie boi się trudnych decyzji"

"Bardziej otwarty niż przeciętny polski biskup". Nowy metropolita warszawski "nie boi się trudnych decyzji"

Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl

Stacja TVN24 w październiku była najchętniej oglądanym kanałem informacyjnym w kraju z 5,83 procent udziału w widowni w grupie ogólnej (widzowie powyżej 4. roku życia) - wynika z danych Nielsen TV Audience Measurement. "Fakty" TVN były najchętniej wybieranym serwisem informacyjnym, a portal tvn24.pl najczęściej czytanym serwisem internetowym stacji telewizyjnej.

Świetne wyniki TVN24, tvn24.pl i "Faktów" TVN. Dziękujemy!

Świetne wyniki TVN24, tvn24.pl i "Faktów" TVN. Dziękujemy!

Źródło:
tvn24.pl

Tomasz Jakubiak, juror popularnego programu kulinarnego "MasterChef", opowiedział w "Dzień dobry TVN" o swoim życiu z nowotworem. - To było strasznie trudne, że nie mogę zaprowadzić dziecka do przedszkola, nie mogę pójść na spacer, nie mogę pójść z kumplami na kawę - przyznał. Według jego żony Anastazji, życie jest teraz "zupełnie inne". - On na zewnątrz jest bardzo silny i wszystkim chce pokazać, że walczy - mówiła. Dodała, że mimo wszystko pojawia się "kruchość, lęk, strach".

"Już było tak, że nie byłem w stanie dojść z łazienki do sypialni". Tomasz Jakubiak o chorobie

"Już było tak, że nie byłem w stanie dojść z łazienki do sypialni". Tomasz Jakubiak o chorobie

Źródło:
Dzień Dobry TVN

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej pracuje nam przepisami umożliwiającymi ponowne przeliczenie przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych emerytur i rent rodzinnych przyznanych w czerwcu w latach 2009-2019. Według zapowiedzi wniosek o przeliczenie świadczenia będzie można złożyć od 1 czerwca 2025 roku.

Ponowne przeliczenie stu tysięcy emerytur. Trzeba będzie złożyć wniosek

Ponowne przeliczenie stu tysięcy emerytur. Trzeba będzie złożyć wniosek

Źródło:
PAP