"Wspólnie dbamy o bezpieczeństwo naszych państw, Europy i całego wolnego świata"

[object Object]
Ministrowie złożyli wieniec przed Grobem Nieznanego Żołnierzatvn24
wideo 2/2

Polskę i Wielką Brytanię wiele łączy w podejściu do bezpieczeństwa - powiedział w czwartek szef Ministerstwa Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak. Razem z ministrem spraw zagranicznych Jackiem Czaputowiczem gościli w Warszawie brytyjskich ministrów.

Szefowie resortów spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz i Boris Johnson oraz obrony Mariusz Błaszczak i Gavin Williamson złożyli wieńce przed Grobem Nieznanego Żołnierza, wcześniej spotkali się na konsultacjach w formule tak zwanej kwadrygi.

– Bardzo wiele łączy nas, Polaków, z Wielką Brytanią, wiele wspólnych wydarzeń historycznych, ale także bardzo wiele łączy nas, jeśli chodzi o podejście do spraw związanych z bezpieczeństwem, wolnościami obywatelskimi, bardzo wiele, jeżeli chodzi o przeszłość, historię, ale także współczesność – powiedział Błaszczak podczas uroczystości.

Zwrócił uwagę, że Polska obchodzi w tym roku setną rocznicę odzyskania niepodległości, a Wielka Brytania – utworzenia Królewskich Sił Powietrznych RAF. Przypomniał udział polskich lotników w bitwie o Wielką Brytanię i udział polskich matematyków w złamaniu szyfru Enigmy. Szef MON podkreślił obecną współpracę wojskową i zbrojeniową obu krajów, którą ułatwia dwustronne porozumienie zawarte w grudniu ubiegłego roku.

– Ściśle współpracujemy w ramach Sojuszu Północnoatlantyckiego. Dowodem tej współpracy są żołnierze Zjednoczonego Królestwa, którzy stacjonują w Orzyszu. Wspólnie zapewniamy bezpieczeństwo na wschodniej flance NATO – dodał, nawiązując do wielonarodowej batalionowej grupy bojowej, w której skład wchodzi brytyjski pododdział.

– Wspólnie dbamy o bezpieczeństwo naszych państw, ale także Europy i całego wolnego świata – powiedział Błaszczak.

Ministrowie Polski i Wielkiej Brytanii spotkali się w Warszawieskładają wieniec przed Grobem Nieznanego Żołnierza

"Od 20 lat w NATO stajemy razem przeciw agresorom, gdziekolwiek są"

Także sekretarz obrony Williamson podkreślił, że "Polska to kraj, który wiele razy stawał ramię w ramię z Wielką Brytanią", nawiązując do udziału Polaków w obronie Wielkiej Brytanii podczas II wojny światowej.

– Dzięki odwadze i zaangażowaniu tak wielu Polaków udało się obronić Wielką Brytanię, gdy walczyli z RAF przeciwko nazistowskim Niemcom – powiedział.

Podkreślił, że Polacy i Brytyjczycy walczyli też razem w Afryce Północnej i pod Monte Cassino "o wyzwolenie nie tylko Polski, ale całej Europy". – Kontynuujemy tę współpracę, od 20 lat w NATO stajemy razem przeciw agresorom, gdziekolwiek są – dodał Williamson.

"Podobnie postrzegamy wiele kwestii międzynarodowych"

Z kolei szef polskiego MSZ Jacek Czaputowicz podkreślił, że "Grób Nieznanego Żołnierza skupia jak w soczewce tysiącletnią historię naszego państwa i narodu". – Stoimy przy urnach z ziemią uświęconą krwią przelewaną przez polskich żołnierzy w obronie wartości uniwersalnej, dla nas Polaków najważniejszej: wolności – powiedział.

Przypomniał wspólną walkę lotników i podkreślił, że "dziś nasze kraje rozwijają współpracę w ramach partnerstwa strategicznego". – Podobnie postrzegamy wiele kwestii międzynarodowych, zwłaszcza tych dotyczących szeroko rozumianego bezpieczeństwa. Wspólnym naszym zadaniem jest wzmacnianie więzi transatlantyckich, kluczowych dla stabilności całego świata zachodniego – powiedział.

"Relacje między Polską i Wielką Brytanią kwitną"

Również Johnson nawiązał do wspólnej walki pilotów "przeciw zagrożeniu, przed którym stanął cały nasz kontynent". – Polska przyszła nam wtedy z pomocą. To wspaniałe widzieć dziś brytyjskich żołnierzy, którzy tutaj gwarantują bezpieczeństwo całej wschodniej Europy – powiedział brytyjski minister spraw zagranicznych.

– Relacje między Polską i Wielką Brytanią kwitną. Nasz handel rośnie i jestem dumny mogąc powiedzieć, że w Zjednoczonym Królestwie żyje milion Polaków. Chcę, żebyście wiedzieli, że są kochani i doceniani, i nie chcemy, żeby wracali – zapewnił.

Ale – zaznaczył Johnson – polsko-brytyjskie "relacje wykraczają poza bezpieczeństwo, obronę, wzrost handlu". – Opierają się na wspólnych wartościach. Brytania i Polska opowiadają się za wolnością, demokracją i swobodą jednostki. Walczyliśmy razem przez ostatnie sto lat i oczekuję, że będziemy nadal współpracować przez kolejnych sto lat – powiedział Johnson.

Konsultacje przez szczytem NATO

Spotkanie w formule tak zwanej kwadrygi – szóste już – miało na celu konsultacje przed lipcowym szczytem NATO, omówienie dwustronnych relacji w dziedzinie bezpieczeństwa i współpracy w organizacjach międzynarodowych, w tym NATO i Radzie Bezpieczeństwa ONZ.

Ministrowie spraw zagranicznych i obrony Polski i Wielkiej Brytanii rozmawiali także o współpracy wojskowej, w tym wielonarodowych batalionowych grupach bojowych, rozlokowanych na wschodnich obrzeżach NATO w ramach tak zwanej wysuniętej wzmocnionej obecności (eFP).

W uroczystości na Placu Piłsudskiego wzięli udział żołnierze obu państw, w tym z brytyjskiego pododdziału zwiadowczego, który stacjonuje w Orzyszu.

Autor: pk//kg / Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości

W niedzielę weszły w życie zmiany w Regulaminie ogólnym żołnierza Wojska Polskiego. Polscy żołnierze mogą od teraz nosić zarost do długości trzech centymetrów, a także odsłonić tatuaże na ramionach i przedramionach.

Polscy żołnierze mogą zapuścić brody i odsłonić tatuaże. "Dla wielu stanowiło to problem"

Polscy żołnierze mogą zapuścić brody i odsłonić tatuaże. "Dla wielu stanowiło to problem"

Źródło:
PAP

W 85. rocznicę wybuchu II wojny światowej oficjalne obchody z udziałem najważniejszych władz państwowych odbywają się równocześnie na gdańskim Westerplatte i w Wieluniu. - Dzisiaj nie powiemy "Nigdy więcej wojny". Dzisiaj musimy powiedzieć: "Nigdy więcej samotności". Nie może już tak więcej być w historii, że Polska będzie samotnie stawiała czoła agresji - mówił premier Donald Tusk.

"Nigdy więcej samotności"

"Nigdy więcej samotności"

Źródło:
TVN24

Nie wolno ustępować imperializmowi, druga wojna światowa jest tego wielką lekcją - podkreślił w niedzielę w Wieluniu prezydent Andrzej Duda. Jak dodał, "wybaczenie i uznanie winy to jedno, a zadośćuczynienie za szkody to drugie". - I ta sprawa cały czas jeszcze nie jest załatwiona i nigdy nie była załatwiona od 80 lat - powiedział.

Prezydent w Wieluniu. "Zadośćuczynienie za straty poniesione w drugiej wojnie światowej należy się Polakom"

Prezydent w Wieluniu. "Zadośćuczynienie za straty poniesione w drugiej wojnie światowej należy się Polakom"

Źródło:
PAP
"Do jednego kliknięcia skróciliśmy dystans pomiędzy pragnieniem a jego realizacją"

"Do jednego kliknięcia skróciliśmy dystans pomiędzy pragnieniem a jego realizacją"

Źródło:
tvn24.pl
Premium

W sobotę w amerykańskim stanie Missisipi doszło do wypadku autobusu. Zginęło co najmniej siedem osób, w tym sześcioletni chłopiec i jego 16-letnia siostra, a 37 osób trafiło do szpitali z obrażeniami - podały amerykańskie media, powołując się miejscowe władze.

Wypadek autobusu w USA. Siedem ofiar, w tym rodzeństwo, wiele osób rannych

Wypadek autobusu w USA. Siedem ofiar, w tym rodzeństwo, wiele osób rannych

Źródło:
PAP

Śledztwo, które prowadzimy, ma kilka wątków. Generalnie rzecz ujmując, badamy, czy w latach 2006-2009 mogło dochodzić do popełniania przestępstw przez funkcjonariuszy CBA, w tym przez szefa i jego zastępców - powiedział rzecznik Prokuratury Okręgowej w Łodzi Krzysztof Kopania po emisji materiału "Superwizjera" "Seksmisja CBA. Kulisy operacji wiedeńskiej".

Działania CBA za czasów Kamińskiego i Wąsika. Prokuratura prowadzi śledztwo z "kilkoma wątkami"

Działania CBA za czasów Kamińskiego i Wąsika. Prokuratura prowadzi śledztwo z "kilkoma wątkami"

Źródło:
TVN24

W niedzielę w Turyngii i Saksonii odbywają się wybory do parlamentów regionalnych tych krajów związkowych. Jak piszą media, skrajnie prawicowa Alternatywa dla Niemiec (AfD) "zmierza po bezprecedensowe wyniki". W Turyngii prawdopodobnie wygra, a w Saksonii idzie łeb w łeb z chadekami - wskazują ostatnie sondaże. Na ulice Erfurtu w Turyngii wyszły w sobotę tysiące osób - zarówno zwolenników, jak i przeciwników tej partii. "Niemcy Wschodnie!", "Naziści precz!", było słychać głosy z dwóch stron. Wybory w Niemczech śledzi dzisiaj cały świat.

AfD zdobędzie Turyngię i Saksonię? Ruszły wybory, na które patrzą nie tylko Niemcy

AfD zdobędzie Turyngię i Saksonię? Ruszły wybory, na które patrzą nie tylko Niemcy

Źródło:
PAP

Były minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro poinformował o śmierci Ewy Bialik, prokurator i rzeczniczki Prokuratury Krajowej. Bialik zmarła w wieku 58 lat. "Była wzorem profesjonalizmu zawodowego, zawsze rzetelna i życzliwa" - napisał na platformie X.

Nie żyje prokurator Ewa Bialik

Nie żyje prokurator Ewa Bialik

Źródło:
PAP

Po rządzie Olafa Scholza do końca kadencji nie należy spodziewać się niczego istotnego w polityce Niemiec wobec Ukrainy - twierdzi politolog Carlo Masala, naukowiec wykładający w Uniwersytecie Bundeswehry w Monachium. Jego zdaniem siły przeciwne pomocy, przede wszystkim w SPD, będą zyskiwały na znaczeniu.

Siły przeciwne pomocy Ukrainie zyskują. "Nie istnieje żadna poważna strategia"

Siły przeciwne pomocy Ukrainie zyskują. "Nie istnieje żadna poważna strategia"

Źródło:
PAP

W państwach Azji Środkowej władza zazwyczaj jest przekazywana przez satrapów komuś w rodzinie. Tak zapewne stanie się też w Uzbekistanie, gdzie prezydent Szawkat Mirzijojew udziela córce większych pełnomocnictw i deleguje na odpowiedzialne stanowiska. Może to stanowić wstęp do przekazania jej władzy nad całym państwem - analizuje portal Radia Swoboda.

Saida "jest jak meteoryt". Wkrótce przejmie państwo? 

Saida "jest jak meteoryt". Wkrótce przejmie państwo? 

Źródło:
PAP, Radio Swoboda

Izraelskie wojska kontynuują szeroko zakrojoną operację na Zachodnim Brzegu. Poinformowano o ciężkich walkach z palestyńskimi bojownikami w obozie dla uchodźców w Dżeninie. W nocy doszło do dwóch prób zamachów bombowych w innych częściach Zachodniego Brzegu, sprawców zastrzelono.

Izrael kontynuuje ofensywę. Jedna z największych tego typu operacji od prawie 20 lat

Izrael kontynuuje ofensywę. Jedna z największych tego typu operacji od prawie 20 lat

Źródło:
PAP

Według oficjalnych danych, w Meksyku od 1950 roku zaginęło bez wieści 116 386 osób, których nigdy nie odnaleziono - ogłosiły w piątek tamtejsze stowarzyszenia obrońców praw człowieka.

Ponad 100 tysięcy osób, których nigdy nie odnaleziono

Ponad 100 tysięcy osób, których nigdy nie odnaleziono

Źródło:
PAP

Władze Chin i Filipin po raz kolejny wzajemnie oskarżyły się o celowe doprowadzenie do zderzenia okrętów straży przybrzeżnej na Morzu Południowochińskim. To kolejny z serii incydentów, do których doszło w ostatnim czasie na spornych wodach.

"Bezpośrednio i celowo staranował okręt". Konfrontacja na spornych wodach

"Bezpośrednio i celowo staranował okręt". Konfrontacja na spornych wodach

Źródło:
Reuters, PAP

Na początku lipca kot o imieniu Finn zaginął w Middle River w stanie Minnesota. Jego właścicielka szukała go każdej nocy. Mruczka znaleziono dwa miesiące później w Monroe w stanie Waszyngton, które oddalone jest od jego domu o ponad 2400 kilometrów.

"Szukałam go każdej nocy". Zaginiony kot znaleziony ponad 2400 kilometrów od domu

"Szukałam go każdej nocy". Zaginiony kot znaleziony ponad 2400 kilometrów od domu

Źródło:
ENEX, KIRO7, yahoo.com

Iga Świątek wywalczyła awans do kolejnej rundy US Open. Premier Donald Tusk zapowiedział "wielką rządową spowiedź powszechną". Zmarła była rzeczniczka Prokuratury Krajowej Ewa Bialik. Oto pięć rzeczy, które warto wiedzieć w niedzielę.

Pięć rzeczy, które warto wiedzieć w niedzielę 1 września

Pięć rzeczy, które warto wiedzieć w niedzielę 1 września

Źródło:
tvn24.pl

W Rzeszowie, na osiedlu Biała, doszło do pożaru budynków mieszkalnych w zabudowie szeregowej. W jednym z nich doszło do wybuchu butli z gazem. Służby informują, że nie ma rannych. Przed przyjazdem strażaków z budynków ewakuowało się 20 osób.

Pożar w szeregówkach w Rzeszowie. Wybuchła butla z gazem, osiem domów zniszczonych     

Pożar w szeregówkach w Rzeszowie. Wybuchła butla z gazem, osiem domów zniszczonych     

Źródło:
TVN24, PAP

Zmiana zasad opłat za parkowanie w miastach może być dla niektórych dramatyczna w skutkach. Trudno inaczej nazwać wezwanie do zapłacenia 18 tysięcy złotych dla kobiety z niepełnosprawnością. Są też inne przykłady z innych miast. 

Zmiana zasad opłat za parkowanie może być źródłem ludzkich dramatów. Za błędy płaci się naprawdę dużo

Zmiana zasad opłat za parkowanie może być źródłem ludzkich dramatów. Za błędy płaci się naprawdę dużo

Źródło:
Fakty TVN

238 nałożonych mandatów, 46 zatrzymanych dowodów rejestracyjnych, 13 odebranych praw jazdy. To efekt kontroli, które w ostatnich dniach prowadzili stołeczni policjanci, głównie w centrum Warszawy. Akcja była wymierzona w kierowców, którzy uprzykrzają życie mieszkańcom rykiem silników swoich aut i motocykli.

Posypały się mandaty dla kierowców za ryczące silniki

Posypały się mandaty dla kierowców za ryczące silniki

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Magazyn śledczy reporterów "Superwizjer" wraca na antenę z nowymi odcinkami. Autorzy programu od lat ukazują nadużycia władzy, korupcję, błędy wymiaru sprawiedliwości, skandale w policji i afery gospodarcze. Program będzie można oglądać na antenie TVN, TVN24 oraz w TVN24 GO i na platformie Player. Oto czego widzowie mogą spodziewać się w nowym sezonie.

"Superwizjer" powraca. Gdzie i kiedy oglądać nowe odcinki

"Superwizjer" powraca. Gdzie i kiedy oglądać nowe odcinki

Źródło:
tvn24.pl
"Jak robiłem to zdjęcie, czułem, że będą z tego kłopoty". Fotograf prezydenta Dudy o kulisach pracy w Pałacu

"Jak robiłem to zdjęcie, czułem, że będą z tego kłopoty". Fotograf prezydenta Dudy o kulisach pracy w Pałacu

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Rada Polskich Mediów wystosowała apel o podjęcie śledztwa w sprawie zabójstwa dziennikarza Jarosława Ziętary. "W państwie prawa nie może być zgody na brak kary za zbrodnię. Szczególnie za zbrodnię, która w swojej istocie jest zamachem na podstawy demokratycznego państwa" - napisano.

"W państwie prawa nie może być zgody na brak kary za zbrodnię"

"W państwie prawa nie może być zgody na brak kary za zbrodnię"

Źródło:
Rada Polskich Mediów, tvn24.pl

Po raz czwarty wręczono Medale Wolności Słowa. W czasie gali wyróżniono laureatów w trzech kategoriach: Media, Instytucja i Obywatel/Obywatelka. W pierwszej z nich medal otrzymała Karolina Lewicka z Tok FM, w drugiej odznaczono stowarzyszenie Pro Loquela Silesiana, zaś w trzeciej - Anja Rubik.

Medale Wolności Słowa przyznane

Medale Wolności Słowa przyznane

Aktualizacja:
Źródło:
Fundacja Grand Press

W najnowszym "Kadrze na kino" Ewelina Witenberg opowiedziała o najgłośniejszych filmowych premierach tego tygodnia. Już za tydzień do kin trafi film Jorgosa Lantimosa "Rodzaje życzliwości" z Emmą Stonę, Jesse Plemonsem i Willem Dafoe w rolach głównych. Prowadząca program podzieliła się także dobrą wiadomością z miłośnikami polskiego kina.

Co warto obejrzeć. Ewelina Witenberg podsumowuje. "Kadr na kino" w TVN24

Co warto obejrzeć. Ewelina Witenberg podsumowuje. "Kadr na kino" w TVN24

Źródło:
tvn24.pl