Członek RPP: Perspektywa szatni się zmieniła. Dzisiaj płaszcz zginął jej pracownikowi

Źródło:
TVN24
Litwiniuk: mam nadzieję, że będzie refleksja po stronie prezesa Glapińskiego
Litwiniuk: mam nadzieję, że będzie refleksja po stronie prezesa GlapińskiegoTVN24
wideo 2/11
Litwiniuk: mam nadzieję, że będzie refleksja po stronie prezesa GlapińskiegoTVN24

15 października był dniem oświecenia dla wielu członków organów NBP - powiedział w "Jeden na Jeden" w TVN24 członek Rady Polityki Pieniężnej profesor Przemysław Litwiniuk. W programie mówił o sporze wewnątrz Narodowego Banku Polskiego, inflacji i znaczeniu Komisji Nadzoru Finansowego.

W środę członek zarządu RPP Paweł Mucha opublikował oświadczenie i dwa pisma, w których zarzucił m.in., że "w praktyce działania organów NBP dochodzi do istotnych i mających kluczowe znaczenie dla funkcjonowania banku centralnego przekroczeń". Zarząd NBP uznał postępowanie Muchy za "nieakceptowalne". Prezes NBP Adam Glapiński w odpowiedzi stwierdził, że żadnego sporu w NBP nie ma, a "spór jest tylko o nagrody i premie, to jest cała prawda". - Reszta to mgiełka i didaskalia - zapewniał.

Wojna na górze w NBP. "Chodzi o pieniądze, chodzi o wynagrodzenia, i taki jest spór"

"Zmieniła się perspektywa szatni"

O konflikcie w Narodowym Banku Polskim pytany był w piątkowym wydaniu "Jeden na jeden" w TVN24 gość Agaty Adamek - członek RPP, profesor Przemysław Litwiniuk. W tym kontekście przypomniano słowa Muchy z lipca 2022 roku, który twierdził wtedy, że "próba destabilizacji państwa poprzez werbalny atak na prezesa NBP to działanie na szkodę państwa".

Litwiniuk pytany wobec tego, co się zmieniło od tego czasu, odparł, że "zgadza się z tym, że budowanie tego rodzaju atmosfery wokół instytucji Narodowego Banku Polskiego nie służy państwu". - I nie chciałbym, aby tego typu zjawisko występowało, natomiast myślę, że niektórzy potrzebują czasu i osobistego doświadczenia, aby przełożyć pewne zjawiska na własne poglądy - przyznał.

Ocenił przy tym, że Mucha "jest bardzo dobrym adwokatem". - Adwokatura polska ma w swoim kodzie genetycznym poczucie niezależności, adwokaci nie pracują na etatach na przykład. Myślę, że po roku pracy w NBP (Mucha) dostrzegł to, o czym mówiliśmy wcześniej - stwierdził.

- Tyle, że nawiązując do osoby Ryszarda Ochódzkiego z "Misia", można powiedzieć, że perspektywa szatni się zmieniła. Rok temu my uznaliśmy, że powiedzieliśmy, co należy kierownikowi szatni i więcej nie ma sensu, a dzisiaj płaszcz zginął także pracownikowi szatni i z tego tytułu powstało to zagadnienie, o którym rozmawiamy - skomentował Litwiniuk.

>> Konflikt w NBP "może otworzyć potencjalną drogę do postawienia Adama Glapińskiego przed Trybunałem Stanu" 

Na zwrócenie uwagi, że Adam Glapiński zarzucił Musze pazerność, Litwiniuk odparł, że "nie zna pana ministra Muchy jako człowieka pazernego". - Mam o nim dobre zdanie jako o fachowcu, natomiast rzeczywiście przeglądu legislacyjnego wymagałaby kwestia uregulowania zasad wynagradzania członków zarządu Narodowego Banku Polskiego - dodał.

Litwiniuk mówił przy tym, że "prezes Glapiński bardzo często akcentuje odrębność i niezależność poszczególnych organów NBP od siebie, rady od zarządu, zarządu od rady i prezesa od rady". - Przy czym w jego rękach skupia się wymierzanie poziomu nagród i premii członkom zarządu, co generalnie ingeruje w poczucie tej niezależności. Ta sytuacja jest niedopuszczalna, powinna być zmieniona - zaznaczył.

Wypowiadając się o zarobkach Glapińskiego stwierdził, że "społeczeństwo jest w stanie ocenić, czy jest to płaca adekwatna do wysiłków, które czyni". Pytany, czy jego zdaniem jest to adekwatna płaca, Litwiniuk odparł, że jego zdaniem prezes NBP "miałby na rynku trudności ze znalezieniem chętnego do zapłacenia mu takich pieniędzy za tego rodzaju świadczenia".

Jak wynika z informacji zamieszczonych na stronach banku centralnego, Glapiński jako prezes Narodowego Banku Polskiego zarobił w 2022 roku ponad 1,3 miliona złotych brutto. To kwota o 18 procent wyższa niż rok wcześniej.

Litwiniuk: mam nadzieję, że będzie refleksja po stronie prezesa Glapińskiego

Poruszając z kolei wątek wczorajszej konferencji Adama Glapińskiego, gość TVN24 zauważył, że zostały tam wypowiedziane dwie tezy. - Pierwsza: nie ma konfliktu w zarządzie NBP, druga: atmosfera w Radzie Polityki Pieniężnej jest bardzo dobra. Jeżeli pierwsze zdanie jest tak samo prawdziwe jak drugie, to myślę, że mamy do czynienia z potężnym konfliktem w zarządzie NBP - ocenił.

Pytany, jak jego zdaniem zakończy się konflikt wewnątrz Banku, Litwiniuk, odparł, że "ma nadzieję, że będzie refleksja".

Dopytywany, po której stronie spodziewa się refleksji, wskazał: - Po stronie pana prezesa Glapińskiego. Jednak on odpowiada całościowo, on jest jedyną osobą, która odpowiada konstytucyjnie za swoją działalność w Narodowym Banku Polskim. Dlatego on powinien w sposób szczególny zwrócić uwagę na prawidłowość funkcjonowania struktur i organów Narodowego Banku Polskiego.

Litwiniuk: Prezes wypowiedział dwie tezy. Jeżeli pierwsze zdanie jest tak samo prawdziwe jak drugie, to myślę, że mamy do czynienia z potężnym konfliktem w zarządzie NBP
Litwiniuk: Prezes wypowiedział dwie tezy. Jeżeli pierwsze zdanie jest tak samo prawdziwe jak drugie, to myślę, że mamy do czynienia z potężnym konfliktem w zarządzie NBPTVN24

"15 października był dniem oświecenia dla wielu członków organów" NBP

W dalszej części rozmowy Litwiniuk ocenił, że "15 października był dniem oświecenia dla wielu członków organów" NBP. - Nawet w decyzjach Rady Polityki Pieniężnej widać, że z większą ostrożnością zaczęto podchodzić do problematyki inflacji, nie spodziewano się również pochodów dziękczynnych za to, co dotychczas zostało osiągnięte - zauważył.

- Myślę, że to był taki dzień, w którym opadła jesienna mgła, mimo tego, że listopad już w kalendarzu - dodał.

Litwiniuk: 15 października był dniem oświecenia dla wielu członków organów NBP
Litwiniuk: 15 października był dniem oświecenia dla wielu członków organów NBPTVN24

Glapiński przed Trybunałem Stanu? "Nie jest to sprawa prosta, wymaga twardych dowodów"

W rozmowie zapytano także o ewentualną odpowiedzialność Adama Glapińskiego przed Trybunałem Stanu.

- Jako członek Rady Polityki Pieniężnej nie mam funkcji ani oskarżyciela, ani wnioskodawcy, ani tym bardziej członka tego gremium, które byłoby właściwe, by osądzać postawę prezesa Glapińskiego, natomiast z zasady niezależności banków centralnych, wywodzonej chociażby z traktatów konstytuujących Unię Europejską, należy wyciągnąć jeden wniosek: nie jest to sprawa prosta, wymaga twardych dowodów naruszenia prawa - odpowiedział Litwiniuk.

Przywołał tu przykład Łotwy, gdzie - jak przypomniał - zawieszono prezesa banku centralnego i decyzję tę uchylił Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej. - Więc wieszczenie tego typu procedury może być przedwczesne, może być na wyrost i generalnie nie służyłoby polskiej gospodarce - uprzedzał.

- Dlatego ja wzywam do opamiętania i do zracjonalizowania działań, które mają miejsce wewnątrz tej struktury. Natomiast z formalnego punktu widzenia jest to oczywiście możliwe - podsumował.

Jak mówił członek RPP, "widziałby obszar analizy raczej gdzie indziej". - Przede wszystkim w kwestii zgodności działań Narodowego Banku Polskiego z artykułem 220 ustęp 2 konstytucji w okresie covidowym. Mówię tutaj o pokrywaniu potrzeb pożyczkowych rządu, obligacjach, jak również o ustawowym i konstytucyjnym obowiązku zachowania apolityczności. To są dwa obszary, które mogłyby być ewentualnie analizowane w kontekście odpowiedzialności konstytucyjnej pana prezesa - mówił.

Litwiniuk zaznaczał przy tym, że "nieudostępnianie protokołów jest naruszeniem regulaminu, a nie ustawy czy konstytucji".

- Każdy członek zarządu odpowiada prawnie za wykonanie zadania ustawowego w postaci realizacji założeń polityki pieniężnej. Jeżeli Rada Polityki Pieniężnej podejmie pewne ustalenia, to świętym prawem i obowiązkiem każdego członka zarządu jest zapoznać się z tymi ustaleniami i je wdrażać. Jeżeli prezes nie zapoznaje członków zarządu z protokołami z posiedzenia RPP, to to jest zjawisko, które w ramach wewnętrznych regulacji jest na pewno nieakceptowalne, a z punktu widzenia wykonywania ustawowych zadań - szkodliwe. Dlatego wzywam do opamiętania - mówił.

Adam Glapiński przed Trybunałem Stanu? Litwiniuk: nie jest to sprawa prosta, wymaga twardych dowodów
Adam Glapiński przed Trybunałem Stanu? Litwiniuk: nie jest to sprawa prosta, wymaga twardych dowodówTVN24

"Nawet nam, członkom Rady Polityki Pieniężnej, nie udostępnia się protokołów"

Agata Adamek w rozmowie przypomniała, że Departament Prawny NBP - w odpowiedzi na twierdzenia Muchy - oświadczył, że protokoły z posiedzeń RPP objęte są ochroną wynikającą z przepisów o ochronie informacji niejawnych.

- Absolutnie nie podzielam tego poglądu. Ma [Paweł Mucha - red.] do tego uprawnienie w sensie formalnym i w sensie merytorycznym. Jest potrzeba, aby znał te dokumenty, ponieważ odpowiada za wykonanie tych decyzji. Tu nie ma pola do dalszej interpretacji. Jemu się to po prostu należy i to powinno mu być udostępniane - odparł Litwiniuk.

- Ale nawet nam, członkom Rady Polityki Pieniężnej, nie udostępnia się protokołów. Od prawie roku czekam na udostępnienie tych dokumentów. Po prostu mail osoby odpowiedzialnej w banku za przekazywanie tych dokumentów nie działa w drugą stronę - opisał. - Więc może to jest problem natury informatycznej - dodał.

"Przed nami perspektywa dość długiej, niewysokiej, ale jednak znacząco przekraczającej cel inflacji"

Pytany o to, na czym polega "oświecenie członków organów NBP", o którym wspomniał w rozmowie, Litwiniuk, wyjaśnił, że "dostrzeżono, że po ustąpieniu zewnętrznych przyczyn inflacji i na skutek polityki otoczenia naszej gospodarki, czyli głównie Europejskiego Banku Centralnego, doszliśmy do poziomu wskaźnika inflacji, z którym już musimy poradzić sobie sami".

- Jesteśmy na poziomie twardego lodu, który trzeba skuć, stopić, a to wymaga i czasu i odpowiednich narzędzi. A to, co się stało we wrześniu i w październiku, czyli łącznie 100 punktów bazowych obniżenia podstawowej stopy procentowej, raczej ten lód wypolerowało, a nie przygotowało do rozprawienia się z nim - ocenił.

Litwiniuk przewidywał, że "przed nami perspektywa dość długiej, niewysokiej, ale jednak znacząco przekraczającej cel inflacyjny inflacji, z którą będziemy sobie radzić być może nawet dłużej niż do końca 2025 roku". - Bo sądzę, że w 2026 roku do celu nie dochodzimy - dodał.

Podkreślał, że "z żadnych dokumentów Narodowego Banku Polskiego nie wynika, abyśmy cel (2,5 procent) mieli dotknąć w 2025 roku".

- Nawet najbardziej jaskrawe kolory na banerach umieszczonych na gmachu NBP nie pokonają persystencji inflacji - dodał. - Musimy tego dokonać normalnymi środkami, które są w dyspozycji Narodowego Banku Polskiego, między innymi utrzymywaną na właściwym poziomie realnie dodatnią stopą procentową - sugerował.

Baner inflacyjny na budynku NBP Zdjęcie z maja 2023 rokuKonrad Piasecki, TVN24

Zwracał przy tym uwagę, że "trzeba zauważyć, że inflacja spadła rok do roku, ale miesiąc do miesiąca urosła o 0,2 procenta". - Jeżeli nie będą zachowane instrumenty lub będą zachowane w ograniczonej formie, to inflacja może urosnąć nawet o 1 punkt procentowy w górę w odniesieniu do przyjętych założeń w najbliższych miesiącach - dodał.

"Polityka największej spółki paliwowej pomogła odpowiednio przygotować grunt pod odczyt inflacji"

Członek RPP przypomniał dane GUS i porównanie stosunku cen z października 2023 do października 2022, polecając, by "uświadomić sobie, że musimy spojrzeć na istotę procesów cenowych". - A te niestety są istotnie zakrzywione chociażby sytuacją na rynku paliw, gdzie doszło do pewnych niestandardowych zjawisk - przypomniał.

- W grudniu ubiegłego roku również polityka największej spółki paliwowej pomogła odpowiednio przygotować grunt pod odczyt inflacji w styczniu czy lutym. Nie doszło dzięki temu do przekroczenia bariery 20 procent - dodał Litwiniuk.

CZYTAJ WIĘCEJ: Cenowy rollercoaster na stacjach paliw

KNF "niezwykle ważna z punktu widzenia prowadzenia polityki gospodarczej"

Na koniec rozmowy Adamek zapytała Litwiniuka o znaczenie Komisji Nadzoru Finansowego, bowiem posada przewodniczącego KNF może być ostatnią, o której obsadzeniu formalnie zadecyduje premier Mateusz Morawiecki.

>> To może być ostatnie stanowisko, które obsadzi PiS

- To jest niezwykle ważny organ, jeśli chodzi o polską gospodarkę i sektor bankowy - odparł członek RPP. - W 2006 roku wyjęto nadzór bankowy z Narodowego Banku Polskiego i przeniesiono go do właśnie KNF-u. Krytycznie oceniam to rozwiązanie, ponieważ instrumenty działania KNF-u ingerują w wolność działalności gospodarczej banków i pod względem personalnym i pod względem zakresu aktywności gospodarczej - wspomniał.

Jak mówił dalej, "KNF jest instytucją nieznaną konstytucji".

- Przykładowo, rynek kredytów w ostatnim roku. Prezes Glapiński jest łaskaw sądzić, że to stopy procentowe zamroziły ten rynek, powodując odpowiednie osiągnięcia w odniesieniu do inflacji. Natomiast w moim przekonaniu był to bufor, który ustanowiła Komisja Nadzoru Finansowego, nakazując naliczać dodatkowy, hipotetyczny wzrost oprocentowania o pięć punktów do ustalania zdolności kredytowej, co w zasadzie pozbawiło większość zainteresowanych kredytem możliwości jego uzyskania - tłumaczył. - Dopiero kiedy w lutym ten bufor został zniesiony, mimo że stopy stały na tym samym poziomie, rynek kredytowy odżył i zbliża się do poziomu z 2021 roku w tej chwili - dodał.

Podsumował, że KNF "to urząd, który ma istotny wpływ na kreację pieniądza i jest niezwykle ważny z punktu widzenia prowadzenia polityki gospodarczej". - Trzeba mieć to na uwadze - zastrzegł.

Autorka/Autor:akw/ft

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Dwóch 15-latków trafiło w poniedziałek do szpitala po tym, jak zostali zranieni nożem w Lesie Bródnowskim. W sprawie zatrzymano 25-latka, który miał być agresorem, jednak teraz policja ma dowody, że pierwsi zaatakowali nastolatkowie. Zatrzymano łącznie czterech nieletnich. Wśród nich jest 13-latka.

Ranił nastolatków, bo się bronił? Zwrot w sprawie nożownika

Ranił nastolatków, bo się bronił? Zwrot w sprawie nożownika

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl

Na drodze wojewódzkiej nr 329 w miejscowości Jaczów kierowca jechał lewym pasem, zmuszając innych kierowców do zjechania. Nagranie z jazdy pirata drogowego trafiło do sieci. Teraz sprawą zajmuje się policja.

Pędził pod prąd, zmuszał innych do zjechania. Nagranie

Pędził pod prąd, zmuszał innych do zjechania. Nagranie

Źródło:
tvn24.pl

Włoskie służby opublikowały nagranie z interwencji na tarasach katedry w Mediolanie, gdzie turystka straciła przytomność. Kobieta źle się poczuła prawdopodobnie z powodu wysokiej temperatury - donoszą media. Turystom odradza się wchodzenie na punkt widokowy słynnej świątyni w czasie upałów.

Akcja ratunkowa na słynnym punkcie widokowym w Mediolanie

Akcja ratunkowa na słynnym punkcie widokowym w Mediolanie

Źródło:
ENEX, La Repubblica, TG La7, duomomilan.tours, duomomilano.it

Wzywany przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych do kraju ambasador Polski w USA Marek Magierowski chce prawie milionowej "rekompensaty" za pracę - podała Wirtualna Polska. Do tej kwestii odniósł się szef MSZ Radosław Sikorski, nazywający ją "skandalicznym żądaniem ambasadora". "Ponawiam mój wniosek do prezydenta Andrzeja Dudy o jego odwołanie z placówki w Waszyngtonie" - napisał w mediach społecznościowych.

Marek Magierowski chce od MSZ prawie miliona złotych "rekompensaty". Radosław Sikorski odpowiada

Marek Magierowski chce od MSZ prawie miliona złotych "rekompensaty". Radosław Sikorski odpowiada

Źródło:
PAP, Wirtualna Polska, tvn24.pl

Kilka miesięcy po utracie możliwości korzystania z rządowych maszyn Mateusz Morawiecki został nagrany podczas podróży samolotem tanich linii. Pytany przez współpasażerów, dlaczego zdecydował się na wybór akurat tego przewoźnika były premier nie odpowiedział. Sytuację skomentował jednak później w mediach społecznościowych.  

"Panie Mateuszu, a co to się stało?". Były premier odpowiada na nagranie z samolotu

"Panie Mateuszu, a co to się stało?". Były premier odpowiada na nagranie z samolotu

Źródło:
tvn24.pl

Krystyna Pawłowicz wezwała mnie do publicznych przeprosin za złożenie na nią doniesienia do prokuratury. Zażądała też konferencji prasowej dla wszystkich mediów. Mam potrzebę doprecyzowania, czy wszystkie media to mają być tylko krajowe, czy też mamy zwrócić się w ogóle do wszystkich funkcjonujących w naszym wszechświecie - mówił we wtorek marszałek Sejmu Szymon Hołownia.

Pawłowicz "wezwała do publicznych przeprosin". Hołownia pyta o dziennikarzy z Nowej Zelandii i Chile

Pawłowicz "wezwała do publicznych przeprosin". Hołownia pyta o dziennikarzy z Nowej Zelandii i Chile

Źródło:
TVN24, PAP

Burmistrz Dziwnowa Grzegorz Jóźwiak, pełniący swoją funkcję od 2010 roku, zmarł nagle w nocy z poniedziałku na wtorek. Kondolencje rodzinie i najbliższym zmarłego złożyli urzędnicy, współpracownicy polityka, poseł Artur Łącki i burmistrz Międzyzdrojów Mateusz Bobek.

Zmarł wieloletni burmistrz Dziwnowa. "Ogromny smutek, wielka strata"

Zmarł wieloletni burmistrz Dziwnowa. "Ogromny smutek, wielka strata"

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Posłowie z sejmowej Komisji Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej oczekują wyjaśnień od władz Polskiego Radia, które od sierpnia nie będzie transmitowało mszy świętej dla marynarzy i rybaków odbywających się w kościele pod wezwaniem świętej Elżbiety w Gdańsku. Po raz drugi na posiedzeniu komisji nie stawił się nikt z Polskiego Radia.

Koniec transmisji mszy świętych dla marynarzy. "To ponury żart"

Koniec transmisji mszy świętych dla marynarzy. "To ponury żart"

Źródło:
PAP

Udział w konkursie na Facebooku i przekazanie swoich danych osobowych oraz informacji o karcie płatniczej może skończyć się wyjątkowo boleśnie. Eksperci z firmy CyberRescue ostrzegają przed coraz częstszym oszustwem "na Snoop Dogga", czy na inne znane osoby, które mają zachęcić do wzięcia udziału w rzekomym konkursie. "Wcale nie czeka nas nagroda, a przykra niespodzianka" - wyjaśniają.

"Znany raper napisał do Ciebie na Messengerze?" Oszustwo na legendę hip-hopu

"Znany raper napisał do Ciebie na Messengerze?" Oszustwo na legendę hip-hopu

Źródło:
tvn24.pl

Erupcja Etny spowodowała tymczasowe zawieszenie przylotów i odlotów na lotnisku w Katanii. To nie pierwsza erupcja w tym miesiącu.

Wybuch Etny. Ośmiokilometrowa chmura pyłu nad Sycylią, zawieszono loty

Wybuch Etny. Ośmiokilometrowa chmura pyłu nad Sycylią, zawieszono loty

Źródło:
PAP, Quotidiano Nazionale, tvnmeteo.pl

Autostrada A2 w rejonie Wiskitek (województwo łódzkie) w kierunku Warszawy była zablokowana przez kilka godzin po tym, jak na jezdnię przewróciła się laweta przewożąca dwa samochody osobowe. Ruch odbywa się już normalnie. Informację i zdjęcie dostaliśmy na Kontakt 24.

Laweta przewożąca samochody przewróciła się na autostradzie

Laweta przewożąca samochody przewróciła się na autostradzie

Aktualizacja:
Źródło:
PAP

Chaos na Lotnisku Split spowodował atak hakerski - donosi chorwacki portal Slobodna Dalmacija. Wcześniej nasza widzka poinformowała nas, że wczoraj "około godziny 19.15 cały system lotniska przestał działać, co spowodowało całkowitą blokadę pracy systemu i funkcjonowania lotniska". Obecnie, jak dodaje Slobodna Dalmacija "możliwe są opóźnienia lotów".

Podróżujący utknęli na chorwackim lotnisku. Znana jest przyczyna kłopotów

Podróżujący utknęli na chorwackim lotnisku. Znana jest przyczyna kłopotów

Aktualizacja:
Źródło:
Kontakt24, tvn24.pl

W Sejmie trwa debata w ramach drugiego czytania projektów reformujących Trybunał Konstytucyjny. Poseł KO, sprawozdawca komisji Patryk Jaskulski mówił, że "bardzo ubolewa, że z sali wyszedł prezes PiS Jarosław Kaczyński. - Trybunał zżera ciężka choroba, choroba zwana PiS - ocenił. Mówił także, że mamy do czynienia z sytuacją, że "sędzia Przyłębska de facto ukradła Polsce Trybunał Konstytucyjny".

W Sejmie o Trybunale, który "zżera choroba zwana PiS". "Ubolewam, że wyszedł pan poseł Kaczyński"

W Sejmie o Trybunale, który "zżera choroba zwana PiS". "Ubolewam, że wyszedł pan poseł Kaczyński"

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Kimberly Cheatle, dyrektorka Secret Service, podczas przesłuchania w Izbie Reprezentantów znalazła się w krzyżowym ogniu krytyki, zarówno ze strony republikanów, jak i demokratów. Choć płyną zdecydowane głosy wzywające ją do dymisji, ona nie zamierza jej składać.

"Niebezpieczna jest pani przerażająca nieudolność". Burzliwe przesłuchanie szefowej Secret Service

"Niebezpieczna jest pani przerażająca nieudolność". Burzliwe przesłuchanie szefowej Secret Service

Źródło:
CNN, BBC, Reuters, tvn24.pl

Kamala Harris osiąga lepsze niż Joe Biden poparcie w kilku grupach wyborców - pisze w swojej analizie CNN. Demokratka ma przewagę nad Donaldem Trumpem między innymi wśród kobiet, osób o innym niż biały kolorze skóry czy wśród niezdecydowanych.

Sondaże pokazują, wśród których wyborców Kamala Harris ma największe szanse

Sondaże pokazują, wśród których wyborców Kamala Harris ma największe szanse

Źródło:
CNN, USA Today

Cztery osoby, w tym dwóch policjantów oraz kierowca i pasażer auta osobowego, zostali przetransportowani do szpitala po wypadku, do którego doszło w Rzeczycy (Lubelskie). Kierowca auta nie ustąpił pierwszeństwa jadącemu na sygnale policyjnemu radiowozowi i uderzył w bok pojazdu.

Zderzenie z radiowozem. Cztery osoby w szpitalu, w tym policjanci

Zderzenie z radiowozem. Cztery osoby w szpitalu, w tym policjanci

Źródło:
tvn24.pl

77-letni rowerzysta zginął w wypadku w Kłodawie (Podkarpackie). Mężczyzna nie ustąpił pierwszeństwa motocykliście, z którym się zderzył. Obaj kierowcy zostali przetransportowani do szpitala, gdzie rowerzysta zmarł.

Rowerzysta nie ustąpił pierwszeństwa, nie żyje

Rowerzysta nie ustąpił pierwszeństwa, nie żyje

Źródło:
tvn24.pl

Minister sprawiedliwości i prokurator generalny Adam Bodnar poinformował we wtorek, że prokuratura złoży zażalenie na decyzję sądu o niezastosowaniu aresztu wobec posła Marcina Romanowskiego. Ten poinformował z kolei, że złożył w Prokuraturze Krajowej zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa m.in. przez szefa MS, prokuratora krajowego Dariusza Korneluka i wiceszefa MS Arkadiusza Myrchę.

Bodnar składa zażalenie na decyzję sądu, Romanowski zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa

Bodnar składa zażalenie na decyzję sądu, Romanowski zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa

Źródło:
PAP

Moje stanowisko było takie i jest, że z tych dokumentów Rady Europy wynika, iż immunitet Marcina Romanowskiego w tym zakresie nie obowiązuje - powiedział w TVN24 rzecznik praw obywatelskich Marcin Wiącek. Jednocześnie zaznaczył, że w tej sprawie "opinie ekspertów są bardzo rozbieżne".

RPO o immunitecie Romanowskiego: największe autorytety mają inne stanowisko w tej sprawie

RPO o immunitecie Romanowskiego: największe autorytety mają inne stanowisko w tej sprawie

Źródło:
TVN24

Wiceprezydentka USA Kamala Harris, budując poparcie demokratów dla swojej nagłej kampanii prezydenckiej, zgromadziła w poniedziałek zwolenników w swoim debiutanckim przemówieniu wyborczym. Obiecała, że będzie ścigać kandydata Partii Republikańskiej Donalda Trumpa niczym prokuratorka w sądzie, w którym dawniej pracowała. Tego samego dnia co najmniej 2579 demokratycznych delegatów zadeklarowało poparcie dla Harris jako kandydatki tej partii w wyścigu o Biały Dom.

Kamala Harris rozpoczęła kampanię wyborczą. Pierwsze zapowiedzi

Kamala Harris rozpoczęła kampanię wyborczą. Pierwsze zapowiedzi

Źródło:
PAP

Według rozpowszechnianego w mediach społecznościowych przekazu w dwóch amerykańskich stanach Joe Biden otrzymał nominację i nie można już go skreślić z listy kandydatów na prezydenta. Tłumaczymy, że tak nie jest i dlaczego.

Nevada i Wisconsin: tam Bidena nie można już zmienić? Wyjaśniamy

Nevada i Wisconsin: tam Bidena nie można już zmienić? Wyjaśniamy

Źródło:
Konkret24

Włoskie media podają, że we Włoszech, zwłaszcza w rejonie Mediolanu i wśród uczestników niedawnych dwóch koncertów Taylor Swift, odnotowano wyraźny wzrost liczby przypadków COVID-19. W koncertach uczestniczyło łącznie około 130 tysięcy osób.

Nagły wzrost zakażeń COVID-19 po koncertach Taylor Swift

Nagły wzrost zakażeń COVID-19 po koncertach Taylor Swift

Źródło:
PAP

881 dni temu rozpoczęła się inwazja Rosji na Ukrainę. Nawet 30 tysięcy przedstawicieli rosyjskiej Gwardii Narodowej (Rosgwardii) może służyć w Ukrainie - przekazało brytyjskie ministerstwo obrony. Dodano, że większość żołnierzy z tej formacji zabezpiecza tyły wojsk uczestniczących w inwazji, a tylko część spośród nich walczy na froncie. Oto, co wydarzyło się w Ukrainie i wokół niej w ciągu ostatniej doby.

Raport: w Ukrainie może służyć nawet 30 tysięcy żołnierzy Rosgwardii

Raport: w Ukrainie może służyć nawet 30 tysięcy żołnierzy Rosgwardii

Źródło:
PAP

Poseł Jan Krzysztof Ardanowski, były minister rolnictwa, poinformował we wtorek, że powiadomił marszałka Sejmu, iż występuje z klubu PiS. - Przez te 23 lata mojego dorosłego życia intensywnie pracowałem na rzecz Polski i szeroko rozumianej prawicy. Jej reprezentacją było Prawo i Sprawiedliwość, jednak ten mechanizm przestał działać - tłumaczył w rozmowie z reporterem TVN24.

Jan Krzysztof Ardanowski odchodzi z PiS. "Ten mechanizm przestał działać"

Jan Krzysztof Ardanowski odchodzi z PiS. "Ten mechanizm przestał działać"

Źródło:
TVN24

Za podejrzanym o potrójne zabójstwo Jackiem Jaworkiem wystawiono Europejski Nakaz Aresztowania, czerwoną notę Interpolu i list gończy, a mimo to przez trzy lata pozostawał nieuchwytny dla policji. Dziennikarz tvn24.pl Robert Zieliński mówił w poniedziałek, że Jaworek "był osobą bardzo zamkniętą", nie korzystał z nowych technologii i pozwoliło mu to na zniknięcie "z technologicznego radaru, na którym dziś opiera się funkcjonowanie wszystkich policji całego świata".

Jak Jacek Jaworek zniknął z "technologicznego radaru, na którym opiera się funkcjonowanie policji całego świata"?

Jak Jacek Jaworek zniknął z "technologicznego radaru, na którym opiera się funkcjonowanie policji całego świata"?

Źródło:
TVN24

Nawałnica, która w weekend 13-14 lipca przeszła przez Warszawę, spowodowała duże zniszczenia w przyrodzie. Z większością skutków burz miejscy ogrodnicy już się uporali. Dokonali też bilansu wydarzeń sprzed ponad tygodnia.

34 drzewa wyrwane z korzeniami. Bilans nawałnicy w Warszawie

34 drzewa wyrwane z korzeniami. Bilans nawałnicy w Warszawie

Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP

IMGW ostrzega przed burzami. We wtorek niebezpiecznie będzie przede wszystkim w zachodniej Polsce, gdzie obowiązują alarmy pierwszego stopnia. W nadchodzących dniach burze będą zagrażać kolejnym regionom.

IMGW ostrzega. Wieczorem oraz w nocy może grzmieć i lać

IMGW ostrzega. Wieczorem oraz w nocy może grzmieć i lać

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Ufam, że ta sprawa zostanie w odpowiedni sposób potraktowana i rozstrzygnięta przez ustawodawcę - powiedział profesor Marcin Wiącek, Rzecznik Praw Obywatelskich, w programie "Jeden na jeden". We wtorek senacka Komisja Kultury i Środków Przekazu ponownie pochyli się nad nowelizacją prawa autorskiego i apelem mediów o uwzględnienie ich postulatów.

Rzecznik Praw Obywatelskich: Wolność prasy to dziennikarze i ich uprawnienia

Rzecznik Praw Obywatelskich: Wolność prasy to dziennikarze i ich uprawnienia

Źródło:
TVN24, PAP

Po całej serii upalnych dni temperatura coraz rzadziej będzie przekraczać 30 stopni. Jaka pogoda będzie towarzyszyła nam na przełomie lipca i sierpnia? Sprawdź długoterminową prognozę pogody na 16 dni przygotowaną przez Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: lato całkowicie zmieni swoje oblicze

Pogoda na 16 dni: lato całkowicie zmieni swoje oblicze

Źródło:
tvnmeteo.pl

Dreszczowiec przedstawiający kulisy historii seryjnego mordercy nękającego Boston, przejmująca opowieść o dotkniętych chorobą bliźniakach, a także skupiający się na walce o równość dramat historyczny – oto nowości, które w najbliższych dniach zostaną dodane do biblioteki serwisu Max. Co warto obejrzeć na platformie w tym tygodniu? 

Losy bostońskiego dusiciela, życie w cieniu choroby i walka o równość. Nowości na Max

Losy bostońskiego dusiciela, życie w cieniu choroby i walka o równość. Nowości na Max

Źródło:
tvn24.pl

Piętnasta edycja festiwalu Dookoła wody w Sandomierzu, a na nim projekcja nagradzanego dokumentu Ewy Ewart "Do ostatniej kropli". - Jest to film, który stwierdza, że jesteśmy częścią problemu, bardzo dużo rzek zniszczyliśmy, niszczymy je w sposób bezmyślny, ale jest coraz więcej ludzi, którzy zaczynają o te rzeki się dopominać, dbać o ich prawa, walczyć. To pokazuje, że możemy być też częścią rozwiązania tego problemu - mówiła Ewart.

"Do ostatniej kropli" Ewy Ewart na festiwalu w Sandomierzu

"Do ostatniej kropli" Ewy Ewart na festiwalu w Sandomierzu

Źródło:
TVN24