Komisja Wenecka zajmie się kolejną ustawą wprowadzoną przez rząd PiS. Chodzi o tak zwaną ustawę o inwigilacji. Wniosek o wydanie opinii w tej sprawie złożył do Komisji Weneckiej Komitet Monitorujący Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy - dowiedział się reporter TVN24.
- Dopiero dostaliśmy zgłoszenie. Nasza opinia w tej sprawie będzie gotowa najwcześniej w czerwcu tego roku - poinformowała Komisja Wenecka w odpowiedzi na zapytanie reportera TVN24 Michała Tracza.
Nadmierna inwigilacja?
Przedmiotem zainteresowania komisji jest tak zwana ustawa o inwigilacji. To nowela kilkunastu ustaw regulujących działania: Policji, Straży Granicznej, Żandarmerii Wojskowej, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Służby Kontrwywiadu, a także Wywiadu Wojskowego, Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Służby Celnej i kontroli skarbowej.
Nowelizacja przewiduje, że kontrola operacyjna - po uprzedniej zgodzie sądu - ma polegać m.in. na podsłuchu, podglądzie osób w środkach transportu lub miejscach innych niż publiczne i kontroli korespondencji, w tym elektronicznej. Nowelizację przygotowaną przez posłów PiS Sejm uchwalił 15 stycznia, przy sprzeciwie całej opozycji. Senat przyjął ją bez poprawek 29 stycznia. Prezydent podpisał ją 3 lutego. Nowe przepisy weszły w życie w niedzielę 7 lutego. Nowelę kwestionowała cała parlamentarna opozycja, a także RPO Adam Bodnar (zapowiedział zaskarżenie jej do TK), GIODO, Krajowa Rada Sądownictwa, Rada ds. Cyfryzacji, Naczelna Rada Adwokacka, Krajowa Rada Radców Prawnych oraz organizacje pozarządowe. Najbardziej krytykowano zapisy o danych internetowych. Chodzi o zakres każdorazowego skorzystania z usługi świadczonej drogą elektroniczną (np. adresy odwiedzanych stron, wpisy w wyszukiwarce, adresy email itp.).
Druga sprawa dla komisji
Komisja Wenecka już zajmuje się Polską z innego powodu. Chodzi o zmiany w ustawie o Trybunale Konstytucyjnym. Delegacja komisji we wtorek zakończyła dwudniową wizytę w Polsce. Ostatnie rozmowy odbyła we wtorek z przedstawicielami Kancelarii Prezydenta: ministrem Szczerskim i minister Anną Surówką-Pasek. Według Szczerskiego Komisja Wenecka była zainteresowana sytuacją wokół Trybunału, poczynając od nowelizacji ustawy o TK przeprowadzonej w poprzedniej kadencji Sejmu aż do chwili obecnej. - Komisja zdaje sobie sprawę z tego, i to powiedziała nam prawie wprost, że jest to bardzo upolityczniony problem - powiedział prezydencki minister, który w środę był gościem radia Plus. Szef Komisji Weneckiej Gianni Buquicchio ocenił we wtorek, że ważny jest zmysł odpowiedzialności wszystkich aktorów na scenie politycznej, aby w sprawie Trybunału Konstytucyjnego znaleziono dobry kompromis, w zgodzie z zasadami praworządności, a nie "kompromis diaboliczny". O zmianach w ustawie o Trybunale Konstytucyjnym Komisja rozmawiała w Warszawie m.in. z władzami Sądu Najwyższego, prezydiami Sejmu, Senatu i Krajowej Rady Sądownictwa, z ministrem sprawiedliwości Zbigniewem Ziobro, z sędziami TK, w tym z prezesem Trybunału Andrzejem Rzeplińskim, Rzecznikiem Praw Obywatelskich Adamem Bodnarem oraz organizacjami pozarządowymi. Ponadto przewodniczący Komisji spotkał się z prezydentem Andrzejem Dudą.
Autor: mk/ja / Źródło: TVN24, PAP