Zarząd Griffin Real Estate poinformował w przesłanym w czwartek oświadczeniu, że "z głębokim rozczarowaniem" przyjął decyzję IV Wydziału Karnego Sądu Rejonowego Katowice Wschód o tymczasowym aresztowaniu Przemysława K. - partnera zarządzającego i założyciela firmy Griffin Real Estate.
Sąd zdecydował w czwartek po południu o aresztowaniu Przemysława K. podejrzanego o korupcję - podał rzecznik Prokuratury Regionalnej w Katowicach Waldemar Łubniewski.
Przemysław K. to założyciel i prezes działającej na rynku nieruchomości firmy Griffin Real Estate. Podejrzani mieli przyjąć łapówki na łączną kwotę blisko 1,2 mln zł.
Oświadczenie w sprawie aresztowania
Zarząd Griffin Real Estate wydał oświadczenie w sprawie aresztowania założyciela i prezesa firmy. "Z głębokim rozczarowaniem przyjmujemy decyzję IV Wydziału Karnego Sądu Rejonowego Katowice Wschód o tymczasowym aresztowaniu partnera zarządzającego i założyciela firmy Griffin Real Estate" - napisano w komunikacie.
Zarząd firmy wyraził przekonanie, że "postawione zarzuty są bezpodstawne, a także że Przemysław K. nigdy nie popełnił żadnego przestępstwa".
Członkowie zarządu uważają również, że "jako osoba o wysokiej reputacji będzie współpracował z organami wymiary sprawiedliwości i że środek zabezpieczający w postaci tymczasowego aresztowania nie jest adekwatny do sytuacji". Wyrazili też przekonanie, że sąd wyższej instancji uwzględni zażalenie na tę "krzywdzącą" decyzję.
Jednocześnie zarząd potwierdził, że "niektóre spółki związane z Griffin Real Estate wspierały inicjatywy Fundacji Pomocy Osobom Niepełnosprawnym w Stróżach".
Działania te - jak zapewnia zarząd - "były podejmowane zgodnie ze strategią z zakresu społecznej odpowiedzialności biznesu".
"Spółki związane z Griffin Real Estate odpowiedziały na konkretne prośby fundacji o sponsoring działań o charakterze charytatywnym, m.in. wsparcie szpitala dla osób chorych na autyzm czy rozbudowę ośrodka dla chorych na stwardnienie rozsiane" - napisano.
"Działania podejmowane zgodne z wymogami prawa"
Firma podkreśliła w oświadczeniu, że "wszystkie działania podejmowane przez grupę Griffin są zgodne z wymogami prawa".
"Głęboko wierzymy, że postępowanie prokuratorskie oraz ewentualne postępowanie przed niezawisłym sądem, zakończy się oddaleniem zarzutów wobec Przemysława K. Jednocześnie podkreślamy, że w pracy Griffin Real Estate nic się nie zmieniło. Firma konsekwentnie realizuje codzienne działania wynikające z przyjętej strategii biznesowej" - podsumowano.
Śledztwo CBA
We wtorek CBA zatrzymało pięć osób w wyniku własnych działań operacyjnych i śledczych, które były prowadzone od roku w wątkach śledztwa korupcyjnego na dużą skalę.
W ramach tego samego śledztwa prokuratura chce też przedstawić zarzuty korupcyjne senatorowi Stanisławowi Kogutowi, który został zawieszony w prawach członka PiS i zrezygnował z chroniącego go immunitetu. Prokuratura, aby móc przedstawić senatorowi zarzuty, musi bowiem otrzymać oficjalne pismo w tej sprawie.
Według śledczych przestępstwa polegały na przyjmowaniu łapówek, podejmowaniu się przez podejrzanych pośrednictwa w załatwianiu spraw w zamian za takie korzyści, przyjmowaniu obietnicy korzyści majątkowej. Proceder miał trwać od listopada 2015 do grudnia 2016 r. Podejrzanym grozi do 12 lat więzienia.
Aresztowani w czwartek do południa trzej pozostali podejrzani to członek zarządu spółki developerskiej Echo Investment Mikołaj M., prezes spółki Małopolskie Dworce Autobusowe Marcin F. oraz syn senatora Grzegorz K., który jest wiceprezesem zarządu małopolskiej fundacji.
Autor: KB/adso / Źródło: TVN24, PAP
Źródło zdjęcia głównego: cba.gov.pl