W wielu miastach wieczorem na ulicach zgromadzili się przeciwnicy zaprowadzanych przez Prawo i Sprawiedliwość zmian w sądownictwie, w tym ustawy o Sądzie Najwyższym. Protestujący zapalili świece, tworząc "łańcuch światła". Manifestacja obywała się także przed domem prezesa Jarosława Kaczyńskiego na warszawskim Żoliborzu.
Tłum ludzi zebrał się między innymi przed Sądem Najwyższym w Warszawie, gdzie uczestnicy przeszli sprzed Pałacu Prezydenckiego. Tłumy zgromadziły się również w Poznaniu, Wrocławiu, Krakowie, Gorzowie Wielkopolskim.
W Juracie protestujący ruszyli przed letnią rezydencję prezydencką. Manifestacja odbyła się także przed domem prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego na Żoliborzu w Warszawie, gdzie zebrał się tłum osób.
Podczas tej pikiety, jak podała policja, nie było poważniejszych incydentów. Jeden z mężczyzn został przewieziony do jednostki policji, gdzie został ukarany mandatem 200 złotych za zakłócanie porządku. Mężczyzna przyjął mandat.
Biało-czerwone flagi, świece, konstytucja na scenie
Po godzinie 21 protestujący przed Sądem Najwyższym utworzyli ze świeczek tak zwany "łańcuch światła". Tłum wzniósł świece przy piosence "Imagine" Johna Lennona. Uczestnicy protestu przynieśli ze sobą ogromną biało-czerwoną flagę.
Słychać było między innymi okrzyki: "Trzy razy weto", "Wolne sądy", "Nie oddamy wolnych sądów", "Cała Polska na ulicę".
Jak relacjonował, reporter TVN24 Radomir Wit, plac Krasińskich został szczelnie wypełniony ludźmi.
- Przychodzą dzieci ze swoimi rodzicami, ludzie w średnim wieku, ludzie starsi. Wszyscy mówią o pewnej pokoleniowej więzi i o tym, że muszą być tutaj razem, żeby wspólnie bronić tego, co najważniejsze, czyli wolnych sądów - mówił reporter.
Dodał również, że ze sceny czytana była polska konstytucja.
"Jesteśmy pełni uznania"
W Poznaniu na scenę wyszedł rzecznik Sądu Najwyższego Michał Laskowski. - Kiedyś publicznie powiedziałem, że nie wierzę, aby Polacy stanęli w obronie sądów. Chcę powiedzieć, że strasznie się myliłem. Chcę za to przeprosić wszystkich tu obecnych - zwrócił się do protestujących. - Kiedy obserwuję te spotkani, ich przebieg, chcę powiedzieć, że jesteśmy wszyscy pełni uznania dla przebiegu tych zgromadzeń - podkreślił.
Zmiany w sądownictwie
W nocy z piątku na sobotę Senat uchwalił ustawę o Sądzie Najwyższym autorstwa PiS. Zgodnie z ustawą utworzone mają być między innymi trzy nowe Izby SN, w tym Izba Dyscyplinarna. Zmienić ma się tryb powoływania sędziów Sądu Najwyższego, a wszyscy obecni sędziowie SN mogą zostać przeniesieni w stan spoczynku.
W zeszłym tygodniu parlament przyjął z kolei nowelizację ustaw o Krajowej Radzie Sądownictwa i o ustroju sądów powszechnych. Ustawy czekają już tylko na podpis prezydenta. Od kilku dni w wielu miejscach kraju trwają protesty przeciwko wprowadzanym zmianom w sądownictwie. Protestujący oraz opozycja domagają się weta prezydenta.
Autor: js/ / Źródło: TVN24, PAP
Źródło zdjęcia głównego: TVN24