- Działanie tych nowych narkotyków na ośrodkowy układ nerwowy jest zdecydowanie silniejsze niż np. marihuany - mówił we "Wstajesz i weekend" na antenie TVN24 konsultant krajowy w dziedzinie toksykologii klinicznej, dr Piotr Burda. Tylko do śląskich szpitali od czwartku trafiły 154 osoby zatrute dopalaczami. Jak tłumaczył Burda, jest to m.in. wynikiem wprowadzenia od 1 lipca nowych zapisów ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii.
Większość zatrutych osób wymieniała jedną i tą samą nazwę dopalacza - "Mocarz". - Jest wysoce prawdopodobne, że od 1 lipca substancja zawarta w tym dopalaczu znalazła się na liście zakazanych, stała się nielegalna, więc producenci starają się jej pozbyć - tłumaczył dr Burda.
Pozbywają się zapasów?
1 lipca zmieniła się ustawa o przeciwdziałaniu narkomanii - m.in. rozszerzono w niej listę substancji zakazanych o 114 nowych pozycji znajdowanych dotychczas w dopalaczach. - Ten wysyp zatruć jest wynikiem nowych zapisów ustawy - ocenił konsultant.
Podkreślił, że "jednoznaczne zwycięstwo w walce z dopalaczami nie jest możliwe". - Zawsze znajdą się chętni do stosowania tych środków. A możliwości chemii syntetycznej są tak ogromne, że wszystko można stworzyć - zaznaczył.
"Karać nie użytkowników, a producentów"
Dr Burda wyjaśniał, że syntetyczne narkotyki działają podobnie np. do marihuany, tylko znacznie silniej. - Stosowanie tego typu substancji jest potencjalnym samobójstwem - ocenił.
Zdaniem konsultanta krajowego sposobem na walkę z dopalaczami nie powinno być karanie osób, które te środki przyjmują. - Karać nie trzeba użytkowników, tylko tych, którzy narkotyki dystrybuują - stwierdził.
W niedzielę śląska policja zatrzymała w Bytomiu kolejne trzy osoby podejrzewane o handel dopalaczami. Wcześniej w Katowicach zatrzymano dwie inne. To 59-letnia kobieta i 26-letni mężczyzna. Oboje mają zostać przesłuchani i najprawdopodobniej usłyszą zarzuty.
Mianem dopalaczy określa się substancje pochodzenia naturalnego lub syntetycznego - albo produkty, rośliny, grzyby lub ich części zawierające takie substancje - używane zamiast środka odurzającego lub substancji psychotropowej albo w takich samych celach jak środek odurzający lub substancja psychotropowa.
Autor: eos//plw / Źródło: tvn24
Źródło zdjęcia głównego: tvn24