Kolejna WOŚP zagra dla pediatrii, onkologii i seniorów

Kolejna WOŚP zagra dla pediatrii, onkologii i seniorów
Kolejna WOŚP zagra dla pediatrii, onkologii i seniorów
tvn24
tvn24Jerzy Owsiak zapowiedział cele kolejnego finału WOŚP

Najbliższy finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy 11 stycznia 2015 r. będzie poświęcony pediatrii i onkologii dziecięcej oraz godnej opiece dla seniorów - poinformował w piątek szef WOŚP Jerzy Owsiak.

Jerzy Owsiak ogłosił cele 23. edycji zbiórki Orkiestry podczas rozpoczętego w piątek w Białymstoku dwudniowego kongresu "Kobieta i mężczyzna - zdrowe starzenie". W obradach biorą udział naukowcy oraz lekarze z kraju i zagranicy, którzy dyskutują o różnych aspektach starzenia się. W 2013 r., w trakcie 21. finału, Fundacja WOŚP po raz pierwszy zbierała pieniądze na rzecz godnej opieki medycznej dla seniorów. Akcja była też kontynuowana w 2014 r. WOŚP wyposażyła w sprzęt wszystkie oddziały geriatryczne. Była to - jak tłumaczyła Fundacja - odpowiedź na informacje o tym, jak wygląda polska geriatria, gdzie potrzeby wciąż rosną, bo społeczeństwo się starzeje.

Pomoc za 590 mln zł

Jak podawała wcześniej WOŚP, dzięki pieniądzom z dotychczasowych zbiórek do 67 oddziałów geriatrycznych trafiło 2 270 sztuk urządzeń medycznych o wartości prawie 21 mln zł. To m.in. 1109 specjalistycznych łóżek i materace przeciwodleżynowe. Kupiono też m.in. 95 kardiomonitorów, 28 ultrasonografów z przeznaczeniem do szybkiej diagnostyki w geriatrii, podnośniki dla obłożnie chorych, fotele kąpielowe, urządzenia do pionizacji chorych. W piątek po południu w ramach kongresu odbędzie się debata okrągłego stołu pod hasłem: "Co czynić, by w Polsce starzeć się pomyślnie?". Będzie na niej mowa mowa o wyzwaniach, jakie stoją w tej kwestii m.in. przed służbą zdrowia, różnymi organizacjami, ale i politykami. W debacie wezmą udział m.in. minister pracy i polityki społecznej Władysław Kosiniak-Kamysz, wiceminister zdrowia Igor Radziewicz-Winnicki, Jerzy Owsiak, specjaliści z Polskiego Towarzystwa Gerontologicznego i Zespołu ds. Problemów Wieku Podeszłego PAN oraz z parlamentarnego zespołu do spraw osób starszych. W ciągu 22 dotychczasowych finałów Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy zebrała i przekazała do szpitali w Polsce sprzęt o wartości 590 mln zł.

Autor: nsz//kdj/kwoj / Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości