Polska

Kłótnia o kredyty frankowe. Palikot do Petru: jest pan oszustem

Polska

Palikot i Petru w "Kropce nad i" o frankowiczach
tvn24Ryszard Petru i Janusz Palikot w "Kropce nad i"

- Pan Petru w 2008 roku jako poważny ekspert wmawiał setkom ludzi, że kredyty we frankach są bezpieczne - powiedział w "Kropce nad i" Janusz Palikot, współprzewodniczący Twojego Ruchu. - Sam wziąłem kredyt we frankach, bo uwierzyłem Tuskowi, że Polska wejdzie do strefy euro - odparł Ryszard Petru, lider stowarzyszenia NowoczesnaPL.

PO przedstawiła w środę projekt, który przewiduje możliwość przewalutowania kredytu hipotecznego wziętego we franku szwajcarskim na złotówki po kursie z dnia przewalutowania. Różnica w wartości kredytu ma zostać podzielona między bank i klienta.

- Rząd powinien złożyć wcześniej taką propozycję dotyczącą franków, a nie na trzy miesiące przed wyborami. To jest mało poważne - ocenił Ryszard Petru.

- Pan jest oszustem, pan w 2008 roku jako poważny ekspert wmawiał setkom ludzi, że kredyty we frankach są bezpieczne, a sam pan w międzyczasie ten kredyt przewalutował i oszukał pan setki tysięcy ludzi - zarzucił rozmówcy Janusz Palikot.

- Ja nigdy Polaków nie zachęcałem do brania kredytów - odparł Petru.

Polska w strefie euro?

Lider stowarzyszenia NowoczesnaPL zaznaczył, że uwierzył Donaldowi Tuskowi, iż Polska wejdzie do strefy euro, dlatego wziął kredyt. - Wtedy mielibyśmy euro do franka, a nie złoty do franka, byłaby mniejsza zmienność. To nie jest tak, że politycy mogą sobie gadać, co chcą - tłumaczył gość "Kropki nad i".

Petru stwierdził, że Polska była w stanie spełnić warunki, żeby przyjąć euro. - Wymagało to trochę chęci, za czasów PiS-u prawie je spełnialiśmy - zaznaczył.

Petru przedstawił też swoją propozycję dla frankowiczów. - Siadamy z bankami jako rząd, ale nie z prezesami, a z właścicielami i mówimy tak: to was kosztuje 12-13 mld zł w przyszłości, dlatego przewalutujemy po 3,50 zł. Ustawowo i dla wszystkich, którzy chcą. Potem te 10 mld zł strat dla banków rozkładamy na 10 lat, żeby nie było sytuacji, że banki trzeba ratować z pieniędzy podatników - wyjaśnił.

Janusz Palikot ocenił natomiast, że zarówno propozycja rządowa, jak i Ryszarda Petru jest populistyczna. - Prawdziwe rozwiązanie nie polega na przewalutowaniu tych kredytów, tylko na doprowadzeniu do sytuacji, w której banki dostosowują ratę do poziomu proporcjonalnego do zarobków obywatela - zauważył.

- Są dzisiaj klauzule bankowe, o których pan Petru nigdy nie powie, bo narażają interesy korporacji. Klauzule, które powodują, że banki mogą doprowadzić człowieka do ruiny na całe życie. Dziś kluczową sprawą jest doprowadzenie do równowagi między prawami kredytobiorców a banków - zaznaczył współprzewodniczący Twojego Ruchu.

Zerowy PIT

Palikot skomentował też rządowy pomysł zerowego PIT dla młodych. Jego zdaniem niewiele to pomoże. - Głównym problemem jest wysoka stawka ZUS i niska płaca. (..) Można obniżyć składkę ZUS i zwiększyć płacę minimalną – z punktu widzenia przedsiębiorcy nic się nie stało, nie będzie on musiał płacić więcej. Naszą propozycją jest także emerytura obywatelska, płacona z budżetu - tłumaczył.

Inną propozycję przestawił Petru. - Należy obniżyć koszty pracy, wprowadzić liniowy VAT na poziomie 18 proc. i dofinansować najbiedniejszych kwotą wsparcia - mówił. - Z przerażeniem stwierdzam, że rząd PO myśli o systemie podatkowym w następujący sposób - im więcej kontroli, tym więcej dochodów do budżetu. W takich chwilach mam wrażenie, że program PO, to taki PiS w wersji light - podsumował.

Autor: eos//gak / Źródło: tvn24

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Raporty:
Pozostałe wiadomości