Monety z lat 1779-1783, miejskie dokumenty i zdjęcia, a także egzemplarze lokalnych gazet z XIX wieku i listy - to wszystko odkryto w strzegomskiej "kapsule czasu". Jej uroczyste otwarcie odbyło się w sobotę w Zespole Szkół w Strzegomiu. Przez lata skrywał ją kamienny sarkofag.
Miedziana urna została odnaleziona w granitowym zagłębieniu w ścianie budynku Zespołu Szkół w Strzegomiu przy ul. Krótkiej 6. Znajdowała się za wmurowanym w tę ścianę kamieniem węgielnym z 1874 roku.
To, że za kamieniem może skrywać się coś jeszcze odkrył pracujący w szkole dr historii Marek Żubryd podczas tłumaczenia przedwojennych kronik mista.
Data otwarcia kapsuły nie jest przypadkowa. Zbiegła się z obchodzonym w Strzegomiu "Świętem Granitu".
Kawał historii zamknięty w "kapsule"
Choć urnę umieszczono w sarkofagu i zamurowano w 1874 roku, to jednak jej zawartość okazała się jeszcze starsza.
Jak powiedziała portalowi tvn24.pl Dorota Sozańska, wicedyrektorka Zespołu Szkół w Strzegomiu, w urnie znajdowały się m.in. talary z 1779 i 1783 roku i kilka monet obiegowych z tego okresu, dokumenty z wmurowania kamienia węgielnego, książka z wierszami lokalnego poety, dokument z 1870 roku powołujący do życia szkołę oraz późniejsze sprawozdania z jej działalności, listy prywatne i do magistratu, zdjęcia miasta, lokalne gazety, w tym "Breslau Zeitung" z XIX wieku.
- Wszystkie dokumenty były pięknie zapakowane i zachowały się w idealnym stanie - przyznaje Sozańska.
Wróciły do urny Po wyjęciu wszystkich przedmiotów, każdy z nich został dokładnie sfotografowany. Nie można ich było dokładniej zbadać - konserwator zabytków nakazał umieścić je z powrotem w urnie.
Ślad współczesnego pokolenia
- Współcześni strzegomianie "dołożyli cegiełkę" i również zostawili ślad swojego pokolenia - powiedziała nam Sozańska. Do kapsuły włożono spisaną historię szkoły, zdjęcia uczniów i nauczycieli, kilka egzemplarzy lokalnej prasy, widokówki, film o Strzegomiu i okolicznościowe monety. Umieszczono także płytę DVD z nagranymi na niej zdjęciami i dokumentami dotyczącymi miasta. - Krążek ma przetrwać 100 lat - podkreśla Sozańska - do kolejnego otwarcia "kapsuły czasu". Teraz fotografiami eksponatów zajmą się historycy. A władze placówki planują urządzić wystawę ze zdjęciami bezcennego znaleziska.
"Kapsuła czasu" w kościele
Do podobnego odkrycia doszło w styczniu tego roku. List dla następnych pokoleń oraz dołączone do niego gazety i pieniądze sprzed 90 lat znaleziono w jednym z kościołów w Łodzi.
Przesyłkę pochodzącą sprzed prawie wieku znaleziono podczas remontu w Parafii Ewangelicko-Augsburskiej św. Mateusza w Łodzi. Kawałek starej rury, w którym schowano znalezisko, wykopano praktycznie sprzed ołtarza.
Autor: rf//kdj / Źródło: tvn24
Źródło zdjęcia głównego: ZS w Strzegomiu