Polska

Kaczyński: Niemcy stworzyli wielki magnes przyciągania imigrantów. To ich problem

Polska

Kaczyński: rząd nie może decydować pod wpływem obcego nacisku
tvn24Jarosław Kaczyński zabrał w Sejmie głos ws. uchodźców

Czy chcecie państwo, żebyśmy przestali być gospodarzami we własnym kraju? - pytał w Sejmie prezes PiS Jarosław Kaczyński. Ocenił, że imigranci to problem Niemiec, bo "stworzyły wielki magnes ich przyciągania".

W Sejmie odbyło nadzwyczajne posiedzenie ws. uchodźców. Głos w tej sprawie zabrał także prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński, który ocenił, że wypowiedzi rządu Ewy Kopacz w kwestii przyjęcia imigrantów są sprzeczne.

- Z jednej strony deklaracje pani premier, a także pana przewodniczącego (klubu PO - red.) z filozofii politycznej, a z drugiej strony różnego rodzaju zapowiedzi budowy "twierdzy Europa" i "twierdzy Polska". Nie wiem, jak to ze sobą pogodzić. Dobrze, żeby sam obóz rządzący wiedział, o co w gruncie rzeczy chodzi - mówił Kaczyński.

Ważne jest pytanie: czy rząd ma prawo - pod obcym, zewnętrznym naciskiem, bez wyrażonej zgody narodu - podejmować decyzje, które z wysokim stopniem prawdopodobieństwa mogą mieć negatywny wpływ na nasze życie, naszą codzienność, nasze życie publiczne, przestrzeń publiczną, na naszą realną sferę wolności, wreszcie na nasze bezpieczeństwo" - powiedział prezes PiS.

- Chcę powiedzieć jasno: Prawo i Sprawiedliwość uważa, że rząd nie ma prawa podejmowania takich decyzji. Co więcej uważa, że podejmowanie takich decyzji bez wyraźnej zgody społeczeństwa jest łamaniem Konstytucji, łamaniem praw suwerenności narodu i łamaniem praw obywatelskich. Dlatego nie ma tutaj naszej zgody - podkreślił.

Kaczyński: Orban miał rację. Imigracja to problem Niemiec
Kaczyński: Orban miał rację. Imigracja to problem Niemiectvn24

Kaczyński ostrzega przed imigrantami

Jak mówił, nie chodzi o przyjęcie tej czy innej liczby cudzoziemców, tylko o to, że - według niego - istnieje poważne niebezpieczeństwo, że zostanie uruchomiony pewien proces. Skrótowo - mówił Kaczyński - można go opisać tak, że najpierw liczba cudzoziemców gwałtownie się zwiększy, następnie nie będą oni przestrzegać naszego prawa i naszych obyczajów, i - równolegle - będą narzucać, w agresywny sposób, w przestrzeni publicznej swoją wrażliwość i swoje wymogi w różnych dziedzinach życia.

Podawał przykłady z państw, w których znajdują się liczne środowiska imigrantów. Mówił np. że w Szwecji są już obawy przed wywieszaniem flag narodowych na budynkach szkół.

- Czy chcecie państwo, żeby to pojawiło się także w Polsce, żebyśmy przestali być gospodarzami we własnym kraju? Polacy tego nie chcą i nie chce tego PiS - powiedział Kaczyński.

"To problem Niemiec"

- Mamy prawo bronić się przed akcją dyfamacyjną prowadzoną przeciw Polsce przez jej śmiertelnych wrogów. Nie czynienie tego jest nie tylko hańbą, nie tylko wstydem, ale jest wielkim błędem politycznym - ocenił Kaczyński. - Trzeba odróżnić uchodźców od imigrantów ekonomicznych. A kto stworzył tutaj (w Europie - red.) wielki magnes społeczny przyciągania imigrantów ekonomicznych - Niemcy i to jest ich problem. Tu (Viktor - red.) Orban miał rację. To jest ich problem, nie nasz. My możemy pomóc uchodźcom, ale w sposób bezpieczny dla nas - zaznaczył.

Były premier odniósł się do słów przewodniczącego Komisji Europejskiej Jean-Claude Junckera, który w Parlamencie Europejskim porównując obecny kryzys imigracyjny powołał się na przykład emigracji Polaków w czasie stanu wojennego. - Ale czy Polacy emigrując narzucali swoje reguły tam, gdzie się pojawiali? Nie. Polacy ciężko pracowali z pokorą - odpowiadał Kaczyński.

[object Object]
"To podłe słowa ze strony premier Kopacz"tvn24
wideo 2/20

Autor: kło/ja / Źródło: TVN24, PAP

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości