Ruszył nowy medyczny program WOŚP. "Leczymy dzieci z wadami narządu ruchu"

Jurek Owsiak o nowym programie medycznym WOŚP
Konferencja prasowa WOŚP
Źródło: tvn24
- Uwielbiamy prowadzić takie programy czy być obok takich sytuacji, takich wyzwań, które spowodują, że coś się w stu procentach wydarzy - mówił Jurek Owsiak na inauguracji nowego programu Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

Program leczenia wad ubytkowych i wydłużania kończyn to nowe przedsięwzięcie Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, które umożliwi leczenie i operowanie chorych dzieci na terenie Polski.

Zamiast uciążliwego leczenia zagranicznego

"Do dziś rodzice dzieci z wadami ubytkowymi kończyn często szukali pomocy w zagranicznych ośrodkach ortopedycznych, podejmując drogie i uciążliwe leczenie, w wielu przypadkach finansowane ze zbiórek środków od społeczeństwa lub ze środków publicznych" - dowiadujemy się z oficjalnego oświadczenia WOŚP.

- Uwielbiamy prowadzić takie programy czy być obok takich sytuacji, takich wyzwań, które spowodują, że coś się w stu procentach wydarzy. Będzie to wypełnienie luki, które pozwoli zaspokoić zapotrzebowanie - tłumaczył Jurek Owsiak w trakcie konferencji inaugurującej program.

Każdego dnia kość się wydłuża

"Fundacja zakupiła i przekazała klinikom specjalistyczny sprzęt, przede wszystkim tzw. ramy Taylora (TSF) wraz z oprzyrządowaniem i oprogramowaniem, co znacząco zwiększyło możliwości polskiej medycyny w leczeniu wad ubytkowych kończyn u dzieci z wykorzystaniem najnowocześniejszej światowej metody. Fundacja przekazała również w celu realizacji programu dodatkowe urządzenia takie jak aparaty do znieczulenia, stół operacyjny, aparaty rtg z ramieniem C, oraz aparat usg" - informuje WOŚP.

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy przeznaczyła na ten cel ponad 2 mln zł.

- To jest niezwykły pomysł na wydłużanie kości dzieci, dla których to jest duża trauma. To powoduje, że można je wydłużyć nawet o kilka, kilkanaście centymetrów. Takie urządzenie, które jest z nimi przez pół roku, powoduje, że każdego dnia o jeden milimetr kość się wydłuża. To bardzo precyzyjne urządzenia, które są obsługiwane przez rodziców również w domu - wyjaśniał Jurek Owsiak.

Koszt zestawu TSF sięga 490 tysięcy złotych. Program WOŚP ma sprawić, że wszystkie dzieci, które pojawią się w klinice, dostaną swoje urządzenia.

Na początek dwie kliniki

Do siódmego już programu wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy zakwalifikowały się dwie kliniki - Klinika Ortopedii, Ortopedii i Traumatologii Dziecięcej CMPK w Otwocku oraz Klinika Ortopedii i Traumatologii Dziecięcej UM w Poznaniu.

Jednak w trakcie konferencji prasowej zapewniono, że szanse mają również inne placówki, które spełnią wymagania. - Jeżeli pojawią się kolejne kliniki z doskonale wyszkoloną kadrą, która będzie potrafiła robić te operacje, to jesteśmy otwarci i będziemy kolejne kliniki zaopatrywać w sprzęt - wyjaśniła Lidia Niedźwiedzka-Owsiak, żona Jurka Owsiaka.

Koordynatorem medycznym programu jest profesor Jarosław Czubak, krajowy konsultanta w dziedzinie ortopedii i traumatologii narządu ruchu.

Autor: ar/sk / Źródło: PAP

Czytaj także: