Polska

"Jestem przekonany, że będzie tutaj bezpieczna". "Gęsiarka" wróciła do Pałacu

Polska

"Gęsiarka" wróciła do Pałacu Prezydenckiego
tvn24"Gęsiarka" powstała w 1881 r.

- Chciałbym poinformować, że po wielu perypetiach i długim okresie oczekiwania wróciła do nas "Gęsiarka", obraz, który zaginął w tajemniczych okolicznościach wiosną ubiegłego roku - przekazał w sobotę Marek Magierowski, dyrektor Biura Prasowego Kancelarii Prezydenta.

Pod koniec września 2015 r. Kancelaria Prezydenta RP zawiadomiła prokuraturę, że w okresie prezydentury Bronisława Komorowskiego zaginęły dwa obrazy olejne: "Gęsiarka" Romana Kochanowskiego i "Bydło na pastwisku" nieustalonego malarza. A także rzeźba rycerza na podstawie marmurowej oraz miniwieża stereo produkcji japońskiej. Braki stwierdzono na podstawie spisu inwentaryzacyjnego z kwietnia 2014 r.

Obraz został zabezpieczony przez policję w październiku 2015 r. w domu aukcyjnym, który w czerwcu sprzedał go po tym, jak w kwietniu trafił do komisu. Media podawały, że osoba, która go kupiła na aukcji, zwróciła obraz domowi aukcyjnemu. Zarzut paserstwa w związku ze sprawą kradzieży usłyszał były kelner z Kancelarii Prezydenta RP.

Powrót "Gęsiarki"

W sobotę Marek Magierowski, rzecznik prasowy prezydenta poinformował, że "po wielu perypetiach i długim okresie oczekiwania" obraz wrócił do Pałacu Prezydenckiego.

- Bardzo się cieszymy, że "Gęsiarka" jest znów z nami - podkreślił. - Zawisła w nieco innym miejscu niż poprzednio. Jestem przekonany, że będzie tutaj bezpieczna - dodał.

Jak zauważył, wciąż nie udało się odnaleźć innego dzieła, "Bydła na pastwisku". - Poszukiwania trwają. Jesteśmy zadowoleni chociaż z tego faktu, że "Gęsiarka" jest znowu w Pałacu Prezydenckim - zaznaczył.

Roman Kochanowski namalował "Gęsiarkę" w 1881 r.

Autor: kg--plw / Źródło: TVN24, PAP

Pozostałe wiadomości