TVN24 | Polska

Jan Szyszko ma swój pomnik. Odsłonili go w Jarocinie

TVN24 | Polska

Autor:
FC/
tam
Źródło:
TVN 24 Poznań
Jarocin. Odsłonięcie pomnika Jana Szyszki
Jarocin. Odsłonięcie pomnika Jana SzyszkiTVN 24
wideo 2/3
TVN 24Jarocin. Odsłonięcie pomnika Jana Szyszki

W Jarocinie (woj. wielkopolskie) odsłonięto pomnik zmarłego w 2019 roku byłego ministra środowiska Jana Szyszki. Decyzję o jego postawieniu podjął samodzielnie burmistrz miasta. - Był to jeden z najwybitniejszych i najlepszych ministrów - podkreśla Adam Pawlicki.

Pomnik stanął już kilka tygodni temu w parku Szubianki w Jarocinie. W poniedziałek został oficjalnie odsłonięty.

- Szanuję go jako polityka, ministra i uważam, że był to jeden z najwybitniejszych i najlepszych ministrów, który nie bał się głosów negatywnych - mówił "Faktom" TVN Adam Pawlicki, burmistrz Jarocina.

Adam Pawlicki o wpływie Jana Szyszki na Jarocin (materiał z 27.06.2022)
Adam Pawlicki o wpływie Jana Szyszki na Jarocin27.06.TVN 24

Jak podkreślał, dzięki wieloletniej pracy profesora Szyszki, w Jarocinie zainwestowano sporo pieniędzy w ochronę środowiska. - Działalność profesora Szyszki wywarła ogromny wpływ na wykonanie nowatorskich, proekologicznych przedsięwzięć realizowanych na terenie gminy Jarocin. Wiele z tych inwestycji wspartych zostało dofinansowaniem Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska, który nadzorował minister środowiska profesor Szyszko. Dzięki temu, przez ostatnie 20 lat, mogliśmy zainwestować w ochronę środowiska ponad pół miliarda złotych - tłumaczył burmistrz.

Pomnik Jana SzyszkoTVN 24

Pomnik w darze

Pomnik nie kosztował miasta ani złotówki. Jest to dar od fundacji Dla Niepodległej. Ta wykonała pomnik, na który szukano miejsca w Polsce. W wielu miejscach budził on spory i kontrowersje. - To wręcz mnie oburzyło, jak można tak przyzwoitego, jednego z najlepszych ministrów w historii powojennej Polski - Jana Szyszkę - było zbesztać - denerwował się Pawlicki.

Ale i w Jarocinie głosy były podzielone. - W dowód wdzięczności za bardzo dobre jakieś tutaj relacje i korzyści gminy Jarocin, pan burmistrz próbuje przemycić tutaj do Jarocina jego pomnik - irytował się Jerzy Walczak, opozycyjny radny.

CZYTAJ MAGAZYN TVN24 O JANIE SZYSZKO >>>

Znany z lex Szyszko i sporu o kornika

Urodzony w 1944 roku Jan Szyszko był nauczycielem akademickim, profesorem nauk leśnych i politykiem.

Karierę polityczną rozpoczął pod koniec lat 80., kiedy działał między innymi w samorządzie podwarszawskiej gminy Wesoła. Od początku lat 90. był działaczem Porozumienia Centrum. Do Prawa i Sprawiedliwości wstąpił w 2001 roku.

W latach 1997-1999 w rządzie Jerzego Buzka był ministrem ochrony środowiska, zasobów naturalnych i leśnictwa. W latach 2005-2007 pełnił funkcję ministra środowiska w rządach Kazimierza Marcinkiewicza i Jarosława Kaczyńskiego, w latach 2015-2018 natomiast był ministrem środowiska w rządach Beaty Szydło oraz Mateusza Morawieckiego.

Ostatnie dwa lata urzędowania ministra Szyszki upłynęły pod znakiem sporu z Komisją Europejską i ekologami o Puszczę Białowieską.

W tym czasie także wprowadzono zliberalizowane przepisy dotyczące wycinki drzew na prywatnych posesjach. Ustawa zwana "lex Szyszko" pozwalała właścicielom nieruchomości bez zezwolenia wyciąć drzewo na swojej działce, bez względu na jego obwód, jeśli nie było to związane z działalnością gospodarczą

Był posłem na Sejm V, VI, VII i VIII kadencji.

Zmarł 9 października 2019 roku w wieku 75 lat. Przyczyną śmierci był zator płucny. 

Nie żyje profesor Jan Szyszko. "Ze smutkiem i żalem żegnam kolegę posła" (materiał z 09.10.2019)
Nie żyje profesor Jan Szyszko. "Ze smutkiem i żalem żegnam kolegę posła"Zmarł były minister środowiska - profesor Jan Szyszko. Miał 75 lat. Jeszcze we wtorek uczestniczył na konferencjach i przedwyborczych debatach. Według nieoficjalnych informacji, przyczyną śmierci mogła być zatorowość płucna. Fakty TVN
Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:FC/ tam

Źródło: TVN 24 Poznań

Źródło zdjęcia głównego: TVN 24

Pozostałe wiadomości