Jak działa system obrony powietrznej Patriot?

Źródło:
tvn24.pl

MIM-104 Patriot to system obrony powietrznej używany przez armię Stanów Zjednoczonych i kilkanaście innych państw. Powstał jako produkt amerykańskiego koncernu Raytheon. Prace nad nim rozpoczęły się jeszcze w latach 60. XX wieku, a pierwsze dostawy zostały zrealizowane w roku 1981. Jak działa system obrony powietrznej Patriot i czym jest? Wyjaśniamy.

Przez cztery dekady Patriot ewoluował – do tej pory na potrzeby systemu skonstruowano trzy generacje pocisków rakietowych, dwa radary, a w ostatnich latach także nowy system dowodzenia. Wersje używane przez poszczególne państwa różnią się więc od siebie. Dotyczy to nawet tak banalnych szczegółów jak podwozie: Amerykanie wszystkie elementy – np. wyrzutnie rakiet, radar, centra dowodzenia – transportują na naczepach doczepionych do ciągników siodłowych, z kolei Niemcy wszystko załadowali bezpośrednio na samochody ciężarowe.

Strzelanie systemu Patriot na ćwiczeniach w 2021 rokuLance Cpl. Alyssa Chuluda/dvidshub.net

Przez lata Patriot przestał też być produktem wyłącznie firmy Raytheon. Na przykład w 2018 roku Polska zakupiła dwie baterie tego systemu z pociskami rakietowymi PAC-3 MSE, których producentem jest koncern Lockheed Martin, i systemem dowodzenia IBCS od firmy Northrop Grumman.

Jak działa system obrony powietrznej Patriot

Ogólnie można powiedzieć, że Patriot – w zależności od zastosowanej rakiety – jest w stanie zwalczać cele w odległości od kilkudziesięciu do ponad 100 kilometrów. Może niszczyć samoloty, śmigłowce, bezzałogowe statki powietrzne, a także rakiety balistyczne i pociski manewrujące.

W obronie powietrznej, którą buduje się, tworząc kolejne warstwy o coraz większym zasięgu, Patriot odpowiada za ochronę najbardziej odległych i najcenniejszych obiektów. W amerykańskich warunkach istnieje obecnie tylko jeden system do zwalczania rakiet balistycznych, który dysponuje większym zasięgiem niż Patriot, w polskich, po zrealizowaniu dostawy z kontraktu z 2018 roku – będzie to górna warstwa ochrony. W praktyce oznacza to, że polski Patriot będzie używany do ochrony ważnych obiektów i zwalczania szczególnie niebezpiecznych celów. Na przykład raczej nie należy się spodziewać, że z Patriota będzie się strzelać do śmigłowców, bo te można z powodzeniem zwalczać znacznie mniej zaawansowanymi – i tańszymi – rakietami, nawet takimi, które może odpalić pojedynczy żołnierz.

Ukraińcy pokazali, jak zestrzeliwują rosyjski śmigłowiec
Ukraińcy pokazali, jak zestrzeliwują rosyjski śmigłowiectwitter.com/ArmedForcesUkr

Podstawową jednostką, dzięki której Patriot może prowadzić walkę, jest pojedyncza bateria. Jej sercem jest radar – AN/MPQ-53 lub AN/MPQ-65. Niezależnie od tego, który typ jest w danej baterii, łączy je jedno – antena się nie obraca, śledzi tylko pewien wycinek nieba i przed użyciem trzeba ją ustawić w kierunku, z którego spodziewamy się zagrożenia. W skład baterii wchodzi też centrum dowodzenia, kilka wyrzutni rakiet (ich liczba różni się w zależności od państwa) i inny niezbędny sprzęt taki jak generatory prądu. Wszystko spięte wspólną siecią.

Patriot dla Polski

Wszystkie zaawansowane i wyposażone w pociski rakietowe systemy obrony powietrznej należą do bardzo kosztownych systemów walki. W marcu 2018 roku Polska kupiła dwie baterie systemu Patriot za 4,75 miliarda dolarów, co do dzisiaj pozostaje najdroższym kontraktem zbrojeniowym w historii Wojska Polskiego. Najnowsze rakiety do Patriota, oznaczone jako PAC-3 MSE, kosztują po kilka milionów dolarów za sztukę, a Polska kupiła ich ponad 200. Dostawy – jak informowano w momencie podpisania kontraktu – miały zostać zrealizowane do końca 2022 roku.

Wyrzutnia rakiet systemu Patriot na ćwiczeniach w 2021 rokuLance Cpl. Alyssa Chuluda/dvidshub.net

Wysoka cena Patriota sprawiła, że program budowy systemu obrony powietrznej, w tym przeciwrakietowej średniego zasięgu, któremu wojsko nadało kryptonim Wisła, został podzielony na dwie fazy. Kontrakt podpisany w 2018 r. dotyczy fazy pierwszej, tylko pociski PAC-3 MSE zostały zakupione w docelowej liczbie. W fazie drugiej, obecnie odłożonej na bliżej nieznaną przyszłość, MON zamierza pozyskać kolejnych sześć baterii. Przy czym polska bateria będzie się różniła od tej z USA. Amerykanie mają jeden radar, co sprawia, że cała bateria jest jedną jednostką ogniową. Polacy będą mieli dwa radary i osiem wyrzutni, co sprawi, że w baterii będą dwie jednostki ogniowe, każda z jednym radarem i czterema wyrzutniami.

Atak Rosji na Ukrainę - oglądaj program specjalny w TVN24:

Autorka/Autor:ral/kg

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Lance Cpl. Alyssa Chuluda/dvidshub.net

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości

Prezydent Donald Trump stwierdził, że nie przejmuje się tym, czy ceny importowanych aut wzrosną z powodu ogłoszonych przez niego ceł. Jego zdaniem podwyżki mogą być nawet korzystne, gdyż zachęcą do kupowania samochodów produkowanych w USA.

Trump: nie obchodzi mnie, czy podniosą ceny

Trump: nie obchodzi mnie, czy podniosą ceny

Źródło:
CNN

Dwóch 18-latków zginęło w wypadku, do którego doszło w niedzielę rano w Chełmie (woj. lubelskie). Jednym samochodem 10 młodych mężczyzn w wieku od 16 do 19 lat wracało z imprezy. Pojazd uderzył w słup i dachował. Nastolatkowie, którzy zginęli, siedzieli w bagażniku. Kierowca był pijany, został już wypisany ze szpitala i zatrzymany.

W dziesięciu jechali jednym autem. Dwaj 18-latowie w bagażniku, nie przeżyli

W dziesięciu jechali jednym autem. Dwaj 18-latowie w bagażniku, nie przeżyli

Aktualizacja:
Źródło:
PAP

Drastyczne ochłodzenie przerwie ciepłą, wiosenną pogodę. Jak bardzo spadnie temperatura? Sprawdź, co przewiduje Tomasz Wasilewski w swojej prognozie długoterminowej na kolejne 16 dni.

Pogoda na 16 dni: w pewnym momencie cofniemy się o miesiąc

Pogoda na 16 dni: w pewnym momencie cofniemy się o miesiąc

Źródło:
tvnmeteo.pl

Stany Zjednoczone rozpoczęły wzmacnianie swoich sił wojskowych w Japonii - oznajmił przebywający z wizytą w tym kraju szef Pentagonu Pete Hegseth. Zapowiedział utworzenie "bazy bojowej". Hegseth mówił również, że sojusz Stanów Zjednoczonych z Japonią pozostaje "kamieniem węgielnym" bezpieczeństwa w regionie. Łączy nas etos wojownika - dodał i ocenił, że kraj ten jest niezastąpiony w przeciwdziałaniu chińskiej agresji. Pochlebne uwagi Hegsetha pod adresem Japonii kontrastują z jego lutową krytyką europejskich sojuszników.

Amerykańska "baza bojowa" na terytorium "wczorajszego wroga"

Amerykańska "baza bojowa" na terytorium "wczorajszego wroga"

Aktualizacja:
Źródło:
PAP

Goście "Kawy na ławę" w TVN24 rozmawiali o słowach kandydata Konfederacji Sławomira Mentzena na temat aborcji. - To, co proponujecie, to jest naprawdę piekło kobiet. Gorsze niż proponowało Prawo i Sprawiedliwość - powiedziała Dorota Olko z Lewicy. - To jest w programie Konfederacji, że jesteśmy pro life, jesteśmy przeciwko zabijaniu dziecka za to, że ktoś inny popełnił zbrodnię - tłumaczył Michał Wawer z Konfederacji.

"To nie on będzie sobie musiał z taką 'niedogodnością' poradzić"

"To nie on będzie sobie musiał z taką 'niedogodnością' poradzić"

Źródło:
TVN24

Zdobędziemy Grenlandię. Nigdy nie wykluczam użycia siły zbrojnej - oświadczył prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump wywiadzie dla NBC News. Jednocześnie zastrzegł, że użycie siły może nie być konieczne.

"Będziemy mieć Grenlandię". Jak? Trump odpowiada

"Będziemy mieć Grenlandię". Jak? Trump odpowiada

Źródło:
USA Today, PAP

200 tysięcy złotych kary za nielegalną wycinkę drzew otrzymał urząd marszałkowski w Poznaniu, który realizuje dużą inwestycję na miejscu dawnego szpitala dziecięcego. Wycinka drzew to tylko jeden z zarzutów jakie kierowała grupa mieszkańców poznańskiego Starego Miasta. Inne to: megalomania, brak konsultacji z mieszkańcami, spotkania planowane na godziny, kiedy większość ludzi jest w pracy, zabudowa spokojnej willowej okolicy.

Piły poszły w ruch, choć zgody na wycinkę nie było. "Urząd marszałkowski zachowuje się jak szalejący deweloper"

Piły poszły w ruch, choć zgody na wycinkę nie było. "Urząd marszałkowski zachowuje się jak szalejący deweloper"

Źródło:
TVN24.pl

Jechał zygzakiem trasą S8 odbijał się od bariery energochłonnej. Jazda jednego z kierowców zaniepokoiła innego z uczestników ruchu. Pan Marcin nagrał jego sposób jazdy, a następnie zatrzymanie przez policję na zjeździe w kierunku Wielunia. Otrzymaliśmy je od niego za pośrednictwem serwisu Kontakt24.

Jechał zygzakiem trasą S8, miał cztery promile. Nagranie

Jechał zygzakiem trasą S8, miał cztery promile. Nagranie

Źródło:
Kontakt24

Jeżeli rzeczywiście wejdzie w życie, to będzie jeden z najlepszych systemów leczenia endometriozy na świecie - powiedziała Katarzyna Górniak. - Jestem wzruszona jako dziennikarka, ale jako kobieta, jako pacjentka. To jest choroba miliona Polek - mówiła Magda Łucyan. Górniak i Łucyan są reporterkami "Faktów" TVN i autorkami reportażu "Taka twoja uroda".

Ministerstwo szykuje zmiany. "To jest choroba miliona Polek"

Ministerstwo szykuje zmiany. "To jest choroba miliona Polek"

Źródło:
TVN24

Piątkowe trzęsienie ziemi niemal zrównało z ziemią niektóre regiony Mjanmy (Birmy). Najbardziej zniszczone zostało miasto Mandalaj. To, jak ogromne są uszkodzenia, widać na zdjęciach satelitarnych.

Dzielnice zrównane z ziemią. Zniszczenia na zdjęciach satelitarnych

Dzielnice zrównane z ziemią. Zniszczenia na zdjęciach satelitarnych

Źródło:
Reuters

Trwa kampania wyborcza. W niedzielę w TVN24 politolog Adam Traczyk oceniał dotychczasowe działania poszczególnych kandydatów. Zwrócił uwagę między innymi na ostatnie wypowiedzi kandydata Konfederacji Sławomira Mentzena. Ocenił, że jego "dość radykalne poglądy" i "skrajny język" dotarły do szerokiego grona odbiorców.

"Może żałować, że faktycznie powiedział coś od siebie". Politolog o słowach Mentzena

"Może żałować, że faktycznie powiedział coś od siebie". Politolog o słowach Mentzena

Źródło:
TVN24

Tragiczny wypadek w Woli Grzymkowskiej pod Łodzią. 45-letni kierowca zginął po wjechaniu samochodem w przydrożne drzewo.

Wjechał w drzewo, zginął na miejscu

Wjechał w drzewo, zginął na miejscu

Źródło:
tvn24.pl

W sobotę przeciwnicy Elona Muska ponownie zebrali się przed salonami Tesli w USA, by wyrazić sprzeciw wobec jego działań w amerykańskiej administracji. Celem akcji "Tesla Takedown" jest także dalsze osłabienie sprzedaży samochodów produkowanych przez firmę miliardera.

Tłumy przed salonami Tesli. "Musk musi odejść"

Tłumy przed salonami Tesli. "Musk musi odejść"

Źródło:
PAP

Ochotnicza Straż Pożarna w warszawskiej Radości dostała używany wóz gaśniczy, który od 2012 roku służył w innych jednostkach. Z tej okazji w remizie odbyło się uroczyste przekazanie samochodu z udziałem oficjeli. W relacji z wydarzenia nie wspomniano, że "nowy wóz strażacki w OSP Radość" ma już blisko 80 tysięcy kilometrów przebiegu i braki w wyposażeniu.

Uroczyście przekazali "nowy wóz strażacki". Ma 13 lat

Uroczyście przekazali "nowy wóz strażacki". Ma 13 lat

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Co najmniej 18 osób zginęło, a 32 zostały ranne w Tajlandii w wyniku silnego trzęsienia ziemi, którego epicentrum znajdowało się w Mjanmie (Birmie) - poinformowały w niedzielę władze Bangkoku. 83 osoby nadal uważa się za zaginione.

"Pierwsze 72 godziny poszukiwań są kluczowe". Rośnie tragiczny bilans ofiar

"Pierwsze 72 godziny poszukiwań są kluczowe". Rośnie tragiczny bilans ofiar

Źródło:
PAP, bangkokpost.com
Prawda? "Rośnie grono ludzi, którzy nie są nią zainteresowani"

Prawda? "Rośnie grono ludzi, którzy nie są nią zainteresowani"

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Południowokoreańska policja poinformowała w niedzielę, że zatrzymała mężczyznę podejrzanego o wzniecenie największych pożarów w historii kraju. Wykonywał on rytuał przy grobie krewnych.

Najtragiczniejsze pożary w historii kraju. Przyczyną rytuał na cmentarzu 

Najtragiczniejsze pożary w historii kraju. Przyczyną rytuał na cmentarzu 

Źródło:
PAP, Reuters

Stany Zjednoczone kupią od Finlandii lodołamacze potrzebne do kontroli Arktyki. Informację potwierdził w sobotę prezydent Donald Trump po spotkaniu z prezydentem Finlandii Alexandrem Stubbem. Lodołamacze - napisał Trump - mają "zapewniać pokój i bezpieczeństwo międzynarodowe naszym krajom i światu".

USA kupią nowy sprzęt do "zapewniania pokoju"

USA kupią nowy sprzęt do "zapewniania pokoju"

Źródło:
PAP

Będę prosił w najbliższych dniach na piśmie, aby pan prezydent już zechciał się wstrzymać od realizacji moich wniosków w sprawie ambasadorów - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski.

Sikorski: będę wycofywał wnioski o nominacje ambasadorskie

Sikorski: będę wycofywał wnioski o nominacje ambasadorskie

Źródło:
TVN24

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przymierza się do ograniczenia polowań w otulinach niektórych parków narodowych. Obecnie myśliwi w wielu miejscach mogą bez przeszkód strzelać przy samych granicach chronionych obszarów. Odgłosy wystrzałów od lat słyszane są choćby w otulinie Parku Narodowego Ujście Warty - raju gęsi i kaczek. Kraina szczęśliwości zamienia się dla ptaków w piekło, gdy tylko wystawią one dziób poza granicę parku.

Granica parku narodowego, tuż za nią rządek myśliwych. Rząd rozważa ograniczenie polowań

Granica parku narodowego, tuż za nią rządek myśliwych. Rząd rozważa ograniczenie polowań

Źródło:
tvn24.pl

W Lubiczu Dolnym pod Toruniem kierowca samochodu osobowego, dojeżdżając do skrzyżowania i widząc czerwone światło oraz zatrzymujące się przed nim pojazdy, postanowił je ominąć i przejechał przez skrzyżowanie z niewłaściwego pasa. Policjanci ustalają tożsamość kierującego.

Za ten manewr grozi mu kara nawet 30 tysięcy złotych. Nagranie

Za ten manewr grozi mu kara nawet 30 tysięcy złotych. Nagranie

Źródło:
tvn24.pl

Szef Pentagonu Pete Hegseth zabrał żonę Jennifer na co najmniej dwa spotkania, na których rozmawiano o kwestiach bezpieczeństwa - podał dziennik "Wall Street Journal", powołując się na osoby biorące udział w tych wydarzeniach. Żona Hegsetha to była dziennikarka stacji telewizyjnej Fox News.

Media: Hegseth zabrał żonę na spotkania, na których poruszano wrażliwe kwestie

Media: Hegseth zabrał żonę na spotkania, na których poruszano wrażliwe kwestie

Źródło:
PAP

Tragiczny wypadek w Bydgoszczy z udziałem motocyklisty. 34-latek nie dostosował prędkości do warunków na drodze, stracił panowanie nad pojazdem i uderzył w barierki. Niestety nie przeżył.

"Nie dostosował prędkości do warunków", uderzył w barierki. Nie żyje 34-latek

"Nie dostosował prędkości do warunków", uderzył w barierki. Nie żyje 34-latek

Źródło:
tvn24.pl

Jak poinformowała agencja Bloomberga, Ukraina domaga się od Stanów Zjednoczonych więcej inwestycji w ramach negocjowania umowy surowcowej. Agencja powołuje się na treść umowy o surowcach naturalnych i własne źródła wśród negocjatorów pracujących nad jej kształtem.

Trwają negocjacje nad kształtem umowy surowcowej. Ukraińcy chcą więcej inwestycji

Trwają negocjacje nad kształtem umowy surowcowej. Ukraińcy chcą więcej inwestycji

Źródło:
PAP
Nowe przepisy dają władzę strażnikom granicznym. Jak będą z nich korzystać?

Nowe przepisy dają władzę strażnikom granicznym. Jak będą z nich korzystać?

Źródło:
tvn24.pl
Premium
Układ w lesie? Co i komu zarzuca minister Dorożała

Układ w lesie? Co i komu zarzuca minister Dorożała

Źródło:
tvn24.pl
Premium