Polska

IPN szuka wolontariuszy do ekshumacji

Polska

TVN24Wolontariusze pomogą przy pracach archeologicznych

Instytut Pamięci Narodowej szuka wolontariuszy, którzy pomogą przy ekshumacji masowych grobów z czasu II wojny światowej przy dworcu kolejowym Stradom w Częstochowie. - Chodzi o pomoc przy pracach archeologicznych - delikatnym odkopywaniu i ściąganiu ziemi, a później pracy z pędzelkami i szpachelkami - wyjaśnia prokurator Piotr Nalepa z prowadzącego śledztwo katowickiego oddziału IPN.

Dzięki pomocy wolontariuszy IPN chce ograniczyć koszty. Jak zaznaczył Nalepa, wolontariusze zostaną przeszkoleni przez archeologów.

- Chodzi o pomoc przy pracach archeologicznych - delikatnym odkopywaniu i ściąganiu ziemi, a później pracy z pędzelkami i szpachelkami. Takich prac nie można wykonywać mechanicznie, to musi zrobić człowiek - i to bardzo ostrożnie, nie naruszając struktury gleby i szkieletów, aby zachować je do badania - wyjaśnił Nalepa.

Wszyscy chętni proszeni są o kontakt z Punktem Konsultacyjnym IPN w Częstochowie (tel. 34 361 08 45).

W grobach może być nawet 100 zwłok

Wstępny etap działań będzie polegał na dokładnej eksploracji terenu, gdzie już znaleziono ludzkie szczątki.

- Podjęliśmy decyzję, że należy jeszcze przeprowadzić analogiczne czynności w terenie przylegającym do miejsc, w których ujawniliśmy szczątki. Zachodzi uzasadnione podejrzenie, że tam także znajdują się doły śmierci. Jeśli to się potwierdzi, zakres prac automatycznie się zwiększy - zaznaczył prokurator. IPN szacuje, że w terenie, który wstępnie wyznaczono do eksploracji, może być do 100 zwłok.

Poza pracownikami IPN, w prace zaangażowani będą również przedstawiciele organów podległych wojewodzie, służby częstochowskiego magistratu, wojsko, policja i pracownicy PKP. Szczątki zostaną przeniesione na częstochowski cmentarz komunalny.

Ekshumacja masowych grobów ma się rozpocząć 10 maja. Wcześniej przedstawiciele IPN nie podawali jej terminu, mówiąc o braku środków na ten cel. Teraz wiadomo, że prace zostaną sfinansowane ze środków Instytutu, a także Rady Ochrony Pamięci czeństwa oraz Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego. Jak szacuje IPN, prace będą prowadzone przez co najmniej dwa tygodnie.

Ofiary II wojny światowej

O tym, że przy dworcu kolejowym Stradom znajdują się zwłoki osób, które zmarły podczas niemieckich transportów kolejowych, poinformował dwa lata temu mieszkaniec Częstochowy. Ta wiadomość zaskoczyła przedstawicieli IPN - wcześniej nie było na to żadnych dowodów ani śladów.

- Dokonaliśmy odwiertów i okazało się, że ten człowiek miał rację. Miał on uzyskać relację od uczestnika tych wydarzeń - człowieka, który był zmuszany przez Niemców do wykopywania mogił i wrzucania tam ciał - powiedział prok. Nalepa. Odwiertów przy tzw. małej rampie dworca dokonano wiosną 2009 r. Podczas wstępnych prac znaleziono osiem ludzkich szkieletów.

Według ustaleń śledztwa, przez całą II wojnę światową w pobliżu dworca Stradom zakopywano osoby, które zmarły na skutek nieludzkich warunków w czasie transportu kolejowego. Są to najprawdopodobniej Polacy wzięci do niewoli po wrześniu 1939 r., jeńcy rosyjscy po 1941 r., a także osoby wiezione do obozów koncentracyjnych, w tym prawdopodobnie powstańcy warszawscy. Mogą się tam także znajdować zwłoki ofiar działań wojennych w styczniu 1945 r.

Źródło: PAP, lex.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości