Wikipedia źródłem dla IPN. W opublikowanych we wtorek katalogach w przypadku dwóch nazwisk: Władysława Gomułki i Andrzeja Werblana Instytut powołuje się na internetową encyklopedię.
Wikipedię w katalogach IPN wypatrzył i opisał autor bloga netto.blox.pl Marcin Jagodziński oraz Karolina, która także napisała w tej sprawie do portalu alert24.pl. W dwóch miejscach internetowa widnieje jako źródło wraz z książką prof. Tadeusza Mołdawy "Ludzie władzy 1944-1991" - przy nazwisku Władysława Gomułki (I sekretarza KC PZPR w latach 1956-1970) i Andrzeja Werblana (pracownika Instytutu Podstawowych Problemów Marksizmu i Leninizmu).
- Fajnie, że taka instytucja kojarzy co to jest Wikipedia, ale źle że korzysta z niej jako ze źródła. Wikipedia nie powinna być źródłem - komentuje dla gazety.pl Adam Dziura, autor Bloga wikipedystycznego. - W niej można rozpocząć szukanie informacji dotyczących osób. Źródłem w sprawie działalności danego człowieka może być IPN a nie Wikipedia. W drugą stronę powinny informacje przepływać - dodaje.
"W Wikipedii znajdują się nieścisłości" Sceptyczny co do naukowej wartości Wikipedii jest także historyk, były członek IPN dr hab. Andrzej Friszke. - To kompletnie niepoważne. W Wikipedii znajdują się nieścisłości. Ja sam padłem ich ofiarą, gdy w notce o mnie przypisano mi autorstwo artykułu, którego nigdy nie napisałem i to na temat, którym się nigdy nie zajmowałem - uważa Friszke. Wikipedia nie może mieć charakteru urzędowego i nie może stanowić wiarygodnego źródła informacji - dodał profesor.
Rzecznik IPN nie chciał komentować sprawy.
Źródło: gazeta.pl, tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: TVN24.pl