2 maja, poza świętem Flagi Rzeczypospolitej Polskiej, przypada również setna rocznica wybuchu III powstania śląskiego. Z tej okazji zaplanowano szereg wydarzeń kulturalnych - koncerty, pokazy filmów, wystawy, rekonstrukcje historyczne, a także imprezy sportowe.
Uroczystości z udziałem władz państwowych odbędą się 2 maja w miejscowości Góra Świętej Anny w województwie opolskim, gdzie toczyły się walki III powstania śląskiego.
Poza uroczystościami państwowymi w związku z okrągłą rocznicą zorganizowano szereg atrakcji. - Już teraz mamy na liście planowanych projektów ponad 80 działań związanych z obchodami rocznicy. Najliczniej reprezentowane są działania edukacyjne oraz wydarzenia plenerowe, koncerty i pokazy filmów. Nie zabraknie również publikacji o powstaniu, wystaw, a dla fanów rywalizacji przewidziano wiele konkursów oraz wydarzenia sportowe upamiętniające powstańców - mówił doktor Bartosz Kuświk, Dyrektor Instytutu Śląskiego.
Wydarzenia kulturalne upamiętniające III powstanie śląskie to - jak podaje Ministerstwo Kultury - "efekt współpracy administracji rządowej obu górnośląskich województw, samorządów wojewódzkich, powiatowych i gminnych oraz ponad trzydziestu instytucji kultury i organizacji pozarządowych". Część działań - dodano - "przygotowało również Biuro Programu 'Niepodległa' w ramach stulecia odzyskania niepodległości i odbudowy polskiej państwowości".
Jedną z przygotowanych atrakcji będą pokazy multimedialne, tak zwany videomapping, które już w tym tygodniu będą wyświetlane na fasadach budynków w wielu polskich miastach i miejscowościach - między innymi w Warszawie, Wrocławiu, czy Górze Świętej Anny. Wizualizacja jest ogólnodostępna, do akcji mogą przyłączyć się też inne samorządy.
III powstanie śląskie
Sprawa przynależności państwowej Górnego Śląska, należącego wcześniej do państwa niemieckiego, decydowała się w latach 1919-21. Odzyskanie przez Polskę niepodległości w 1918 roku wzmogło działający tam polski ruch narodowy, zwalczany przez niemiecką administrację i wojsko. Walka o wpływy narodowe skutkowała między innymi trzema powstaniami śląskimi w latach 1919-21.
20 marca 1921 roku na Górnym Śląsku odbył się plebiscyt, w którym mieszkańcy wypowiedzieli się, czy życzą sobie przyłączenia tego regionu do Niemiec, czy też do Polski. W plebiscycie wzięło udział niecałe 1,2 miliona osób - 97,5 procent uprawnionych. 59,4 procent opowiedziało się za przynależnością Górnego Śląska do Niemiec, a 40,3 procent zagłosowało za przynależnością do Polski.
Po plebiscycie projekt Międzysojuszniczej Komisji Rządzącej i Plebiscytowej przedstawił niekorzystne dla Polski propozycje podziału terenu. Polsce miał przypaść jedynie południowo-wschodni skrawek obszaru plebiscytowego.
To doprowadziło do wybuchu III powstania śląskiego. Zryw rozpoczął się w nocy z 2 na 3 maja i trwał do 5 lipca 1921 roku. Powstanie zakończyło się sukcesem, zdecydowano o korzystniejszym dla Polski podziale Górnego Śląska. Z obszaru plebiscytowego do Polski przyłączono 29 procent powierzchni i 46 procent ludności.
Dzień Flagi
2 maja przypada też Dzień Flagi Rzeczpospolitej Polskiej. Biuro Programu "Niepodległa" po raz kolejny organizuje akcję #mojaflaga.
Zachęcamy do sfotografowania swojej flagi i podzielania się zdjęciem w mediach społecznościowych z oznaczeniem #mojaflaga. Aby się do niej włączyć, trzeba zrobić sobie zdjęcie z flagą i opublikować je w mediach społecznościowych z hashtagiem #mojaflaga.
Dzień Flagi RP ustanowiono w 2004 roku. Historycznie polskie barwy narodowe wywodzą się z barw herbu Królestwa Polskiego i herbu Wielkiego Księstwa Litewskiego. W symbolice polskiej flagi biel pochodzi od bieli orła, będącego godłem Polski i bieli Pogoni - rycerza galopującego na koniu - godła Litwy. Oba godła znajdują się na czerwonych tłach tarcz herbowych. Na naszej fladze biel znalazła się u góry, ponieważ w polskiej heraldyce ważniejszy jest kolor godła niż tła.
Źródło: tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: Biuro Programu "Niepodległa"