Pytania z Hiszpanii o niezawisłość polskich sędziów trafiły we wrześniu - oprócz Sądu Okręgowego w Rzeszowie - do Sądu Okręgowego w Kielcach. Zadane zostały przez hiszpańską policję i pokrywają się z pytaniami wystosowanymi w poniedziałek do Sądu Okręgowego w Rzeszowie przez madrycki sąd.
Hiszpańska policja skierowała pytania do Sądu Okręgowego w Kielcach w porozumieniu z sądem w Madrycie. Dotyczą one niezależności polskich sądów i niezawisłość polskich sędziów.
Czy są naciski na sędziów orzekających?
Hiszpańska policja pyta m.in. o to, czy mają miejsce naciski na sędziów orzekających, w jaki sposób konstruowane są składy sędziowskie, czy sędziów w tych skaldach można zmieniać i jak wygląda postępowanie dyscyplinarne w sytuacji, jeśli komuś "z zewnątrz" nie spodobałyby się wyroki.
Wystosowanie tych pytań spowodowane jest wątpliwościami hiszpańskiej policji, czy może ona bezpiecznie przekazać Warszawie mężczyznę z polskim paszportem, który sześć lat temu został skazany na rok pozbawienia wolności za jazdę pod wpływem alkoholu. Wyrok wydał wtedy sąd w Jędrzejowie.
Mężczyzna nie stawił się w wyznaczonym terminie do odbywania kary. W tym roku okazało się, że ukrywa się w Hiszpanii. W lutym tego roku Sąd Okręgowy w Kielcach wydał Europejski Nakaz Aresztowania (ENA) dla mężczyzny. Wtedy go odnaleziono.
Kielecki sąd już odpowiedział
Do Sądu Okręgowego w Rzeszowie wpłynęły pytania, w których hiszpański sąd pyta o niezależność, nieusuwalność i możliwości odpowiedzialności dyscyplinarnej polskich sędziów. Od odpowiedzi na te pytania madrycki sąd uzależnia decyzję o wydaniu Polsce poszukiwanego listem gończym obywatela Hiszpanii. Rzeszowski sąd okręgowy na odpowiedź ma 10 dni. O tej sprawie w programie Tak Jest dyskutowali: Jan Kanthak (Rzecznik Ministerstwa Sprawiedliwości) i Krzysztof Brejza (Platforma Obywatelska). (http://www.tvn24.pl)
Odpowiedź na te pytania kielecki Sąd Okręgowy wysłał już 2 października.
Według rzecznika prasowego Sądu Okręgowego w Kielcach Jana Klocka, w odpowiedzi zawarto stwierdzenie, że "sądy w Polsce są niezawisłe, nie stosują się do żadnych wytycznych podczas rozpoznania spraw, sędziowie są nieusuwalni, istnieją przepisy, które regulują kwestię obsady składu orzekającego".
- W toku postępowania istnieje zasada domniemania niewinności, rozpoznają takie sprawy niezawiśli sędziowie, a sędziowie mogą korzystać z obrońcy - wskazał rzecznik w rozmowie z TVN24, odnosząc się do pytania o postępowanie dyscyplinarne.
Te same pytania w rzeszowskim sądzie
Do Sądu Okręgowego w Rzeszowie w poniedziałek wpłynęły niemal identyczne pytania o niezależność, nieusuwalność i możliwości odpowiedzialności dyscyplinarnej polskich sędziów. Od odpowiedzi na te pytania madrycki sąd, który je wysłał, uzależnia z kolei decyzję o wydaniu Polsce poszukiwanego listem gończym obywatela Hiszpanii. Madrycki sąd na odpowiedź dał polskiemu sądowi 10 dni, a więc czas do 10 października.
Rzecznik Sądu Okręgowego w Rzeszowie Tomasz Mucha powiedział w środę, że odpowiedzi na zadane pytania należy spodziewać się jeszcze w tym tygodniu.
Do rzeszowskiego sądu wpłynęły z Hiszpanii pytania o niezależność, nieusuwalność i możliwości odpowiedzialności dyscyplinarnej polskich sędziów. (http://www.tvn24.pl)
Autor: akr/adso / Źródło: tvn24
Źródło zdjęcia głównego: Schuttlestock