TVN24 | Polska

Zmarł kardynał Henryk Gulbinowicz

TVN24 | Polska

Autor:
akw//now
Źródło:
tvn24.pl, Konferencja Episkopatu Polski, PAP
Zmarł kardynał Henryk Gulbinowicz
Zmarł kardynał Henryk GulbinowiczTVN24
wideo 2/3
TVN24Zmarł kardynał Henryk Gulbinowicz

Kardynał Henryk Gulbinowicz nie żyje. Były metropolita wrocławski przebywał w szpitalu. Miał 97 lat.

"Dzisiaj przed południem w wieku 97 lat odszedł do Pana kardynał Henryk Gulbinowicz" - napisano na oficjalnym profilu Konferencji Episkopatu Polski na Twitterze. Jak dodano, oficjalny komunikat Archidiecezji Wrocławskiej na ten temat zostanie opublikowany po południu.

Kardynał z zakazem uczestnictwa w celebracjach i używania insygniów

W ubiegły piątek nuncjatura apostolska w Polsce poinformowała, że Watykan podjął wobec byłego metropolity wrocławskiego decyzję o zakazie "uczestnictwa w jakichkolwiek celebracjach lub spotkaniach publicznych oraz używania insygniów biskupich". Podano, że stało się to "w wyniku przeprowadzenia dochodzenia w sprawie oskarżeń wysuwanych pod adresem kardynała Gulbinowicza oraz po przeanalizowaniu innych zarzutów dotyczących kardynała".

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE >>>

97-letni hierarcha został też pozbawiony prawa do nabożeństwa pogrzebowego w katedrze i pochówku w katedrze. Nakazano mu również wpłacenie "pewnej sumy pieniędzy jako darowizny na działalność Fundacji św. Józefa powołanej przez Konferencję Episkopatu Polski w celu wspierania działań Kościoła na rzecz ofiar nadużyć seksualnych, pomocy psychologicznej oraz prewencji i kształcenia osób odpowiedzialnych za ochronę nieletnich".

Arcybiskup Gulbinowicz z zakazem używania insygniów biskupich. Komunikat Nuncjatury Apostolskiej
Arcybiskup Gulbinowicz z zakazem używania insygniów biskupich. Komunikat Nuncjatury Apostolskiej TVN24

CZYTAJ TAKŻE: Terlikowski: zarzuty wobec kardynała muszą być bardzo poważne >>>

Święcenia z rąk kardynała Wyszyńskiego, opozycyjna karta

Henryk Gulbinowicz urodził się 17 października 1923 roku na Wileńszczyźnie. W 1944 roku rozpoczął studia w Metropolitalnym Wyższym Seminarium Duchownym w Wilnie, przeniesionym w 1945 roku do Białegostoku, gdzie w czerwcu 1950 roku otrzymał święcenia kapłańskie.

W lutym 1970 roku otrzymał święcenia biskupie z rąk kardynała Stefana Wyszyńskiego. W styczniu 1976 roku mianowany został arcybiskupem metropolitą wrocławskim po zmarłym kardynale Bolesławie Kominku. W 1981 roku po wprowadzeniu stanu wojennego założył w stolicy Dolnego Śląska Arcybiskupi Komitet Charytatywny z zadaniem opieki nad internowanymi, więźniami i biednymi. W budynkach archidiecezji ukrywali się i spotykali opozycjoniści. Tam też zdeponowano 80 milionów złotych składek członków dolnośląskiej Solidarności, które związkowcy wypłacili przed 13 grudnia z banku.

Pracował w trzech watykańskich Kongregacjach

Był przewodniczącym komitetu organizacyjnego 46. Międzynarodowego Kongresu Eucharystycznego we Wrocławiu w 1997 roku. Brał także udział w pracach episkopatu Polski. W latach 1977-1987 był profesorem teologii moralnej i Wielkim Kanclerzem Papieskiego Fakultetu Teologicznego we Wrocławiu.

Pracował również w watykańskich Kongregacjach: do spraw Duchowieństwa, do spraw Kościołów Wschodnich i do spraw Ewangelizacji Narodów. Uczestniczył w pracach VIII sesji zwykłej Światowego Synodu Biskupów w Watykanie. Stanowisku metropolity wrocławskiego pełnił do osiągnięciu wieku emerytalnego, do roku 2004 roku.

Kardynał Gulbinowicz jest doktorem honoris causa trzech wrocławskich uczelni, w tym Papieskiego Wydziału Teologicznego. Jest Honorowym Obywatelem Dolnego Śląska, Laureatem Dziecięcej Nagrody SERCA oraz 641. Kawalerem Orderu Uśmiechu. W lutym 2009 roku kardynał został odznaczony Orderem Orła Białego.

Autor:akw//now

Źródło: tvn24.pl, Konferencja Episkopatu Polski, PAP

Pozostałe wiadomości