Publiczne finansowanie opieki zdrowotnej jest niewystarczające - powiedział w "Faktach po Faktach" były wicepremier profesor Jerzy Hausner.
- Teza o tym, że wydatki publiczne na opiekę zdrowotną w Polsce są za niskie, jest tezą słuszną i pod nią się podpisuję - powiedział Hausner, odnosząc się do propozycji zwiększenia nakładów PKB na polską służbę zdrowia do 6 procent w 2025 roku, co proponuje minister zdrowia Konstanty Radziwiłł.
Podwyżka jest spowodowana protestem lekarzy rezydentów, którzy głodują od 2 października i domagają się między innymi wzrostu PKB do 6,8 procent w ciągu trzech lat.
- Jest oczywiste, że część wydatków na świadczenia medyczne musi pochodzić od obywateli - mówił Hausner. Pytał jednak, "czy istnieje właściwy sposób zorganizowanie tego procesu, czy ma to być tylko wyłącznie z kieszeni obywateli".
Z rezydentami można dojść do porozumienia
Hausner przypomniał także sytuacje, gdy sam był krótko ministrem zdrowia w rządzie Marka Belki. - Przypominam sobie, jak przez te trzy tygodnie przedstawiałem pewien program naprawczy w tamtej sytuacji, która była bardzo trudna i dramatyczna. O ile ciężko rozmawiało się z pielęgniarkami, to z panem ministrem Radziwiłł, który był szefem Naczelnej Rady Lekarskiej, nie było żadnej rozmowy. "Macie dać pieniądze i koniec", tak wyglądała rozmowa - komentował.
- Nie życzę panu ministrowi, aby miał takich rozmówców, jakim on był - powiedział Hausner. - Życzę mu racjonalnych rozmówców - dodał.
Zdaniem Hausnera "z młodymi osobami [protestującymi rezydentami - red.] można rozmawiać i dojść do porozumienia". - Trzeba powiedzieć, co jest możliwe i co racjonalne. A nie mówić "nie da się" - powiedział.
W Polsce zbyt duży udział finansowania prywatnego
- Skala finansowania to jest jedno, a sposób wydatkowania i finansowania to jest drugie - mówił Hausner o pieniądzach na służbę zdrowia. - Jeśli pieniądze są nieefektywnie wydatkowane, to jakichkolwiek pieniędzy by pan nie wrzucił do studni bez dna, to będzie to ciągle studnia bez dna - powiedział. Dodał, że "czasami tak wygląda w różnych częściach naszego systemu, że to jest studnia bez dna".
Zdaniem Hausnera "publiczne finansowanie opieki zdrowotnej jest niewystarczające". - Zbyt duży udział jest finansowania prywatnego, obywatelskiego w stosunku do tego co jest publiczne - powiedział na koniec rozmowy.
Autor: MKK\mtom / Źródło: tvn24