Jak poinformował serwis Niebezpiecznik.pl, członkowie grupy Anonymous zaatakowali Ministerstwo Gospodarki w ramach akcji o kryptonimie OpGoldenDawn. W internecie znalazły się takie materiały jak: zapytanie skierowane przez jedną z polskich firm budowlanych do Ambasady RP na Białorusi, dotyczące wymaganych procedur, które należy spełnić, aby prowadzić prace na terenie tego kraju, prośby o wizy, skany paszportów obcokrajowców zapraszanych do kraju, a także dane ze skrzynek pocztowych urzędników wraz z testowymi hasłami.
Sprawę zbada ABW
Sprawą ataku na ministerstwo zajęła się Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Przede wszystkim sprawdza jakie informacje i w jaki sposób wyciekły. Zgodnie z prawem, nie mogła działać wcześniej.- My jako ABW reagujemy na incydenty. Dostęp bezpośredni do swoich stron mają administratorzy, na których spoczywa obowiązek właściwego zabezpieczenia swoich komputerów - mówi Maciej Karczyński z Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego.
"Prędzej, czy później dochodzi do włamania"
Jak się okazuje, zabezpieczenia były, choć żadne i nigdzie na świecie nie są pewne. - Prędzej czy później niestety we wszystkich instytucjach dochodzi do takiego włamania. Sztuką jest tak naprawdę to, jak szybko wykryjemy i zareagujemy na działania atakujących - przekonuje Piotr Kijewski, kierownik zespołu Cert Polska, zajmującego się bezpieczeństwem w sieci.Ale administratorzy tym razem - o czym ABW też informuje - zastosowali pułapki. Hakerzy, oprócz zwykłych danych, przejęli też zainfekowane informacje.
Ostrzeżenie przed wirusem
"Mając na względzie ostatnie informacje opublikowane w sieci Internet, dotyczące serwisu trade.gov.pl, zespół cert.gov.pl ostrzega, iż możliwy do pobrania plik archiwum o nazwie govpl.rar zainfekowany jest oprogramowaniem złośliwym" - poinformowano w komunikacie zamieszczonym na stronie cert.gov.pl.Jak wyjaśnił Piotr Konieczny z Niebezpiecznik.pl, zainfekowane jest nie całe archiwum, ale jeden z plików, znajdujący się w środku archiwum. - Dokładnie chodzi o plik Purchase Invoice.exe, zainfekowany popularnym trojanem ZeuS, służącym do ataków na bankowość internetową - wyjaśnia Konieczny.
Hakerzy atakują
Autor: kde//bgr / Źródło: Fakty TVN, TVN24, PAP
Źródło zdjęcia głównego: tvn24