"Czas na nowy początek". Schetyna nie startuje na szefa PO, popiera innego kandydata

TVN24

Schetyna nie wystartuje na szefa POtvn24
wideo 2/5

Grzegorz Schetyna nie wystartuje w wyborach na przewodniczącego Platformy Obywatelskiej. Na konferencji prasowej ogłosił, że udzieli swojego poparcia Tomaszowi Siemoniakowi. Siemoniak jest piątym politykiem, który wyraził chęć ubiegania się o fotel szefa partii. Poza nim o to stanowisko chcą powalczyć Joanna Mucha, Bartosz Arłukowicz, Borys Budka i Bogdan Zdrojewski.

Piątek to ostatni dzień na zgłaszanie kandydatur na przewodniczącego Platformy Obywatelskiej. Jeszcze w grudniu swoje kandydatury formalnie zgłosili senator Bogdan Zdrojewski i europoseł Bartosz Arłukowicz. W piątek zrobił to szef klubu Koalicji Obywatelskiej Borys Budka i posłanka Joanna Mucha.

Grzegorz Schetyna, obecny przewodniczący, powiedział w piątek, że nie będzie ubiegał się o reelekcję. - Po czterech latach trudnej pracy zostawiam Platformę Obywatelską, zamykam ten etap - ogłosił.

Udzielił swojego poparcia obecnemu na konferencji posłowi Tomaszowi Siemoniakowi.

- Przychodzi czas na nowe wyzwania, nowych ludzi, nowy początek, nowy rozdział. Najlepszym kandydatem, który będzie liderem wielkiego projektu, Platformy Obywatelskiej, w tej następnej kadencji 2020-2024 będzie Tomasz Siemoniak - powiedział Schetyna na konferencji.

- Tomasz Siemoniak to mój przyjaciel, z którym robiliśmy i robimy politykę od wielu lat - dodał.

Siemoniak: Platformie potrzeba nowej energii, nowej siły

Siemoniak, były szef MON i obecny wiceprzewodniczący PO, powiedział, że zdecydował się kandydować, bo "jest w polityce po to, żeby służyć innym".

- Uważam, że moje doświadczenie, determinacja, energia, ale też doświadczenia państwowe przemawiają na korzyść tego, żeby kandydować - mówił.

Podkreślił, że "Platformie potrzeba nowej energii, nowej siły". - Chciałbym, aby Platforma zeszła na poziom powiatowy, poziom regionalny - oświadczył.

Siemoniak poinformował, że szefem jego sztabu będzie poseł KO Arkadiusz Myrcha.

Wybory na szefa PO

Następca Schetyny zostanie wybrany w drodze głosowania korespondencyjnego. Do udziału w nim prawo będą mieli wszyscy członkowie Platformy Obywatelskiej.

Zgodnie z grudniową uchwałą Rady Krajowej Platformy Obywatelskiej, pierwsza tura wyborów szefa PO odbędzie się 25 stycznia, ewentualna druga, jeśli byłaby potrzebna - 8 lutego.

Sondaż poparcia dla kandydatów na szefa PO

Kantar przeprowadził w dniach 17-18 grudnia 2019 roku sondaż na ogólnopolskiej, reprezentatywnej próbie pełnoletnich osób dla "Faktów" TVN i TVN24. Zadano w nim pytanie: "Kto byłby najlepszym przewodniczącym Platformy Obywatelskiej?". Wtedy wśród kandydatów nie było jeszcze Tomasza Siemoniaka, a Grzegorz Schetyna nie ogłosił swojej decyzji. W sondażu nie był też uwzględniony Bartłomiej Sienkiewicz, który wysłał swoje zgłoszenie w czwartek 2 stycznia.

20 procent ankietowanych wskazało na Borysa Budkę, 12 procent na Bogdana Zdrojewskiego, 11 procent na Joannę Muchę i po 10 procent na Bartosza Arłukowicza i Grzegorza Schetynę. 37 procent badanych udzieliło odpowiedzi "nie wiem/trudno powiedzieć".

Kto byłby najlepszym przewodniczącym Platformy Obywatelskiej? Sondaż Kantar dla "Faktów" TVN i TVN24
tvn24

Autor: ads//kg / Źródło: TVN24, PAP