Polska

Gowin o programie PiS: trzeba skorygować wyliczenia

Polska

tvn24Gowin wskazuje na błędne wyliczenia w programie PiS

Wyliczenia ws. VAT trzeba skorygować o jakieś 1,5 mld zł - powiedział Jarosław Gowin, szef Polski Razem, odnosząc się do programu PiS przedstawionego przez Beatę Szydło, kandydatkę PiS na premiera.

Gowin wyjaśnił, że wyliczenia ws. zysku z VAT zostały wyliczone w oparciu o jedną stawkę VAT, a w Polsce jest więcej. Dlatego jego eksperci mają wątpliwości co do przedstawionych wpływów.

- Jest takie założenie, jakby wysokość VAT-u wynosiła 23 proc., a przecież wiadomo, że chociażby VAT na żywność jest niższy. Efektywny VAT to jest 17-18 proc. Tutaj trzeba skorygować te wyliczenia o jakieś 1,5 mld zł - powiedział Gowin.

- Na pewno wielokrotnie będziemy się zbliżać do tych wyliczeń. Będziemy je modyfikować, korygować - dodał.

Zapewnił jednocześnie, że program przedstawiony przez prezes Szydło zdecydowanie broni się i zdecydowanie da się zrealizować. - A w szczegółach będziemy się jeszcze spierać - zaznaczył lider Polski Razem.

Program PiS

O propozycjach programowych PiS mówiła w sobotę, podczas drugiego dnia konwencji partii w Katowicach kandydatka PiS na premiera, poseł Beata Szydło.

Wymieniła m.in. 500 zł na każde drugie i kolejne dziecko, podniesienie kwoty wolnej od podatku, obniżenie wieku emerytalnego, a także obniżenie VAT do 22 procent i opodatkowanie banków i hipermarketów.

Według wyliczeń PiS, priorytetowe dla partii projekty mają kosztować 39 mld zł.

Szydło zapewniała, że wie, jak je sfinansować. Jak mówiła, z dodatkowych wpływów z VAT, uszczelnienia systemu podatkowego, opodatkowania hipermarketów i banków można uzyskać nawet 73 mld zł.

Jak zrealizować program PiS? "Różne sposoby", "dostępne instrumenty" i "a nuż się uda"tvn24

Autor: MAC/ja / Źródło: tvn24

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Raporty:
Pozostałe wiadomości