Polska

Gowin: "Kaczafi nie wróci do władzy, Tusk nigdzie się nie wybiera"

Polska

"Jarosław Kaczyński w najbliższej przyszłości nie wróci do władzy" - ocenił Jarosław Gowin
tvn24Jarosław Gowin: "Kaczyński w najbliższej przyszłości nie wróci do władzy"

- Może jako polityk PO powinienem straszyć perspektywą powrotu "Kaczafiego", jak mówią niektórzy dziennikarze. Ale nie widzę w najbliższej przyszłości takiego scenariusza, który umożliwiłby Jarosławowi Kaczyńskiemu powrót do władzy - powiedział w "Jeden na Jeden" w TVN24 minister sprawiedliwości Jarosław Gowin.

Gowin tłumaczył też, jaką przyszłość widzi dla Donalda Tuska. - Nie słyszałem, żeby Donald Tusk gdziekolwiek się wybierał (do Brukseli - red.). W partii jest powszechne oczekiwanie, że premier poprowadzi nas do kolejnej kampanii wyborczej - ocenił minister.

Gowin o Tusku: jedyny

Zdaniem Jarosława Gowina "jest powszechne przekonanie, że tylko Donald Tusk jest politykiem, który gwarantuje wewnętrzną stabilizację w PO". - Gdyby Donald Tusk odszedł, mielibyśmy duży kłopot z wyłonieniem lidera, który cieszyłby się tak powszechnym autorytetem jak Donald Tusk - zapewnił polityk.

I dodał: - Donald Tusk będzie szefem PO tak długo jak będzie miał taką wolę i tak długo jak będzie się cieszył takim autorytetem w PO jak dziś - powiedział Gowin.

Tusk wyjaśni odejście Bondaryka?

Minister Gowin odniósł się też do odejścia szef ABW. - Nie wiem jakie są przyczyny odejścia generała Bondaryka. Spodziewam się, że dziś pan premier Tusk przedstawi motywy swojej decyzji. Jeśli nie będzie to forma konferencji prasowej, to myślę, że możemy oczekiwać, że premier te motywy zaprezentuje - powiedział minister.

Podkreślił jednak, że "nie należy oczekiwać sensacji". - Sensacją byłoby odejście kogoś, kto byłby szefem ABW po roku. Generał Bondaryk jest - nie bez powodu - rekordzistą jeśli chodzi o kierowanie tą instytucją. Był bardzo dobrym szefem ABW. Widocznie przyszła pora na zmiany - ocenił szef resortu sprawiedliwości.

Inna koncepcja

Gowin przypomniał, że "nie jest tajemnicą, że premier Tusk zapowiedział reformę służb". - W sprawie uprawnień śledczych ABW rozmowy toczyły się już dawno w tamtej kadencji. Minister spraw wewnętrznych Jacek Cichocki ma inną koncepcję funkcjonowania agencji. Przypuszczam, że pan premier opowiedział się za rozwiązaniami zaproponowanymi przez ministra Cichockiego - powiedział Jarosław Gowin.

I ocenił, że "w jego ocenie" Bondaryk był kompetentnym szefem ABW. - Jest też człowiekiem o głebokim patriotyzmie. Współpracowałem z nim w różnych sprawach i wiem, że tam gdzie chodziło o rację stanu gen. Bondaryk angażował się najgłębiej jak to było możliwe - powiedział Gowin.

Jarosław Gowin ocenił odejście szefa ABW
Jarosław Gowin ocenił odejście szefa ABWtvn24
Gowin: "Kaczafi nie wróci do władzy, Tusk nigdzie się nie wybiera"
Gowin: "Kaczafi nie wróci do władzy, Tusk nigdzie się nie wybiera"tvn24

Autor: mn//ola/ŁUD / Źródło: tvn24.pl, TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN 24

Pozostałe wiadomości