Część uczestników strajku głodowego w Dobrzeniu Wielkim zawiesiło protest, w zamian wojewoda przekaże ich prośbę o przyjazd ministra spraw wewnętrznych i administracji Mariusza Błaszczaka - poinformowało w poniedziałek biuro prasowe wojewody opolskiego.
Do spotkania wojewody Adriana Czubaka i przedstawicieli protestujących doszło w Kurii Diecezjalnej w Opolu. Obserwatorem spotkania był biskup Andrzej Czaja, który podczas wcześniejszych spotkań z protestującymi namawiał ich do tonowania nastrojów i szacunku dla własnego zdrowia.
Po pięciogodzinnych rozmowach wydano komunikat, w którym poinformowano, że część z trzynastu prowadzących głodówkę osób zawiesi tę formę protestu, a wojewoda przekaże zaproszenie szefowi MSWiA.
Informację służb wojewody potwierdził jeden z uczestników protestu, Janusz Piontkowski.
- Dzisiaj trzy osoby zawieszają głodówkę. Dziesięć pozostałych kontynuuje protest. Czekamy nadal na ministra - powiedział Piontkowski.
Opole jest od stycznia większe
Protestujący nadal liczą, że rząd wycofa swoje rozporządzenie z 19 lipca 2016 roku, zgodnie z którym miasto Opole od 2 stycznia 2017 r. powiększyło się o 12 sołectw z czterech podopolskich gmin.
W niedzielę prezydent Opola Arkadiusz Wiśniewski zadeklarował, że co prawda powiększenie miasta stało się już faktem i nie widzi możliwości powrotu do stanu sprzed 1 stycznia, jednak w ramach gestu dobrej woli wstrzyma się z wystąpieniem do Rady Ministrów o przekazanie mienia na terenie włączonych sołectw z gminy Dobrzeń Wielki. Podejmie natomiast kroki zmierzające do określenia formy tymczasowego użyczenia tego majątku.
Do Opola wcielona została znaczna część gminy Dobrzeń Wielki - sołectwa: Czarnowąsy, Borki, Świerkle oraz Krzanowice, części Dobrzenia Małego oraz części Brzezia. Ponadto, w skład Opola wejdą też sołectwa Chmielowice i Żerkowice z gminy Komprachcice, sołectwo Winów z gminy Prószków, a także sołectwa Sławice, Wrzoski oraz część Karczowa z gminy Dąbrowa.
Przeciw powiększeniu powierzchni Opola, które postulował prezydent miasta Arkadiusz Wiśniewski, od miesięcy protestowali samorządowcy i część mieszkańców podopolskich gmin.
W ostatnim tygodniu grudnia 2016 r. grupa mieszkańców gminy Dobrzeń Wielki rozpoczęła głodówkę w proteście przeciwko działaniom rządu. W ten sposób chcą nakłonić rząd do wycofania się z decyzji o przyłączeniu do Opola części ich gminy, na której jest m.in. kompleks przemysłowy z elektrownią Opole.
Autor: ts/gry / Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: tvn24