"Eliminowanie z przestrzeni publicznej Krzyża - znaku wiary, patriotyzmu i tradycji obraża nasze uczucia religijne i jest zakłamywaniem naszej historii i naszych postaw" - napisali w liście do MSZ górale oburzeni filmem promującym nasz kraj za granicą. W klipie pokazany jest m.in. Giewont, ale bez krzyża na szczycie. Górale żądają od ministerstwa, by wstrzymało emisję spotu w takiej wersji.
List do ministra spraw zagranicznych Grzegorza Schetyny skierował w imieniu górali prezes Związku Podhalan Andrzej Skupień.
"Wyrażam stanowczy protest przeciwko próbie zmiany wizerunku Giewontu w materiale promującym nasz kraj. Nasi Ojcowie w 1901 roku postawili na szczycie Giewontu krzyż – najważniejszy symbol dla każdego chrześcijanina. Od tego czasu jest on dla nas górali znakiem naszej wierności Bogu i Ojczyźnie" - napisał.
Zabrakło "znaku znak wiary, patriotyzmu i tradycji"
Skupień przytoczył słowa Jana Pawła II wygłoszone pod Wielką Krokwią w 1997 r.:
„Umiłowani Bracia i Siostry, nie wstydźcie się tego krzyża. Starajcie się na co dzień podejmować krzyż i odpowiadać na miłość Chrystusa. Brońcie krzyża, nie pozwólcie, aby Imię Boże było obrażane w Waszych sercach, w życiu rodzinnym czy społecznym. Dziękujemy Bożej Opatrzności za to, że krzyż powrócił do szkół, urzędów publicznych i szpitali. Niech tam pozostanie! Niech przypomina o naszej chrześcijańskiej godności i narodowej tożsamości, o tym kim jesteśmy i dokąd zmierzamy i gdzie są nasze korzenie”.
Dlatego - jak napisał prezes Związku Podhalan - "pomni słów Największego z Polaków żądamy stanowczo zaprzestania prezentowania takiego wizerunku Tatr i Giewontu, który poprzez eliminowanie z przestrzeni publicznej Krzyża – znaku wiary, patriotyzmu i tradycji obraża nasze uczucia religijne i jest zakłamywaniem naszej historii i naszych postaw".
Kontrowersyjny spot
Spot reklamowy został zrealizowany z inicjatywy Ministerstwa Spraw Zagranicznych i pokazany publicznie kilka dni temu. Jego celem ma być promocja Polski za granicą. Narratorem jest brytyjski chłopiec, który opowiada koledze z klasy o tym, jak wraz z rodzicami wybrał się do Polski. W produkcji przedstawione zostały Gdańsk, Warszawa, Kraków i Zakopane. Na filmie widać m.in. wyciąganie stadionu PGE Arena z morza, smoka wawelskiego w garniturze czy rodzinę spacerującą po Giewoncie, który ożywa.
Autor: db//rzw/kwoj / Źródło: tvn24