GfK: Ponad 40 proc. dla PiS. Platforma mocno w dół

29.06.2015 | Pociąg do Śląska, czyli polityczna ofensywa Ewy Kopacz
29.06.2015 | Pociąg do Śląska, czyli polityczna ofensywa Ewy Kopacz
Fakty TVN
Fakty TVNW badaniu GfK PiS zostawia PO daleko w tyle

Gdyby wybory parlamentarne odbyły się w czerwcu, najwięcej głosów otrzymałoby Prawo i Sprawiedliwość z Solidarną Polską i Polską Razem (43 proc.) - wynika z badania preferencji partyjnych przeprowadzonego przez GfK. Na PO chce głosować 29 proc. respondentów. W Sejmie znalazłoby się także ugrupowanie Pawła Kukiza.

W porównaniu z majowym badaniem GfK, notowania PiS, Solidarnej Polski i Polski Razem wzrosły o 7 punktów proc. - do 43 proc.

Spadek o 11 punktów proc. zanotowała natomiast Platforma Obywatelska. W czerwcu na PO głosować chce 29 proc. wyborców.

W Sejmie znalazłoby się także ugrupowanie Pawła Kukiza (15,1 proc., pierwszy raz ujęte w badaniu).

Poza parlamentem znalazłyby się: Polskie Stronnictwo Ludowe (3 proc., spadek o 3 punkty proc.), Sojusz Lewicy Demokratycznej (3 proc., spadek o 1 punkt proc.), NowoczesnaPL Ryszarda Petru (2 proc., pierwszy raz ujęta w badaniu), Korwin (2 proc., spadek o 2 punkty proc.), Twój Ruch (0,3 proc., wynik bez zmian), Krajowa Partia Emerytów i Rencistów (0,2 proc.), Ruch Narodowy z Unią Polityki Realnej (0,1 proc.), Partia Kobiet (0,1 proc.), Stronnictwo Demokratyczne (0,1 proc.).

"Inna partię" wskazało 2 proc. respondentów.

Preferencje wyborcze Polaków gfk.com

64 proc. frekwencja

W czerwcu 64 proc. respondentów deklaruje, że wzięłoby udział w wyborach (28 proc. zdecydowanie tak; 36 proc. raczej tak). W wyborach nie wzięłoby udziału 30 proc. respondentów (22 proc. zdecydowanie nie; 8 proc. raczej nie). 6 proc. Polaków nie jest pewnych udziału w wyborach.

Badanie zachowań i preferencji wyborczych jest prowadzone przez Instytut GfK Polonia od 2005 roku na potrzeby partii politycznych, organizacji społecznych, administracji publicznej i rządowej.

Badanie przeprowadzono w dniach 11-14 czerwca 2015 r. metodą wywiadów bezpośrednich w domach respondentów. W badaniu wzięło udział 1020 pełnoletnich Polaków wylosowanych z bazy PESEL.

[object Object]
Antoni Macierewicz komentuje zwycięstwo wyborcze PiS (wypowiedź z 26 października)tvn24
wideo 2/23

Autor: db / Źródło: tvn24

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości